E mërkurë, 21 Tetor, 2020
6 C
Tirana

Amerikani thyen rekordin, çon flamurin shqiptar në pikën më të thellë të Tokës

Më të lexuarat

Një izolim i dytë nga koronavirusi? Rrakacolli tregon skenarët

Rritja alarmante  e rasteve të reja me Covid-19 ditët e fundit në vend, ka shtuar frikën te qytetarët se mund të ketë një izolim...

Italia e gjunjëzuar nga koronavirusi, regjistron shifra alarmante. Masat e reja

Italia është e gjunjëzuar nga koronavirusi. Pas rritjes së numrit të rasteve të reja, Italia do t’i ashpërsojë masat kundër covid-19. Të dielën mbrëma,...

Abuzim me tendera, SPAK arreston ish-drejtorin e Prokurimeve të OSHEE

Policia e Tiranës ka kryer ekzekutimin e urdhërarresteve për disa zyrtarë të OSHEE-së, me urdhër të SPAK-ut. Në pranga ka rënë, ish-Drejtori i Prokurorimeve të...

Rekord i ri të infektuarish, konfirmohen 4 humbje jete në 24 orët e fundit

Ende nuk ka asnjë shenjë përmirësimi nga situata me pandeminë në vend. Gjatë 24 orëve të fundit kanë ndërruar jetë 4 persona. Burime zyrtare nga...

Kina, 3 Hëna artificiale në orbitë për të kursyer energjinë elektrike

Ambicia e hapur e Kinës për të qenë superfuqia kryesore e botës, po shtrihet edhe në dominimin e hapësirës, ku rivalja kryesore është sërish...

Keni aplikuar për Lotarinë Amerikane? Ambasada del me njoftimin e rëndësishëm

Gjatë ditëve të fundit, Ambasada Amerikane në Tiranë ka këshilluar qytetarët shqiptarë mbi mënyrën e aplikimit për Lotarinë Amerikane. Të gjithë ata persona të cilët...

Sherr me Luanën gjatë emisionit? Zbulohet e vërteta e largimit të Veleshnjës

Pak ditë më parë u aludua se aktori i humorit Rezart Veleshnja, kishte pasur një zënkë me moderatoren Luana Vjollca, dhe për këtë arsye...

Ish-drejtoresha e Tatimeve tregon kujt i përket rafineria e Ballshit

Ish-drejtoresha e Tatimeve, Briseida Shehaj, ka lëshuar një deklaratë të fortë në lidhje me çështjen e rafinerisë së Ballshit. E ftuar në Syri.net, Shehaj...

Rekord infektimesh në Itali/ Rajonet fillojnë të mbyllen nga kjo fundjavë

Sikundër u njoftua më herët, Italia do të nis me masat e reja kufizuese, në tentativë për të ulur numrin e të infektuarve. Vala...

“Kam kaluar koronavirusin”, Alketa Vejsiu rrëfen përjetimet

Moderatorja Alketa Vejsiu ka zbuluar se e ka kaluar koronavirusin. Edhe ajo nuk i ka shpëtuar infektimit me COVID-19, por fatmirësisht simptomat duket se...

Një biznesmen 53-vjeçar, Viktor Vescova ka thyer rekordin botëror duke u zhytur në 10.927 metra nën sipërfaqen e Oqeanit Paqësor, në pjesën e kanalit Mariana, duke lënë pas kështu rekordin e arritur nga Don Walsh dhe Jacques Piccard në vitin 1960.

Në të njëjtën kohë, 53-vjeçari ka arritur të vendosë një tjetër rekord duke u bërë personi i parë dhe i vetëm që viziton majën më të lartë, Everestin dhe pikën më të ulët në Tokë (Sfida e Zhytjes).

Ajo që është për t’u habitur e që ka marrë vëmendje janë disa flamuj të stampuar në veshjen e zhytësit.

Në veshjen e tij të zhytjes, dallohet që ka të stampuar në krahun e djathë flamurin amerikan, atë të Teksasit, flamurin e Kombeve të Bashkuara, atë të Klubit të eksploruesve dhe flamurin shqiptar kuq e zi. Ai ka thënë se me flamurin shqiptar ka dashur të shprehë këmbënguljen për historinë e jashtëzakonshme të popullit shqiptar, që njihet si këmbëngulës.

Një arsye tjetër, është edhe një grua shqiptare që e ka mbështetur atë dhe e ka sponsorizuar zhytjen e tij në oqeanin e thellë, identiteti i të cilës nuk bëhet i ditur.

Revista amerikane, Forbes ka realizuar një intervistë me Vescovan.  

Jim Clash: Çfarë ndjesie kishit kur u ulët në pikën më të thellë të planetit?

