E hënë, 25 Maj, 2020
15 C
Tirana

Albin Kurti, karriera e pazakontë dhe sfidat e vështira që e presin politikanin qëndrestar (video)

Më të lexuarat

Koronavirusi në Shqipëri/ Rritet numri i viktimave

Në Shqipëri është rritur numri i viktimave nga COVID-19, duke shkuar në 32. Ministria e Shëndetësisë bëri me dije se mbrëmjen e sotme ka ndërruar...

“Rreth 131 mijë debitorë nuk kanë hyrë në aktmarrëveshje”, OSHEE del me njoftimin e rëndësishëm

Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike, iu bën thirrje të gjithë debitorëve të energjisë të bëhen pjesë e aktmarrëveshjes për të përfituar faljen e...

Si do bëhet hapja e transportit publik? Përgjigjet Rama

Kryeministri Edi Rama bëri me dije se hapja e transportit publik do të bëhet “pjesë-pjesë”. Kreu i Qeverisë sqaroi qytetarët se deri në fund të...

Aksident rrugor në aksin Seman-Fier, plagosen dy persona

Së fundmi ka ndodhur një aksident rrugor në aksin Seman-Fier. Aksidenti ka ndodhur përkatësisht në zonën e njohur si Çlirim i Fierit. Raportohet se kanë mbetur...

COVID-19/ Kur do hapen kufijtë? Rama tregon datën

Kryeministri Edi Rama deklaroi së fundmi se Shqipëria do të hapë kufijtë tokësorë me fqinjët, më datën 1 Qershor. “Duke nisur nga 1 Qershori do...

Si paraqitet situata nga koronavirusi në Itali? Dalin të dhënat e fundit

Si paraqitet situata nga koronavirusi në Itali? Autoritetet përkatëse bëjnë me dije se 50 persona kanë humbur jetën në shtetin fqinj gjatë 24 orëve të...

Zbulohet biznesmeni që mbante milionat në makinë, ja ku do i çonte

Të dhëna të reja kanë dalë nga hetimet paraprake, sa i takon vjedhjes së lekëve nga bagazhi i mjetit të një biznesmeni. Me datë...

Grabitja e milionave/ Vëllai dhe i dashuri i spikeres ndoqën biznesmenin

Lidhur me grabitjen e një shume të majme parash në Tiranë, mësohet se dy grabitësit janë njerëzit e afërt të një ish-spikereje. Donald Hoxha...

“E ndoqa me vrap derisa u lodh”, flet i riu që ndali rrëmbimin e fëmijës në Korçë

Një ngjarje e rëndë u regjistrua mbrëmë në Korçë, teksa një vajzë 4-vjeçare është tentuar të rrëmbehet ndërsa ishte me nënën e saj. Ishin banorët...

Ekzekutohet para derës së shtëpisë, 25-vjeçari para 3 muajve kishte ardhur nga Belgjika

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Vlorë. Një i ri është ekzekutuar me kallashnikov, pranë shtëpisë së tij në zonën e “Ujit të...

Albin Kurti, lideri dhe themeluesi i Lëvizjes Vetëvendosje, do të jetë kryeministri i ri i Kosovës. I lindur në Prishtinë në vitin 1975, Kurti nisi të spikasë që në vitin 1997, kur organizoi protestat e studentëve të Universitetit të Prishtinës, kundër regjimit të Milosheviçit. Me nisjen e luftës, në gushtin e 1998-ës u angazhua në zyrën e përfaqësuesit të përgjithshëm politik të UÇK-së, Adem Demaçit.

Gjatë bombardimeve të NATO-s, qëndroi në Prishtinë deri më 27 prill 1999, kur u arrestua nga policia serbe, dhe u transferua në burgjet serbe. Më 13 mars 2000, u dënua me 15 vjet burg, por u lirua si pasojë e presionit ndërkombëtar në dhjetorin e 2001-it.

Pasi u diplomua në vitin 2003 në Fakultetin e Shkencave Kompjuterike në Universitetin e Prishtinës, Albini vazhdoi të ishte një aktivist i vijës së parë i të drejtave të njeriut.

