E premte, 6 Gusht, 2021
25.5 C
Tirana

Akuzohen për terrorizëm në Itali, 13 vite burg për tre shqiptarët

Kanë dalë ditën e sotme para gjykatës tre shtetas kosovarë te arrestuar si anëtare të një celule xhihadiste që po përgatisnin një atentat terrorist në urën Rialto.

Arjan Baba I cili është dhe koka e kësaj celule terroriste është dënuar me 5-vite burg, nga  gjykatësi Massimo Vicinanza, ndërsa Dake Haziraj 27 vjeç e Fisnik Bekaj 25 vjeç, janë dënuar me 4 vite burg.

Ndërsa anëtari i katër  është minoren dhe  i dënuar pak muaj më parë me 4 vite burg.

Gjatë procesit gjyqësor të arrestuarit kanë mohuar fajësinë e tyre duke deklaruar pafajësinë  mbështetur në tezën e keqkuptimit në përkthimin e përgjimeve nga gjuha shqipe në atë italiane.

Një nga argumentet e debatuara në proces ishte zbardhja e një përgjimi telefonik ku ata kërkonin të blenin një armë tip kallashnikov, Justifikimi i kosovarëve ishte se do e përdornin për gjueti.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lexo edhe :   39% e shqiptarëve nuk janë në gjendje të bëjnë një javë pushime në vit

Zyrtare/ Messi largohet përfundimisht nga Barcelona

Lionel Messi nuk do të jetë më pjesë e Barcelonës. Njoftimi ka ardhur nga klubi katalanas, ku zyrtarizoi “divorcin” me yllin argjentinas për arsye...

Kryengritja në gotë e Sali Berishës kundër SHBA

Nga: Mero Baze Sali Berisha i harxhoi gjithë fishekët kundër SHBA, në një përpjekje për t’u dëshmuar atyre se ka pas Partinë Demokratike dhe do...

Ish-shefi i Ndërlidhjes: Ju rrëfej sozinë që përdorte Enveri në Pogradec

Inxhinier Luan Pogaçi, ish-shefi i Ndërlidhjes dhe Informacionit i Drejtorisë së Dytë të Ministrisë së Brendshme, numrin e kaluar ka kujtuar bëmat e Hekuran...

Kemi kryetar, por jo lider! PD, zyrtarisht në konflikt

Nga: Fatbardh Kadilli Nuk mjafton të ulesh në karrigen e kryetarit që të kryesosh, të udheheqësh. Janë gjëra të ndryshme. Kryetar të bëjnë vendimet. Kryetar...

Asnjë humbje jete nga Cov*d-i gjatë 24 orëve të fundit, rriten infektimet

Dita-ditës po shtohen infektimet. Duket se thirrjet e Ministrisë së Shëndetësisë për të zbatuar masat anti-Covid, kanë shkuar në "vesh të shurdhër" për këtë...