E diel, 20 Qershor, 2021
18.5 C
Tirana

Angli/ Dymbëdhjetë të vaksinuar me dy doza kanë humbur jetën me variantin Delta

Ansa

Vetëm në Angli, gjithsej 42 njerëz kanë vdekur deri më tani nga varianti Delta i Covid-19 (d.m.th. ai Indian) dhe nga këta, 12 vetë kishin marrë dy doza të vaksinës prej të paktën 14 ditësh. Sa për të tjerët, 23 ishin të pavaksinuar dhe shtatë kishin marrë dozën e tyre të parë prej të paktën 21 ditësh.

Të dhënat janë botuar nga Public Health England (Phe) cituar nga ‘Guardian’, i cili gjithashtu konfirmon që 90% e rasteve të reja në Angli janë për shkak të mutacionit Delta, i cili tregon një normë 60% më të lartë të përhapjes në mjedisin familjar sesa varianti Alfa.

burimi:https://www.ansa.it/sito/notizie/mondo/2021/06/11/covid-inghilterra-12-morti-variante-delta-erano-vaccinati-_66370801-3adb-4ccb-a41f-da64d69d52e0.html

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

OBSH e shpall të përfunduar shpërthimin e Ebolës në Afrikën Perëndimore

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) tha se shpërthimi i virusit të Ebolës, që nisi në shkurt në Guinea, ka përfunduar. Ky virus vdekjeprurës, që përcillet...

Levandovski mban gjallë shpresat e Polonisë, Spanja komplikon kualifikimin

Përfundon ndeshja e grupit C, ku Spanja ka komplikuar kualifikimin, pasi Polonia i ka surprizuar, duke i rrëmbyer një pikë. Sfida u mbyll në...

Gjermani, gjenden dy piktura të shekullit XVII në një kosh plehrash

Policia gjermane po kërkon për informacion për dy piktura origjinale nga artistë evropianë të shekullit të 17, të cilat përfunduan në një kosh plehrash...

Kapacitetet e Kosovës për vaksinim në masë të popullsisë kundër COVID-19

Në Kosovë gjatë kësaj jave filloj vaksinimi në masë i qytetarëve kundër COVID-19, me synimin që të vaksinohen deri 320 qytetarë në muaj. Zyrtarë...

Mbi 1 milion vaksina/ Mbërrijnë në Rinas edhe 50 mijë doza të Coronavac

Mbrëmjen e sotme, kanë mbërritur në aeroportin ''Nënë Tereza'', 50 mijë doza të vaksinës kineze Coronavac. Lajmin e ka bërë të ditur kryeministri Edi...