E shtunë, 4 Korrik, 2020
30 C
Tirana

Aktakuzat për Thaçin/ Kikia: Veprim i qëllimshëm për të anuluar takimin në SHBA

Më të lexuarat

Franca me kryeministër të ri

Presidenti francez Emmanuel Macron ka zgjedhur Jean Castex si kryeministrin e ri të Francës, pas dorëheqjes së Edouard Philippe. Edouard Philippe paraqiti dorëheqjen sot tek...

“Trupin ia lyenin me vaj për të ndalur dekompozimin”, 34 vjeçarja jep dëshminë shokuese

Me kalimin e orëve po bëhen me dije të dhëna të reja nga ngjarja në Kombinat, ku u gjetën pa jetë nënë e bijë,...

Ngjarja makabre në Kombinat/ Flasin Dëshmitarët e Jehovait

Lidhur me ngjarjen makabre në Kombinat, në media u raportua se të treja ishin ndjekëse të Dëshmitarëve të Jehovait, për shkak se në shtëpinë...

“Zhaneta më tha mos ta shoh bojën”, fqinjët rrëfejnë momentet e fundit me familjen Josifi

Dëshmi tronditëse vijnë për ngjarjen në Kombinat, ndërsa fqinjët tregojnë se kryefamiljarja i kishte larguar të gjithë. Zhaneta Josifi, 56 vjeçe dhe vajza Anisa...

Fshihej në bodrum/Ndërhyn RENEA, publikohen pamjet kur kapet 32-vjeçari me rrezikshmëri të lartë

Forcat RENEA kanë arrestuar në Bulqizë, të shumëkërkuarin Fadil Tërnova, 32-vjeç. Në sajë të operacionit të koduar "Fundi i arratisë", është vënë në pranga...

OFL iu dërgon ultimatum 4 personazheve të botës së krimit

Operacioni Forca e Ligjit ka vijuar aksionin e verifikimit të pasurive me tre të “fortët’ e Durrësit dhe një në Tiranë, të dënuar për...

Vetë-flijimi/ Anisa Josifi mbahej e pajetë në banesë, e lyenin me vaj e uthull

Mbrëmjen e djeshme, një ngjarje e rëndë u shënua në kryeqytet, ku nënë e bijë u vetë-flijuan në banesë. Ndërsa vajza tjetër, ka dalë...

Kur do hapet transporti urban? Mazniku tregon çfarë pritet të ndodhë nga e hëna

Ndonëse u tha se do të fillonte shërbimi urban, një gjë e tillë nuk ndodhi. Punonjësit e Transportit Publik në Tiranë kanë protestuar sot...

E paralajmëroi dy muaj më parë/ Gazetari: E njëjta dorë vrau në Durrës dhe Elbasan

Gazetari i njohur, Artan Hoxha, ka bërë lidhjen mes vrasjeve që kanë tronditur qytetet e Elbasanit dhe Durrësit. I ftuar në emisionin “ABC News”, në...

E rrallë/ Shqiponja mbërthen peshkaqenin dhe fluturon mbi plazh (VIDEO)

Kohë më parë u bë virale një video, ku shqiponja fluturonte ne ajër me prenë e saj, një qengj. Një fotograf arriti që të...

Gazetari i njohur, Mentor Kikia shprehet se aktakuzat nga Gjykata e Hagës për Thaçin pak para takimit në Uashington ishin një lëvizje e qëllimshme.

I ftuar në emisionin “Mbrëmja në Abc”, Kikia e cilësoi këtë veprim si një akt të pastër diplomatik nga ana e Brukselit, për të minuar një procesin e ndërmjetësimit si ai që do të ndodhte në SHBA.

“Më rëndë nuk ka ku shkon si akuzë. Unë besoj që në aspekti ligjor ky është fundi i gjykatës së Hagës…është shndërruar në një seksion përmbarimor të politikës së jashtë të Brukselit,” u shpreh gazetari. Publikimi i kësaj akuze në një kohë kur anëtarët e delegacionit ishin rrugës për në Shtëpinë e Bardhë është një akt i pastër diplomatik i një gjykate që dihet që menaxhohet dhe financohet nga BE, për të minuar një proces të rëndësishëm që ishte menaxhuar deri më tani nga evropianët”, tha ai.

Kikia theksoi se kjo është një përpjekje për të mos lejuar zhvillimin e seancës në Uashington. Sipas gazetarit, sado që mund të ndodhin “incidente” të tilla, historia nuk mund të zhbëhet.

Lexo edhe :   Protestë masive në Kosovë për aktakuzat ndaj Thaçit e Veselit

“Sado që mund të ketë incidente, të këtij tipi, historia nuk mund të zhbëhet. Haga ka pasur gjithë këtë kohë në dispozicion për t’i vënë kapakun çështjes, ka pasur kohë 20 vite për t’i vërtetuar akuzat, por ne jemi shumë të qartë sesi Haga u përdor deri në ditën e fundit për të larguar Hardinajn  se nuk po pranonte rekomandimet e ndërkombëtareve… të shohim nëse akuzat do vërtetohen apo thjesht çështja do pushohet pasi Thaçi ta pasojë dorëheqjen nga Uashingtoni me dorëheqje te tjera”, shtoi ai.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Ngjarja horror në Kombinat/ Prokuroria nis hetimet ndaj të gjithë sekteve fetare

Pas ngjarjes së rëndë në Kombinat, ku nënë e bijë u vetëflijuan, mësohet se Prokuroia ka nisur hetimet ndaj të gjithë sekteve fetare në...

“Me gruan që më dha jetën”, Rama poston foton e veçantë për ditëlindje

Sot është një ditë e veçantë për kryeministrin Rama, i cili feston 56 vjetorin. Në këtë ditë të shënuar e plot emocione, ai ka...

SPAK nis aksionin, u konfiskon miliona euro pasuri të investuar nga trafikantët në Shqipëri

Struktura e Posaçme e Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, ka kërkuar konfiskimin e pasurisë së Ilirjan, Adriatik dhe Lindita Memias. Adriatiku dhe Lindita Memia...

“Faturat ju janë rritur nga viti në vit”, Basha jep premtimet nga Pogradeci (VIDEO)

Kryedemokrati Basha, në një lidhje 'live' nga Pogradeci, ka folur për situatën e vështirë ekonomike që gjendet ky qytet. Ai ka vizituar nga afër...

Detajet/ Sekuestrohen mbi 31 mijë euro në Rinas. Ja kujt iu gjetën e për çfarë dyshon policia

Policia Kufitare e Rinasit ka evidentuar dhe goditur dy raste të mosdeklarimit të të hollave në kufi. Në hyrje të Shqipërisë, gjatë kontrollit të...