Kryesore

Ambasada Amerikane ‘shuplakë’ opozitës një ditë para protestës

               Publikuar në : 12:33 - 15/03/19 S.N

Ambasada Amerikane në Tiranë ka reaguar një ditë para protestës së opozitës, e cila do të mbahet para Kryeministrisë në orën 11:00.

Në një reagim në Facebook, ambasada e SHBA-ve shkruan se nxitja e veprimeve të dhunshme është e paligjshme, si dhe bën thirrje ish-deputetët që braktisën mandatet të lejojnë ata që duan që të punojnë për të ardhmen e vendit.

“Ambasada e Shteteve të Bashkuara i konsideron Qeverinë dhe Parlamentin aktual të Shqipërisë të zgjedhura në mënyrë legjitime nëpërmjet zgjedhjeve të vitit 2017, të njohura ndërkombëtarisht”, thuhet ndër të tjera në reagimin e Ambasadës Amerikane, e cila sapo i dhë një ‘shuplakë’ opozitës së bashkuar.

Reagimi i plotë:

Pavarësisht se protesta paqësore është një shtyllë themelore e demokracisë, nxitja apo kryerja e veprimeve të dhunshme, përfshirë edhe shkatërrimin e pronës publike, janë të paligjshme. Ne i nxisim të gjithë aktorët e demokracisë shqiptare që të ushtrojnë vetëpërmbajtje në protestën e 16 marsit. Ambasada e Shteteve të Bashkuara i konsideron Qeverinë dhe Parlamentin aktual të Shqipërisë të zgjedhura në mënyrë legjitime nëpërmjet zgjedhjeve të vitit 2017, të njohura ndërkombëtarisht. Ne vlerësojmë punën e mirë që është bërë në zbatimin e reformës në drejtësi në Shqipëri, si dhe përparimin në luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar. Ka ende punë për të bërë. Ndërkohë që, ata ish anëtarë të Parlamentit të cilët vendosën të braktisin mandatet, hoqën dorë nga detyrimet e tyre ndaj qytetarëve shqiptarë, duhet të lejojnë ata që duan të punojnë për të ardhmen e vendit të bëjnë punën e tyre. Ne mbështesim të gjithë ata që vazhdojnë të jenë të përfshirë në procesin demokratik në Parlament, në mënyrë që Shqipëria të vazhdojë të ecë përpara, drejt anëtarësimit në Bashkimin Europian.

Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT