E premte, 28 Janar, 2022
9.5 C
Tirana

Akuzohet për rekrutim të vajzave të mitura, ja me sa vite u dënua

Ghislaine Maxwell figurë e njohur britanike dhe ish-e dashura e pedofilit të dënuar, Jeffrey Epstein, është përballur me akuza për krime seksuale në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Një juri në një gjykatë federale të Nju Jorkut, e ka shpallur fajtore Ghislaine Maxwell në pesë nga gjashtë akuzat që lidhen me rolin e saj në abuzimin seksual të Jeffrey Epstein ndaj vajzave të mitura ndërmjet viteve 1994 dhe 2004.

Maxwell, 60 vjeç, u shpall fajtore për pesë akuza federale: trafikim seksual të një të mituri, transportim të një të mituri me qëllim për t’u përfshirë në aktivitet seksual kriminal dhe tre akuza të lidhura me komplotin.

Ajo u shpall e pafajshme për akuzën e joshjes së një të mituri, për të udhëtuar për t’u përfshirë në akte seksuale të paligjshme.

Maxwell, e cila tani përballet me 65 vjet burg, nuk shfaqi asnjë reagim kur u lexuan vendimet. Gjykatësi Alison Nathan nuk caktoi datën e dënimit.

“Rruga drejt drejtësisë ka qenë shumë e gjatë. Por, sot drejtësia është vënë në vend”, tha në një deklaratë prokurori amerikan Damian Williams. “Dua të përgëzoj guximin e vajzave – tani gra të rritura, që dolën nga hijet dhe hynë në sallën e gjyqit. Guximi dhe gatishmëria e tyre për t’u përballur me dhunuesin e tyre, e bënë të mundur këtë rast dhe rezultatin e sotëm”.

Juria, e cila përbëhej nga gjashtë gra dhe gjashtë burra, diskutoi për rreth 40 orë në pjesë në gjashtë ditë.

Prokurorët argumentuan se Maxwell dhe Epstein komplotuan për të krijuar një skemë për të joshur vajzat e reja në marrëdhënie seksuale me Epstein nga viti 1994 deri në 2004 në Nju Jork, Florida, New Mexico dhe Ishujt e Virgjër të SHBA. Katër gra dëshmuan gjatë gjyqit se Epstein abuzoi me to dhe se Maxwell lehtësoi abuzimin dhe ndonjëherë mori pjesë gjithashtu në të.

Avokatët e Maxwell po punojnë për një apel, tha avokati Bobbi C. Sternheim.

“Ne besojmë fuqishëm në pafajësinë e Ghislaine. Natyrisht, ne jemi shumë të zhgënjyer me vendimin”, tha Sternheim, duke shtuar se ekipi i saj beson se Maxwell ende do të shfajësohet.

Annie Farmer, një nga katër akuzuesit që dëshmuan, tha të mërkurën se shpreson që vendimet t’u sjellin ngushëllim viktimave.

“Jam kaq e lehtësuar dhe mirënjohëse që juria njohu modelin e sjelljes grabitqare në të cilën Maxwell u angazhua për vite dhe e gjeti atë fajtore për këto krime”, tha ajo.

Epstein, i cili u deklarua fajtor në vitin 2008 për akuzat shtetërore të prostitucionit, u padit për akuzat federale të trafikimit të seksit në korrik 2019, por vdiq nga vetëvrasja në burg një muaj më vonë. Maxwell, e besuara dhe ish e dashura e tij, u arrestua një vit më pas dhe që atëherë është mbajtur në burg.

Mbetet për t’u parë nëse të tjerët do të ndiqen penalisht. Analisti ligjor i CNN, Elie Honig, një ish-prokuror në qarkun ku u gjykua Maxwell, tha se ky nuk ishte një operacion me dy persona.

Ai vuri në dukje paditë civile që lidhin të tjerët me abuzimin. “Unë mendoj se prokurorët kanë një detyrim real të gërmojnë deri në fund dhe të sjellin këdo tjetër që mund të ketë qenë pjesë e kësaj para drejtësisë”, tha ai.

Maxwell gjithashtu përballet me dy akuza për dëshmi të rreme në lidhje me një depozitim civil të vitit 2016.

Burimi i lajmit: CNN. Pershtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Fakte të panjohura mbi shkencëtarët më të famshëm të të gjitha kohërave

Ju ndoshta mund t’i njihni emrat e këtyre figurave historike të shkencës, si dhe zbulimet e tyre më të famshme. Por ndoshta mund të...

Pas acarit, rikthehen reshjet e shiut. Si do të jetë moti për këtë fundjavë

Reshjet e shiut pritet të jenë prezente që në orët e para të 24-orëshit të ditës së shtunë, në pjesën më të madhe të...

Shp*rthimi në banesën e Dukës, 34-vjeçari i arrestuar me shenja dj*gie në dorë

34-vjeçari i arrestuar për vendosjen e tritolit në banesën e kreut të Federatës Shqiptare të Futbollit, Armand Duka, rezulton me shenja djegie në dorë....

Pa të dashurën me shokun e tij, detaje nga sherri me th*ka në Berat

Detaje të reja janë hedhur në dritë sa i takon sherrit me thika në Berat, ku dy persona përfunduan me plagë të shumta në...

Faza e fundit e konfliktit dhe fati i “Foltores”

Nga: Ergys Mërtiri Pas muajsh tensione që degjeneruan deri në konfrontim fizik, përplasja Basha-Berisha po fillon të zbehet, ndërsa revolucioni i organizuar nga foltorja shkon...