E diel, 5 Korrik, 2020
33 C
Tirana

Alfred Moisiu viziton Qendrën e Solidaritetit: Politika të marrë shembull nga “Fundjavë Ndryshe”

Më të lexuarat

Franca me kryeministër të ri

Presidenti francez Emmanuel Macron ka zgjedhur Jean Castex si kryeministrin e ri të Francës, pas dorëheqjes së Edouard Philippe. Edouard Philippe paraqiti dorëheqjen sot tek...

Favore seksuale për t’i kthyer mjetin, arrestohen dy zyrtarë policie

Dy efektivë të Policisë Rrugore në Tiranë janë arrestuar, pasi akuzohen se në këmbim të dorëzimit të automjetit të sekuestruar në pronësi të një...

Shqetësim në Spanjë, rikthehen masat e izolimit

Qytetarët në Spanjë kanë filluar që të shqetësohen sërish nga koronavirusi. Numri i rasteve të reja me COVID-19 është rritur ndjeshëm ndërkohë në një zonë...

Aksident në hyrje të Lezhës, përplasen tre automjete

Një aksident ka ndodhur gjatë mesditës së sotme, në hyrje të Lezhës. Në këtë aksident janë përfshirë tre automjete. Si pasojë e këtij aksidenti janë...

Vetëflijimi/ Zhaneta kishte punuar më herët në shtëpinë e një ish-kryeministri

Zhaneta Josifi, 56-vjeçarja që u vetësakrifikua me të bijën e saj Anisën për ringjalljen, vite më parë ka punuar pastruese në shtëpinë e një...

Fshihej në bodrum/Ndërhyn RENEA, publikohen pamjet kur kapet 32-vjeçari me rrezikshmëri të lartë

Forcat RENEA kanë arrestuar në Bulqizë, të shumëkërkuarin Fadil Tërnova, 32-vjeç. Në sajë të operacionit të koduar "Fundi i arratisë", është vënë në pranga...

Pandemia/ Shënohet rekord i zi në Kosovë

Ditën e sotme është shënuar një rekord i zi nga koronavirusi në Kosovë. Autoritetet përkatëse bëjnë me dije se gjatë 24 orëve të fundit kanë...

Del nga rruga mjeti në Tiranë/ Ndërron jetë pasagjeri, shoferi në spital

Në rrugën e Zallbastarit, në vendin e quajtur “Rrapi”, një mjet ka dalë nga rruga dhe për pasojë ka ndërruar jetë pasagjeri në mjet,...

Ngjarja horror në Kombinat/ Prokuroria nis hetimet ndaj të gjithë sekteve fetare

Pas ngjarjes së rëndë në Kombinat, ku nënë e bijë u vetëflijuan, mësohet se Prokuroia ka nisur hetimet ndaj të gjithë sekteve fetare në...

“Një kombinim sa i frikshëm, aq dhe i rrezikshëm”, ja çfarë ndodhi mbrëmë në këto akse rrugore

Duket se drejtuesit e mjeteve, po ‘rikuperojnë’ periudhën e izolimit. Shumë prej tyre janë bërë shkak të aksidenteve rrugore, pasi lëvizin me shpejtësi tej...

Një prej ndjekësve më besnikë të aktivitetit të “Fundjavë Ndryshe”, ish-presidenti Alfred Moisiu ka vizituar së fundmi ambientet e Qendrës së Solidaritetit. Drejtuesi i fondacionit, Arbër Hajdari ka prezantuar objektet e rindërtuara dhe punimet për fazën e dytë. Që përfshijnë realizimin e qendrës shëndetësore, bibliotekës, për të vijuar me projektin e madh të ndërtimit të shkollës profesionale.

Ndërsa presidenti Moisiu vlerësoi ecurinë dhe vullnetin e ekipit të “Fundjavë Ndryshe”, për të sjellë ndryshime rrënjësore në shoqërinë shqiptare.

“Është një objekt ushtarak të cilin unë e kam vizituar disa herë kur punoja në ushtri. Isha në dijeni të këtij projekti nga “Fundjavë Ndryshe”, por po shoh që keni bërë një përparim të papritur. Në kuptimin e ritmeve të ndërtimit, kujdesit dhe estetikës. Është një nisëm jo vetëm vullnetare, por e ndërtuar edhe në mënyrë bashkëkohore.”

Presidenti nuk ngurroi të kritikonte edhe politikën, duke shtuar se duhet të marrin shembull nga puna që “Fundjavë Ndryshe” është duke bërë.

“Vendi ynë dihet që është në gjendje të keqe dhe pjesa më e madhe e popullsisë është me ekonomi të dobët. Ndaj edhe ndihma që ju jepni është për tu lavdëruar. Në mënyrë të veçantë pas tërmetit, ku keni dhënë një kontribut shumë të veçantë.

Politika ka abuzuar dhe ajo duhet të marr shembull nga “Fundjavë Ndryshe”. Se si mund të punohet kur njeriu ka ndërgjegje të pastër dhe dëshirë të vërtetë që t’i shërbejë vendit dhe popullit të tij.”

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Babai” dhe “fëmijët e gjetur” në PD

Nga Mero Baze Lulzim Basha po kërkon një fabulë të legjitimohet si baba nga martesa e dytë në PD. Dhe ka kaq muaj që po...

Avdullah Hoti: Ja çfarë kërkojmë nga dialogu me Serbinë

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti në një intervistë për “DW” theksoi se nga dialogu me Serbinë kërkohet vetëm njohja reciproke. DW: Kryeministër Hoti, morët detyrën...

John Bolton bën deklaratën e fortë për Kosovën dhe Serbinë

Ish-sekretari për Sigurinë Kombëtare në administratën e Trump, John Bolton së fundmi ka bërë një deklaratë mjaft të fortë. Ai u shpreh se ideja e...

Meta vlerëson me titullin “Kalorës i Urdhrit të Flamurit” atasheun ushtarak italian

Presidenti Ilir Meta vlerësoi atasheun ushtarak italian, Kolonelin Fabio Cornacchia me Titullin “Kalorës i Urdhrit të Flamurit”. Titulli në fjalë ishte me motivacionin: “Në vlerësim...

Cilat janë fatkeqësitë natyrore që godasin më shpesh vendin tonë

Parashikimet klimatike afatgjata projektojnë për Shqipërinë një rritje të temperaturës mesatare vjetore me 5°C dhe pakësim të reshjeve me 15% deri në fund të...