E martë, 7 Korrik, 2020
34 C
Tirana

Aktorja e La Casa de Papel : mundi Covid-19, por akuzon qeverinë spanjolle

Më të lexuarat

Macron shkarkon ministrin e Brendshëm

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, shkarkoi të hënën nga detyra ministrin e Brendshëm, Christophe Castaner. Shkarkimi është pjesë e një riorganizimi të kabinetit qeveritar, pas...

Manjani del me deklaratën e fortë për Ramën dhe Thaçin

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, çdo ditë e më shumë përcjell deklarata në forta në rrjetin social Facebook. Ai thotë se Rama dhe Thaçi kanë...

Shqiptari i parë që caktohet nga Papa Françesku në trup diplomatik

Dom Artur Kola është caktuar nga Papa Françesku të shërbejë në Përfaqësinë Papnore në Republikën e Bregut të Fildishtë. Sipas “Vatican News” ai është meshtari...

Aksident i rëndë, ndërron jetë 28-vjeçarja

Një aksident i rëndë ka ndodhur së fundmi në Shkodër, ku për pasojë ka ndërruar jetë një 28-vjeçare. Ngjarja ndodhi në rrugën Shkodër-Bardhaj në vendin...

Shtimi i rasteve/ Hoti kërkon mobilizimin e komunave për luftimin e pandemisë

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka zhvilluar sot një bashkëbisedim me Asociacionin e Komunave të Kosovës. Gjatë takimit online, Hoti iu prezantoi kryetarëve të komunave...

Rama publikon fotot: Projekti më i ri i Rilindjes Urbane të Vlorës

Kryeministri Edi Rama së fundmi përmes një postimi në rrjetin social Facebook, ka prezantuar “Parkun e Shtëpisë së Pavarësisë”, i cili është projekti më...

Pandemia/ A do ta mbledhë Këshillin e Sigurisë? Meta zbulon lëvizjen e radhës

Gjatë raportimit të tij të përjavshëm përpara gazetarëve, presidenti Meta u shpreh se është i gatshëm që të mbledhë Këshillin e Sigurisë për çështjen...

“Pandemia ekziston, sëmur, merr jetë”/ Brataj: 5 këshilla që duhet t’i ndiqni

Për të gjithë skeptikët, Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj shkruan në rrjetin social Facebook, se koronavirusi ekziston, infekton, sëmur dhe merr jetë. Brataj radhit...

Berisha publikon denoncimin/ Veliaj vendos taksë për t’u futur në Parkun e Liqenit

Hyrja për në Parkun e Liqenit të Tiranës, është bërë me pagesë. Ndonëse më herët nuk është bërë publike një gjë e tillë, qytetarët...

“U largova nga Shqipëria, do isha viktima e radhës”, ish-drejtuesi i policisë flet pa ‘doreza’

Shkëlqim Pepkolaj ka mbajtur postin e zv-drejtorit të Drejtorisë Vendore të Policisë së Elbasanit, por dhe detyra të tjera të rëndësishme në Policinë e...

Itziar Ituño, Lisbona e famshme e “La Casa de Papel”, është shëruar nga koronavirusi.
Në një intervistë në radio ajo ka treguar se tani është mirë dhe e ka mposhtur covid-19.
Ajo kishte pasur simptomat e saj të para në setin e serialit “Alardea”. Pas tamponit,
ajo ishte futur në karantinë.

Në një intervistë për Radio Ciudad, aktorja tha se kishte kontraktuar virusin në një formë të butë, por kritikoi gjithashtu menaxhimin e urgjencës nga qeveria spanjolle. Për disa javë, ajo jetoi me simptoma të ndryshme që e detyruan atë të ndalet dhe të mendojë.

“Kalova një periudhë të keqe dhe partneri im kaloi 8 ditë në spital – tha aktorja – Nuk është thjesht një grip, ai jep simptoma shumë të rralla, ju bën të ndjeheni gjëra të çuditshme. Fillon me një kollë pak të parëndësishme, dhe ditën tjetër zgjohesh me ethe.

