E mërkurë, 16 Qershor, 2021
20.5 C
Tirana

“Amerikanëve s’u ha qoshja për ne”/Baton Haxhiu përplaset me ish-ambasadorin

Analisti Baton Haxhiu dhe ish-ambasadori i Shqipërisë, Agim Nesho, kanë debatuar mbrëmjen e djeshme në “Opinion”, për rolin e ndërkombëtarëve në vendin tonë. Teksa kanë komentuar deklaratat e presidentit Ilir Meta ndaj ambasadores amerikane, Yuri Kim, më tej debati ka kaluar në personale. Baton Haxhiu u shpreh se marrëdhënia është me institucionet. Sipas tij, ajo që ka shkruar Nesho dhe ajo që thotë në studio, tregojnë dy realitete krejt të ndryshme.

Debati

Baton Haxhiu: Fryma e asaj që po ndodh është rrjedhojë e diskursit që ka krijuar komunitetit ndërkombëtar ndaj presidentit Meta.

Agim Nesho: Kush?

Baton Haxhiu: Nuk ka më të madh në këtë vend ku jam sesa ambasadorja amerikane.

Agim Nesho: Do të na futësh në konflikt me ambasadoren.

Baton Haxhiu: Po e dëgjove me vëmendje, ajo tha popullit amerikan. Popullit amerikan nuk i ha qoshja. Marrëdhënia është me institucionet. Ata përfaqësojnë popullin, dhe me vende e institucione. Jo me mua, as me ty. Ajo që ke shkruar dhe ajo që thua në studio janë dy Nesho. Nuk më rrinë. Nesho i librit dhe ai në studio nuk më rrinë.

Agim Nesho: Ka mendimin e tij. Më bëri reklamë për librat, se nuk i blen njeri. Le të shkojnë t’i blejnë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Të ndalet sa më shpejt gjenocidi ndaj myslimanëve në Kinë

Nga Joseph Bosco “The Hill” Kur tmerret e plota të Holokaustit Nazist ishin më se të qarta edhe për mohuesit më kokëfortë gjatë viteve 1940-1950,...

Dhunohet drejtoresha në Bashkinë e Tiranës

Policia njofton se është dhunuar për shkak të detyrës Drejtoresha e Agjencisë së Parqeve dhe Rekreacionit në Bashkinë e Tiranës. Agresori është një 34-vjeçar me...

‘Vatra’ deklaratë: Të na tregohet pse Berisha u shpall “non grata”

DEKLARATË PUBLIKE E FEDERATËS PAN – SHQIPTARE TË AMERIKËS VATRA, RRETH SHPALLJES ‘NON GRATA’ TË ISH- PRESIDENTIT SHQIPTAR DR. SALI BERISHA Federata Pan - Shqiptare...

BE heq kufizimet e udhëtimit për Shqipërinë, Serbinë dhe Maqedoninë e Veriut

Vendet anëtare të Bashkimit Evropian kanë rënë dakord të mërkurën (16 qershor) të heqin kufizimet e udhëtimit për udhëtarët nga tetë vende dhe territore...

Arma më e fuqishme e Opozitës

Nga Oerd Bylykbashi Ligji i Dekriminalizimit funksionon si sahat! Një tjetër kryebashkiak i dënuar me burgim u zbulua falë tij, duhet të largohet nga funksioni...