E martë, 26 Maj, 2020
19 C
Tirana

Altin Basha shuan heshtjen, tregon nëse “Portokalli”-a do qëndrojë në “Top Channel”

Më të lexuarat

Budina paralajmëron surpriza për nesër: Dy dosje të reja në SPAK

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit u zhvendos pasditen e sotme në Kukës, ku po mbledh firmat për peticionin për rindërtimin e Teatrit. Ata kanë...

“Do shihni një tjetër president”, Meta bën lëvizjen e radhës

Kreu i Shtetit, Ilir Meta, ka kthyer në Kuvend ligjin për ‘Turizmin Detar’. Në arsyetimin e tij, Meta thotë se ligji ka fjalë dhe...

Si do bëhet hapja e transportit publik? Përgjigjet Rama

Kryeministri Edi Rama bëri me dije se hapja e transportit publik do të bëhet “pjesë-pjesë”. Kreu i Qeverisë sqaroi qytetarët se deri në fund të...

Presidenti austriak thyen masat kufizuese, kapet ‘mat’ nga policia në restorant

Presidenti i Austrisë, Alexander Van der Bellen është kapur nga policia bashkë me gruan e tij, Doris Schmidauer, në një restorant në Vjenë teksa...

Ndahet nga jeta ish-kreu i PD-së në Mirditë/ Basha: Drejtues i shkëlqyer vendor

Kreu i PD-së, Lulzim Basha bën me dije se është ndarë nga jeta ish-kryetari i Partisë Demokratike në Mirditë, Preng Toma. Përmes një postimi në...

Letra / Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit i kujton kontratën Bashës

Në adresë të kryedemokratit Basha, Aleanca për Mbrotjen e Teatrit i ka dërguar sot një letër publike, ku i kujton marrëveshjen që ka nënshkruar...

“Kemi frikë të dalim”, Berisha: Policia po fsheh ngjarjen në Bulqizë

Banorët në Bulqizë janë tmerruar mbrëmjen e djeshme nga breshëria e kallashnikovit. Denoncimin e bën një qytetar në adresë të ish-kryeministrit Sali Berisha. Sipas qytetarit...

Përfundon takimi Yuri Kim-Basha/ Ambasadorja u vendos ultimatum politikanëve shqiptarë

Sapo ka përfunduar takimi mes Ambasadores së SHBA në Tiranë Yuri Kim dhe Kryetarit të PD-së Lulzim Basha. Kim u ka vendosur ultimatum politikanëve shqiptarë...

Meta dekreton 3 ligje të qeverisë për mjedisin dhe pyjet

Presidenti Meta ka dekretuar ditën e sotme shpalljen e tre ligjeve. Bëhet fjalë për: Ligjin nr. 52/2020 “Për disa ndryshime në ligjin nr. 10 448,...

Njihuni me 7 “ekspertët” që firmosën për prishjen e Teatrit Kombëtar

Dy vite më parë kur bashkia e qeveria sapo kishin nisur procedurat për prishjen e Teatrit Kombëtar, Ministria e Kulturës, që asokohej drejtohej nga...

U përfol se “Portokalli”-a do zhvendosej në një ekran tjetër, por mesa duket të gjitha kanë qenë në kuadrin e thashethemeve. Spektakli i humorit, aq shumë i dashur për shqiptarët, do të vijojë në “Top Channel”, aty ku dhe është krijuar si produkt.

Këtë e ka konfirmuar regjisori Altin Basha, i cili tha se ofertat kanë qenë të shumta, por asgjë nuk do të ndryshojë. Të gjitha aludimet kanë nisur pas një interviste që ka dhënë Altin Basha në “Abc News”, dhe ku është parë në parkingun e këtij televizioni. Në një intervistë për “Panorama.al”, ai zbuloi ndër të tjera se aktualisht janë katër televizione që janë të interesuara për “Portokalli”-në.

A ka patur negociata me televizione të tjera, për të larguar emisionin “Portokalli” nga” Top Channel”?

Jo, fare! Unë jam marrë me Teatrin këto ditë dhe kam dal në disa media. Për çështjen e Teatrit më thërrasin për intervista dhe për prononcime. Më kanë parë që kam parkuar makinën në “Abc News”, jam futur dhe kam takuar drejtorin e informacionit.

Në mediat online është publikuar dhe një emër i ri i “Portokalli”-së, prsh “Mandarinat”?

