E premte, 15 Janar, 2021
6 C
Tirana

Altin Basha merr zyrtarisht postin e drejtorit të Teatrit Eksperimental

Ministrja e Kulturës, Elva Margariti, ka prezantuar sot drejtorin e ri të Teatrit Eksperimental “Kujtim Spahivogli”, Altin Basha, nën praninë e ish-drejtorit Kiço Londo. Teksa ka marrë fjalën, Altin Basha ka thënë se mund të çojë para frymën e teatrit me artistë të rinj.

“Pas thirrjes së hapur dhe konkursit e intervistës, erdha këtu. Është pozicion ku kam njëfarë eksperience. Ka ndikimin e frymës së kërkimit.

Është gjenerator i ditëve të reja, dhe për një kohë të gjatë kam menduar si mund të reformohet teatri shqiptar, në mënyrë që të fuqizohet alternativa.

Teatri e ka mundësinë për të qenë i tillë. Ky element, ndoshta është arsyeja që mora pjesë në konkurs. Për 10 -15 vjet kam punuar me artistë të rinj, për ta çuar më tej frymën që ka ky teatër”, përfundoi ai.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Bien infektimet, Kosova lehtësohen masat anti-Covid

Gjatë ditëve të fundit është vënë re një situatë diku më e përmirësuar në Kosovë, si pasojë e koronavirusit vdekjeprurës. Teksa numri i të...

I dogjën makinën, ja kush ishte ‘shënjestra’

Një automjet tip "BMW X5" u përfshi nga flakët mëngjesin e sotëm në lagjen 15 në Durrës, duke u djegur plotësisht në pjesën e...

Rama i sigurtë për fitoren, bën bilancin para zgjedhjeve

Në një konferencë për mediat, kryeministri Rama u ndal tek përmbytjet në vend, duke thënë që jemi përmisuar në krahasim me vitet e kaluara....

Dëborë dhe ngrica, temperaturat në minus për nesër

Sot pasdite (e premte, dt. 15) dhe nesër (e shtunë, dt. 16) priten reshje të dobëta në qarqet e jugut, ndërsa në pjesën tjetër...

Pamje të rënda/Përplasen 2 makina, kalimtari që priste në trotuar humb këmbët

Kalimtari që u përplas sot nga një makinë në Tiranë, për fat të keq ka humbur të dyja këmbët. Aksidenti i rëndë ndodhi mëngjesin...