E hënë, 20 Shtator, 2021
28.5 C
Tirana

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit padit Ministren e Kulturës

Pas refuzimit për t’i pritur në zyrë dhe për mos zbatim të vendimit të Gjykatës Kushtetuese për Teatrin Kombëtar, Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit ka depozituar një padi penale ndaj Ministres së Kulturës, Elva Margariti.

Përfaqësuesit e Aleancës kanë paralajmëruar vendosje të disa çadrave, në shenjë proteste përpara godinës së SPAK, derisa të jepet një përgjigje ndaj padive që ato kanë depozituar për çështjen e Teatrit Kombëtar.

“SPAK duhet të lëvizi, pasi në të kundërtën do të na ketë ditë e natë këtu”, tha Edmond Budina.

Situata u agravua në 28 korrik, ku përfaqësuesit e Aleancës kërkuan një takim me Ministren e Kulturës, por ato nuk u lejuan, duke pasur edhe tensione mes palëve.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Serbët bllokojnë rrugën, pas vendimit të Kosovës për reciprocitetin e targave

Mëngjesin e sotëm, në pikat kufitare policia e Kosovës u ka hequr targat të gjitha makinave nga Serbia, dhe i ka pajisur me targa...

Reciprociteti i targave/Kurti: S’ka për qëllim destabilizimin

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka folur nga Kuvendi për reciprocitetin e vendosur për targat e automjeteve. Gjatë seancës së sotme parlamentare, Kurti theksoi...

Shërbimet sekrete zbulojnë planin/ Parandalohet ekzekutimi i Zoran Zaev

Shërbimet sekrete greke dhe qeveria parandaluan një atentat ndaj kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, disa muaj pas nënshkrimit të Marrëveshjes së Prespës...

Në politikën gjermane nuk përfaqësohen sa duhet migrantët

"What's your Heimat?" - cili është atdheu juaj u pyet W. Michael Blumental, drejtori që themeloi Muzeun Hebre në Berlin në vitin 2014. Për...

Pse berishizmi, është enverizimi i ri shqiptar

Nga: Mero Baze Kjo që po i ndodh Partisë Demokratike, Partisë së Punës, ka filluar ti ndodh në vitin 1991. Kur ajo filloi të reformohej...