E mërkurë, 2 Dhjetor, 2020
7 C
Tirana

Amerikani, gjermani, shqiptari dhe “Kulla Eiffel”

Më të lexuarat

Nesër përfundon afati 3-javor për kufizimin e lëvizjes deri në orën 22:00

Ditën e nesërme do të marrë fund edhe kufizimi i lëvizjes deri në orën 22:00, i vendosur nga Komiteti Teknik i Ekspertëve 3 javë...

Brenda burgut ku po mbahen Thaçi dhe ish-komandantët e UÇK-së (FOTO)

Hashim Thaçi dhe ish komandantët e tjerë të UÇK-së ndodhen në Hagë, aty ku po presin që të nisin seancat e tjera të gjykimit....

“Kujdesu për engjëllin tim”/ Publikohet audio e fundit e Maradonës në Whatsapp

Disa orë më parë u shfaq audio e fundit në Whatsapp, e dërguar nga Diego Armando Maradona. Disa ditë para se të vdiste, “El...

Luftë për trashëgiminë/ Zbulohet pasuria marramendëse e Maradonës

Të shumta kanë qenë dyshimet e ngritura së fundmi, për vdekjen e legjendës së futbollit, Diego Armando Maradona, teksa në Argjentinë kanë nisur edhe...

“Maradona ishte përdhunues”, futbollistja: Ai ka dhunuar gratë (FOTO)

Në kohën kur e gjithë bota ka përkujtuar legjendën e futbollit Diego Armando Maradona, ka nga ato personazhe që kanë shprehur haptazi urrejtjen dhe...

Saudët, familja më e pasur në botë me 1.5 trilionë dollarë

Familja mbretërore e Arabisë Saudite, është sot më e madhja dhe më e pasura në botë. Ajo përbëhet rreth 15.000 anëtarë. Por shumica e...

Rusi/ Vetëvritet truproja e Putin, kolegu: Punonim në kushte të këqija

Truproja i presidentit rus, Vladimir Putin vrau veten sot në Kremlin. Sipas mediave ruse, Mikhail Zakharov, punonjësi i departamentit të 5-të, kreu vetëvrasjen gjatë...

Ish-Presidenti Alfred Moisiu mbush 91 vjeç, ja disa fakte nga jeta e tij

Ish-Presidenti i Republikës, Alfred Mosisiu sot feston 91-vjetorin e lindjes. I lindur në Shkodër në vitin 1929, djali i Spiro Moisiut, në moshën 73-vjeçar...

“E mor Osman ç’na bëre, si është jeta”, i moshuari detyron Ramën të heq këpucët

Një i moshuar në fshatin Gjepalaj në Shijak, ka detyruar kryeministrin Rama që të heqë këpucët përpara se të hyjnë në shtëpinë e re,...

Komisioni i Sigurisë i jep goditjen e fortë Metës

Pas debateve të shumta, me shumicë të votave sot në Komisionin e Sigurisë është rrëzuar dekreti i kreut të shtetit, Ilir Meta, për kthim...

Nga: Mentor Kikia

Me shkas nga disa komente-akuza ndaj meje, lidhur me një shkrim mbi rastin e Gretës nga Mirdita, që “guxoi” të thotë se do të kandidoj për deputete.

Unë nuk i dhashë mbështetje Gretës, edhe pse personalisht do ta bëja. As partisë së saj, sepse ende nuk i kam lexuar asnjë rresht nga programi apo objektivat që ka.

As PS-së, që ata mendojnë se mbështet partinë e Gretës. As PD-së, që të tjerë mendojnë se partia e Gretës do ti marrë votat.

Nuk më interesojnë fare këto konspiracione. Demokracia është garë, kush të dojë të hidhet në fushë.

Por unë, përmes rastit të saj, më saktë sulmeve ndaj saj, kritikova mentalitetin shqiptar për të anatemuar çdo gjë të re. Maninë për ti vënë “vegjë” çdo gjëje dhe çdo kujt, pa patur as edhe një argument dhe pa e dëgjuar të flasë.

Lexo edhe :   Ky lloj arti është më keq se një histori e deformuar

Është si të thuash, që në ekspozimin e një makinerie, në vend që të përpiqemi të mësojmë se çfarë funksionesh ka, sa procese pune bën, si ndizet e si punon, ne të përpiqemi të gjejmë mënyra se si ta prishim.

E keni dëgjuar besoj një “barsoletë”, nga ato me shqiptarë, amerikanë e gjermanë?

Kur shkojnë tek kulla Eiffel, amerikani pyet:

Sa ditë janë dashur për ta ndërtuar?

Gjermani pyet: Kush e di sa bullona janë përdorur për të lidhur hekurat?

Shqiptari pyet: Sa tritol mund të duhet për ta rrëzuar?

- Reklama -

Më shumë nga kategoria




Të fundit

Gdhendi shtatoren e Adem Jasharit, ‘artisti’: Jam berber, skulpturën e kam hobi

Autori i shtatores së shumëpërfolur të Adem Jasharit në Prizren, ka folur pas zhurmës së madhe mediatike dhe pakënaqësive që kanë shpërthyer në rrjet....

OECD: Kthimi në gjendje normale pas pandemisë do të zgjasë

"Tani, për herë të parë që me fillimin e pandemisë zgjohen shpresat për një të ardhme më të mirë," shkruan kryeekonomistja e OECD, Laurence...

Hetimet për vdekjen e Maradonës, zemra i peshonte dy herë më shumë se normalja

Teksa sot bëhen një javë pas vdekjes së Maradonës, pritet që të bëhen analizat e mostrave të urinës, gjakut dhe zemrës të marra gjatë...

Panik në Durrës/ Përfshihet nga flakët kati i 6-të i një pallati

Në orët e para të ditës është përfshirë nga flakët kati i gjashtë i një pallati në Durrës. Burimet bëjnë me dije se flakët...

Britania e Madhe shtrëngon masat, rikthen sistemin e vizave nga 1 janari

Britania e Madhe rikthen sistemin e vizave, si një masë kundër migracionit në territorin e saj. Këto masa të forta do të hyjnë në...