E hënë, 18 Janar, 2021
-1 C
Tirana

Aktakuza ndaj Thaçit dhe ish-luftëtarëve të UÇK-së, ja çfarë thotë Rama (VIDEO)

Gjatë fjalës së tij në konferencën e përbashkët me kryeministrin e Kosovës, Avdullah Hoti, Rama komentoi aktakuzën ndaj Presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi dhe ish-luftëtarëve të UÇK-së. Kreu i qeverisë tha se me këto aktakuza po bëhet një padrejtësi ndaj Kosovës dhe UÇK-së.

“Do të caktojmë një datë të re për mbledhjen e dy qeverive. Shpresojmë që kjo situatë të kalojë sa më shpejt.

Deformohet duke u transformuar në proces padrejtësie ndaj Kosovës dhe UÇK-së. Janë të pritshme keqinterpretimet qoftë mes nesh, qoftë edhe në mjedisin anglishtfolës.

Duke ngatërruar thelbin. Ky qëndrim nuk ka përpjekje për të penguar procesin e drejtë ligjor por ka të kundërtën.

Në këtë pikë, nuk ka mundësi për kompromis. Unë i kam parë dhe i kam ndjekur jo pa shqetësim deklaratat ndërkombëtare inkurajuese për drejtësinë.

Medemek konsiderohet si akt pozitiv. Do të çojmë më tej procesin e bashkëpunimit. Është ogur i mirë që kryeministri Hoti vjen si një ndër protagonistët e kësaj rrugë bashkëpunimi, pasi ka mbuluar role kyçe institucionale.

Ka mbuluar aspekte të financave dhe ekonomisë. Nga eksperienca e tij, me siguri do të jetë një vlerë e çmuar”, tha Rama.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

SHBA/ Trupat e Gardës nën shqyrtim nga FBI-ja mes frikës nga sulme të brendshme

Pjesëmarrësit në një provë për inaugurimin e Presidentit të zgjedhur Joe Biden u evakuuan të hënën nga krahu Perëndimor i Kapitolit me urdhër të...

Befason Çiljeta: Do votoj Ramën, demokratët janë të zhgënjyer nga Basha

Do të mbahet mend si një nga këngëtaret që ka qenë e pozicionuar hapur krah Partisë Demokratike, madje ka qenë pjesë e disa mitingjeve...

Nga këmbët tek buzëqeshja: Vipat që kanë siguruar pjesë të trupit të tyre

Njerëzit e famshëm janë të njohur për bërjen e gjërave të pazakonta dhe për shpenzimin e shumave të mëdha. Ndërkohë, disa prej tyre kanë...

Pse populli nuk e kupton, që zgjedhjet e 25 prillit janë shitur nga Basha?

Nga: Kreshnik Spahiu 5 vjet më parë kam përjetuar një nga ngjarjet më të hidhura në politikë. Isha në Peshkopi gjatë fushatës elektorale për zgjedhjet...

Gjermani, kush nuk pranon karantinën do të mbahet në qëndra paraburgimi

Gjermanët që refuzojnë të karantinohen pasi rezultojnë pozitiv ndaj Covid do të mbahen në qendrat e paraburgimit sipas rregullave të reja të përgatitura nga...