Victor Vescovo: Pak i lehtësuar, më pas i eksituar!

Shumë njerëz kanë arritur që ta ngjisin malin e Everestit, përshirë dhe mua. Por, sfida e thellësisë ishte diçka ndryshe, më e veçantë, jo vetëm për shkak të arritjes (rekordi botëror), por çfarë do të thotë të shkosh përpara.

Jim Clash: Mund të jesh pushtuar nga disa frikëra gjatë zhytjes. Si keni arritur t’i mundni ato?

Victor Vescovo: Sigurisht që ka. Por ti mund ta stërvitësh mendjen tënde për të kontrolluar frikërat. Dhe unë pikërisht këtë kam bërë. Ky është një trajnim që i bëhet pilotëve.

Hera e parë kur bën një procedurë emergjente, mund të jetë alarmante, pasi mund të humbësh kokën.

Por, kur filloni e vazhdoni ta bëni pa pushim, mësoni listat e kontrollit, filloni dhe ndani frikën duke e vendosur atë në sfond. E njëjta gjë ndodh dhe me zhytësit. Në fakt, vetëm pse unë isha aq shumë i përshirë në projektimin dhe testimin e zhytjes, për herë të parë, nëndetësja Triton më dha një certifikatë për testimin e pilotëve.

Clash: Si është të mbash një rekord botor në zhytje?

Victor Vescovo: Unë me zemër jam një biznesmen dhe pilot. Më pëlqen aventura. Media, popullariteti dhe të gjitha këto nuk janë pika ime më e fortë. Nuk pëlqej asgjë më shumë se sa të bërit misionin e ngjitjes në një mal apo zhytjen. Është diçka e këndshme, por unë e di që dikush tjetër do arrijë të bëjë diçka edhe më të jashtëzakonshme. Nuk është kjo, ajo me të cilën unë përkufizoj veten.

Clash: E krahasoni dhe dalloni eksperiencën e ngjitjes në Everest me përvojën e arritjes në Sfidën e Thellësisë?!

Victor Vescovo: Janë shumë të ndryshme. Alpinizmi, sidomos një përvojë e tillë si Everesti është ndëshkuese, fizikisht, mendërisht dhe shpirtërisht. Të shkosh në fund të oqeanit është më shumë një sfidë intelektuale. Vështirësia qëndron tek përfshirja e logjistikës: planifikimi, të gjitha pjesët që duhet të vendosen në vend. Nuk është vetëm ndërtimi i nëndetëses, as trajnimi për të pilotuar, por leja, ekuipazhi, sigurimi dhe legaliteti. Duhet të bëhen të gjitha këto gjëra.

Clash: Ju jeni personi i vetëm që keni arritur të prekni pikën më të ulët në Tokë dhe majën më të lartë, siç është Everesti. Dëshironi të shkoni në hapësirë?

Victor Vescovo: Do të doja. Askush nuk ka arritur ta bëjë të ashtuquajturën “trifecta”, në krye e në fund të botës dhe hapësirë. Për mua kjo do të thotë të shkosh drejt Linjës Karman, 100 km (62 milje) mbi Tokë. Por standardi i artë për mua do të ishte orbita. Do doja ta shihja agimin nga atje, të paktën vetëm një herë, siç kanë bërë astronautët. Mendoj se do ishte bukur. / Përshtati Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Diplomati zbulon detajet: Ministri grek është me origjinë shqiptare

Ish-drejtori i Drejtorisë së Çështjeve Juridike e Konsullore, Ksenofon Kristafi ka folur lidhur me ministrin e Jashtëm grek, Nikos Dendias. Në një prononcim për “Open”,...

Arjan Çani: Dendias me origjinë nga Vunoi i Shqipërisë, kushëri me Ramën

Moderatori Arjan Çani ka hedhur disa hipoteza lidhur me kryeministrin Edi Rama dhe kryediplomatin Nikos Dendias, duke pohuar se të dy janë të afërm...

‘Deti’, Hajdari: S’ka zgjidhje tjetër përveç Hagës

Për kufirin detar mes Shqipërisë dhe Greqisë do të vendosë Gjykata e Hagës. Vendimi në fjalë u mor sot në takimin që zhvilloi ministri...

A mbetet Partia Socialiste caku i fundit i Metës?!

Nga: Ben Andoni Do jetë e vështirë për presidentin Ilir Meta të bëjë diçka, të lartësisë së egos së vet, me mbarimin e mandatit si...

Pezullon punësimet e portalit, lë nxënësit me aftësi të kufizuar pa mësim

Në kundërshtim me ligjin, pezullon punësimin për mësuesit ndihmës edhe pse këta të fundit i vendos portali “Mësues për Shqipërinë”. Jonida Jonuzi e cila ankohet...