Dy vite me vonë, themeloi Lëvizjen Vetëvendosje. Ajo zhvilloi protesta të shumta në mbarë Kosovën, që në jo pak raste degraduan në akte dhune. Ai dhe qindra aktivistë të lëvizjes, janë arrestuar disa herë.

Kurti kundërshtoi negociatat me Serbinë për statusin përfundimtar të Kosovës. Ndërsa nuk njohu flamurin dhe himnin e saj, kur u shpall pavarësia në vitin 2008. Albini ka qenë një ndër kritikët më të fortë të kastës së vjetër politike të LDK, dhe ish-komandantëve të UÇK, që drejtojnë PDK.

Reagimet e tij të forta me theks bashkimin kombëtar me Shqipërinë, kanë shqetësuar shpesh faktorin ndërkombëtar, që e ka izoluar në vazhdimësi. Tymueset në Kuvendin e Kosovës, ishin emblema e kundërshtimit që VV i bëri qeverisë së Isa Mustafës. Në shumë zgjedhje, Kurti refuzoi të bëjë koalicione me 2 partitë e mëdha, ndaj dhe mbeti shumë gjatë në opozitë.

Lexo edhe :   Kosova kalon pragun e 1 mijë infektimeve/ Bilanci për 24 orët e fundit
Lexo edhe :   Kosova kalon pragun e 1 mijë infektimeve/ Bilanci për 24 orët e fundit

Dy vjet më parë, partia e tij u përça, dhe një pjesë e themeluesve krijuan një parti të re. Por Kurti nuk u dekurajua. Me kokëfortësi, ai arriti t’i imponohet këtë herë gardës së vjetër, duke e nxjerrë VV forcë të parë politike në Kosovë. Gjithsesi, numrat në parlament e detyrojnë të hyjë gjithsesi në qeveri me një nga 2 partitë e vjetra.

Bashkëjetesa me LDK, nuk pritet të jetë aspak e lehtë. Një video e realizuar nga aktivistët LDK vitin e kaluar, dhe postuar në faqen zyrtare të partisë në FB, denonconte “100 fytyrat e Albinit”. Aty Kurti akuzohet deri edhe si bashkëpunëtor i shërbimeve sekrete serbet, falë të cilave arriti të lirohej shpejt nga burgu. Por sfida më e madhe janë bisedimet me Serbinë, që do të mbahen në kushtet e një presioni të shtuar nga SHBA, për arritjen e një marrëveshje përfundimtare me Serbinë. 14 vitet e fundit, opozitari Albin Kurti, ia doli të jetë koherent me idetë dhe vizionet e tij. Koha do të tregojë, nëse kjo do të jetë e mundur edhe me kryeqeveritarin Albin Kurti.

TIRANA TODAY

 

 

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Zyrtari i SHBA: Kina fshehu virusin, do t’i shkojmë çështjes deri në fund

Një zyrtar i lartë i Shtëpisë së Bardhë e krahasoi mënyrën se si e trajtoi Kina çështjen e koronavirusit me fshehjen që Bashkimi Sovjetik...

Koronavirusi/ Një lajm i mirë vjen nga Kosova

Mbrëmjen e sotme një lajm i mirë ka ardhur nga Kosova lidhur me koronavirusin. Raportohet se gjatë 24 orëve të fundit, nuk është regjistruar asnjë...

“Europa Nostra” për Teatrin: Le të shënojë kjo ngjarje fillimin e një zgjimi

Organizata “Europa Nostra” i ka dërguar ditën e sotme një letër Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit. Në ditën e Bajramit, si një mbështetëse e kauzës...

Policia bllokoi liqenin me shirita, “rebelohen” qytetarët

Me urdhër të qeverisë, Tirana gjatë kësaj fundjave i është nënshtruar masave izoluese. Këtë të dielë të gjitha aktivitetet dhe bizneset janë mbajtur të mbyllura,...

Rama: Kjo do të jetë java e fundit e kufizimit

Kryeministri Edi Rama deklaroi së fundmi se kjo do të jetë java e fundit e kufizimit të orareve. Në vijim, ai pohoi se fundjava do...
WhatsApp KONTAKTO TT