Humbni ndjenjën e nuhatjes brenda natës, nuk ndjen erë apo shije, asgjë. Në një nivel personal më ka ndryshuar shumë. Ky virus ju detyron të ngadalësoni, të dëgjoni shumë trupin tuaj, t’a vëzhgoni, të kuptoni mirë se çfarë të hani.

Ndërsa isha e sëmurë u përpoqa të ndryshoja veten. Në qytetin tim ka pasur shumë vdekje, kam te njohur, të afërmit e të cilëve nuk ja dolën, dhe ishte shumë e vështirë të mos mund të thuash lamtumirë ose të bësh një varrosje të mirë.

Në nivel global, ne duhet të mësojmë leksionin që po na jep planeti: Shpresoj se kjo do të ndryshojë shumë gjëra dhe që njerëzit do të kenë përparësi më të qarta, siç është të kesh një sistem të mirë shëndetësor “.

Lexo edhe :   Kosovë/ “Stafi shëndetësor është i stërlodhur dhe i mbingarkuar”
Lexo edhe :   Kosovë/ “Stafi shëndetësor është i stërlodhur dhe i mbingarkuar”

Tani që është mirë, ndihet me fat, por gjithashtu dëshiron të ndajë një kritikë të ashpër ndaj qeverisë Spanjolle: “Ky nuk është një grip i zakonshëm dhe masat erdhën vonë. Nuk u mor seriozisht. Këtu njerëzit u detyruan të shkonin në punë kur tashmë kishte mjaft të vdekur në Itali. Nuk më duket e pranueshme që për të mbajtur ekonominë njerëzit janë hedhur në shpellën e luanëve.

Ata na gënjyen dhe e fshehën situatën e vërtetë nga ne, në mënyrë që paniku të mos përhapet, por kjo do të thotë të trajtosh popullsinë si fëmijë.

Kur njerëzit mendojnë se kjo jep simptoma të gripit dhe prek vetëm njerëzit e moshuar, ata relaksohen, por jo. Kjo është një nga gjërat më të mëdha që na kanë fshehur.

Ka shumë njerëz midis moshës 40 dhe 50 vjeç në spital te intubuar me respirator. Ndikon jo vetëm në sistemin e frymëmarrjes, por edhe atë neurologjik. Eshtë vërtet e frikshme. Ata duhet të na i kishin thënë të gjitha këto ”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Rama pranon kërkesën, sot pritet takimi me opozitën parlamentare

Kryeministri Edi Rama ka pranuar takimin me opozitën parlamentare. Rama pritet të takojë sot për herë të dytë Murrizin, Stojkun dhe Musain, në orën...

E paralajmëroi dje, Meta takohet me ministren Manastirliu

Sikundër paralajmëroi një ditë më parë në konferencën për media, Kreu i Shtetit, Ilir Meta ka zhvilluar një takim me Ministren e Shëndetësisë dhe...

I sekuestrohen tri llogari bankare me vlera marramendëse, policia i nxjerr emrin ‘bosit’ nga Fieri

Pas një hetimi disamujor është bërë ekzekutimi i vendimit të Gjykatës së Shkallës së Parë Fier, për vendosjen e konfiskimit të tri llogarive bankare...

‘Dialogu me Serbinë’, Hoti publikon pamje të pritjes nga Macroni

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka publikuar pamjet nga pritja shtetërore që i është bërë atij nga presidenti i Francës, Emmanuel Macron. Siç kanë konfirmuar...

“Spiunoni” të infektuarit që dalin nga banesa, paralajmërimi i fortë i Lleshajt (VIDEO)

Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj, gjatë një inspektimi të bërë sot në terren për respektimin e masave, ka apeluar ndaj qytetarëve të raportojnë për...