E hënë, 24 Janar, 2022
3.5 C
Tirana

Aktori/ 16 fakte interesante nga jeta dhe karriera e pilotit Tom Cruise

 1. Që nga viti 1996, Tom Cruise është i njohur për rolin e tij si agjent i IMF-së Ethan Hunt në serinë e filmave Mission: Impossible.
 2. Në 2012ën, ai ishte aktori më i paguar në Hollivud. 16 nga filmat e tij kanë arkëtuar mbi 100 milion dollarë në Shtetet e Bashkuara dhe 23 kanë arkëtuar më shumë se 200 milion dollarë në të gjithë botën.
 3. Që nga shtatori i vitit 2017, filmat e Cruise sollën më shumë se 3.7 miliardë dollarë në arkat amerikane dhe kanadeze dhe më shumë se 9 miliardë dollarë në të gjithë botën, duke e bërë atë aktorin e tetë me fitime më të mëdha në Amerikën e Veriut dhe një nga arkëtuesit më të mëdhenj në botë.
 4. Fitoi Globin e Artë në tre raste; për interpretimin më të mirë nga një aktor në një dramë, në vitin 1990 për “Lindur më Katër Korrik”, për performancën më të mirë nga një aktor në një film komedi / muzikali në 1997 për Jerry Maguire; dhe interpretimi më i mirë i një aktori dytësor në 2000 në filmin: Magnolia.
 5. Tom Cruise është një mbështetës i hapur i Kishës së Shenjtologjisë dhe programeve të saj shoqërore, duke i vlerësuar ata që e ndihmuan të kapërcejë disleksinë.
 6. Ai është aktori i parë që shfaqet në pesë filma radhazi, A Feë Good Men, The Firm, Intervistë me Vampirin, Misioni: I pamundur dhe Jerry Maguire, të cilat kanë arkëtuar më shumë se 100 milion dollarë në Shtetet e Bashkuara.
 7. Në vitin 1996, pasi pa një grua të goditur nga një makinë, ai e shoqëroi atë në spital. Pasi mësoi se ajo nuk kishte siguracion, ai pagoi për faturën e saj të urgjencës, e cila ishte 7,000 dollarë.
 8. Ai e ka cilësuar babanë e tij si bullist. Babai e la nënën e tij kur Cruise ishte i vogël dhe Tomit iu desh të bënte punë të vogla si korrja e barit të fqinjëve për të ndihmuar nënën e tij të paguante faturat.
 9. Fitoi licencën e pilotit në 1994ën.
 10. Gruaja e parë e Cruise ishte aktorja Mimi Rogers.
 11. Aktorja Nicole Kidman ishte gruaja e tij për 11 vjet. Ata u divorcuan në vitin 2001.
 12. Tom Cruise u rrit në një familje të përkushtuar katolike dhe fillimisht donte të bëhej prift. Kur ishte 14 vjeç, ai madje ndoqi një seminar françeskan në Cincinnati me bursë.
 13. Në vitin 1998, ai shpëtoi një grua e cila u sulmua në Londër, pasi përzuri agresorët bashkë me truprojat e tij.
 14. Ai është me origjinë irlandeze, gjermane dhe angleze. Prejardhja e tij irlandeze është 840 vjeçare. Në trungun familjar irlandez të Crusëve ka trima, baronë dhe rebelë.
 15. Cruise e ka vizituar Japoninë aq shumë herë sa vendi ka vendosur atij “Ditën e Tom Cruise”, që festohet në Japoni në 10 tetor.
 16. Ai thuhet se refuzon të nënshkruajë një kontratë filmi nëse producentët nuk e lejojnë t’i bëjë vetë manovrat e rrezikshme. Në Mision Impossible: Rogue Nation, ai u var nga ana e një avioni fluturues dhe ka mbajtur frymën për gati gjashtë minuta nën ujë.

/Burimi: Tons of Facts, /Përshtati Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Blindohen” zgjedhjet në Shoqatën e Tiranës, hyrja me kartë identiteti

Në orën 15:00 do të nisin zgjedhjet e Shoqatës Rajonale të Futbollit të Tiranës. Aktualisht është vënë re prezencë e forcave të policisë private,...

Nis hakmarrja pas përgjimeve, Tatimet ‘mësyjnë’ te bizneset e Armand Dukës

Bashkia e Tiranës me në krye Erion Veliaj, ka marrë zotimin për të "pastruar futbollin". Prokuroria e Tiranës ka nisur sot një hetim për...

Kriza në Ukrainë, NATO rrit praninë e saj

Aleatët e NATO-s po vendosin forcat në gatishmëri, dhe po dërgojnë anije shtesë dhe avionë luftarakë në Evropën Lindore, tha organizata të hënën. Këto...

FSHF i nxori audio-përgjimin, Veliaj: U qëndroj një për një atyre që kam thënë!

Kreu i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj ka reaguar pas publikimit të audio-përgjimit të publikuar sot nga Federata Shqiptare e Futbollit, në të cilën...

1100 mësues të infektuar, Ministrja e Arsimit flet për mbylljen e shkollave

Aktualisht në Shqipëri janë 1100 mësues të konfirmuar me Covid-19, dhe 1600 nxënës. Përpos situatës së rënduar me pandeminë, shtohet edhe frika për gripin...