Problemi i disa njerëzve është që punojnë diku tjetër dhe mendjen e kanë te “Portokalli”-a.  E vërteta është se kam shkuar në “Abc News” për të bërë një intervistë për Teatrin. Mesa duket, këtë, dikush e ka parë dhe e ka keqkuptuar si negociatë me “Abc News”, për shkak të thashethemeve që janë përhapur.

Çdo gjë do vazhdojë siç është, pra “Portokallia” do vazhdojë në “Top-Channel”?

Po, patjetër, “Portokalli”-a vazhdon. Ne jemi në punë, jemi në skenë, po bëjmë shfaqje.

A keni patur oferta nga televizionet e tjera për të spostuar emisionin “Portokalli”?

Oferta ka gjithmonë. Unë çdo vit kam oferta nga televizionet. Dhe për shkak se jam regjisori i trupës, më kërkohet kjo gjë. Aktorëve u kërkohet. Thjesht për shkakun që jemi fiksuar me “Top-Channel”, s’kemi patur interes për ofertat e tjera. Vetëm tani kanë qenë 4 televizione të interesuara për emisionin tonë. Kjo nuk do të thotë asgjë, është një proces normal.

Lexo edhe :   “Unë s’jam dele”, Florjan Binaj shpërthen ndaj Ramës
Lexo edhe :   “Unë s’jam dele”, Florjan Binaj shpërthen ndaj Ramës

Nuk ka për ne ndonjë çudi, jemi 20 veta, njëherë kontaktohet njëri, njëherë tjetër një aktor tjetër. Madje ne tallemi shpesh herë me këtë gjë. Kjo është e vërteta.

Për çështjen e Teatrit Kombëtar, tani që u shemb dhe një pjesë e aktorëve vazhdon protestat, cili është qëndrimi juaj?

E vërteta është se u desh të zgjidhej mes një ndërtese e cila nuk i shërbente më as kohës dhe as të ardhmes, apo një ndërtese që projektohet për Teatër, plotësisht për të ardhmen për Teatër. Ka qenë një ndërtesë që nuk ka qenë Teatër Kombëtar, e cila u përpoq në vite për t’u bërë e tillë, pra ta rikonstruktonim atë dhe ta mbanim difektoze siç ishte apo të bënim diçka për të ardhmen. Nuk është vendim i lehtë, por asgjë nuk vjen pa sakrificë.

Protestat e kolegëve tuaj të cilat vazhdojnë tubimet edhe pas shembjes së godinës, si i komentoni?

Është një protestë e nisur me bindjen se ndërtesa e Teatrit Kombëtar, mund të rikonstruktohej, tani që përfundoi, të gjithë specialistë ranë dakord që rikonstruksioni mund të bëhej nëse ajo do shembej plotësisht dhe do rindërtohej në atë formë që kishte. Por edhe nëse rindërtohet siç ishte, ajo përsëri nuk është Teatër Kombëtar, por një ndërtesë kino-teatër, pa fasilitet dhe funksionalitetin e një Teatri.

Kështu që çfarë do vendosësh? Të ndërtosh sërish këtë që ishte edhe pse është e mangut, apo do projektosh diçka nga fillimi me perspektivën e zhvillimit të të ardhmes me teknologjinë e të mirë të mundshme.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

”Këtu ka interesa personale”/ Renato Mekolli: Do largohem nga Shqipëria (VIDEO)

Shefi i njohur i kuzhinës, Renato Mekolli, në një intervistë në ‘Ilva Now’, u shpreh i shqetësuar për gjendjen në të cilën ndodhemi. Ai...

Avokati i Popullit: Shqipëria shkeli ligjet dhe konventat me dëbimin e Harun Çelik

Avokati i Popullit i ka dërguar një raport të plotë Policisë së Shtetit në lidhje me shkeljet që janë bërë për procedurat e dëbimit...

“Mbijetesa po bëhet çdo ditë e më e pamundur”, Basha vijon turin me bizneset

Kryedemokrati Basha ka vijuar turin me bizneset. Ai ka takuar qytetarët në njësinë nr 5 në Tiranë, ndërsa ka folur me ta lidhur me...

“Temat e nxehta”, Vasili flet për Reformën Zgjedhore

Përfaqësuesi i Lëvizjes Socialiste për Integrim në tryezën për Reformën Zgjedhore Petrit Vasili, përgjatë një interviste televizive theksoi se “nuk mund të pranohet që...

Eros Grezda pranon publikisht lidhjen me Oriola Marashin (VIDEO)

Oriola Marashi dhe Eros Grezda, janë komentuar shpesh për romancën e tyre. Futbollisti i njohur ka qenë i ftuar ditën e sotme në “Wake...
WhatsApp KONTAKTO TT