E diel, 5 Korrik, 2020
33 C
Tirana

“Aktakuza do të konfirmohet”/ Analisti: Thaçit i kërkuan të largohej nga politika vite më parë

Më të lexuarat

Franca me kryeministër të ri

Presidenti francez Emmanuel Macron ka zgjedhur Jean Castex si kryeministrin e ri të Francës, pas dorëheqjes së Edouard Philippe. Edouard Philippe paraqiti dorëheqjen sot tek...

Favore seksuale për t’i kthyer mjetin, arrestohen dy zyrtarë policie

Dy efektivë të Policisë Rrugore në Tiranë janë arrestuar, pasi akuzohen se në këmbim të dorëzimit të automjetit të sekuestruar në pronësi të një...

Shqetësim në Spanjë, rikthehen masat e izolimit

Qytetarët në Spanjë kanë filluar që të shqetësohen sërish nga koronavirusi. Numri i rasteve të reja me COVID-19 është rritur ndjeshëm ndërkohë në një zonë...

Aksident në hyrje të Lezhës, përplasen tre automjete

Një aksident ka ndodhur gjatë mesditës së sotme, në hyrje të Lezhës. Në këtë aksident janë përfshirë tre automjete. Si pasojë e këtij aksidenti janë...

Vetëflijimi/ Zhaneta kishte punuar më herët në shtëpinë e një ish-kryeministri

Zhaneta Josifi, 56-vjeçarja që u vetësakrifikua me të bijën e saj Anisën për ringjalljen, vite më parë ka punuar pastruese në shtëpinë e një...

Fshihej në bodrum/Ndërhyn RENEA, publikohen pamjet kur kapet 32-vjeçari me rrezikshmëri të lartë

Forcat RENEA kanë arrestuar në Bulqizë, të shumëkërkuarin Fadil Tërnova, 32-vjeç. Në sajë të operacionit të koduar "Fundi i arratisë", është vënë në pranga...

Pandemia/ Shënohet rekord i zi në Kosovë

Ditën e sotme është shënuar një rekord i zi nga koronavirusi në Kosovë. Autoritetet përkatëse bëjnë me dije se gjatë 24 orëve të fundit kanë...

Del nga rruga mjeti në Tiranë/ Ndërron jetë pasagjeri, shoferi në spital

Në rrugën e Zallbastarit, në vendin e quajtur “Rrapi”, një mjet ka dalë nga rruga dhe për pasojë ka ndërruar jetë pasagjeri në mjet,...

Ngjarja horror në Kombinat/ Prokuroria nis hetimet ndaj të gjithë sekteve fetare

Pas ngjarjes së rëndë në Kombinat, ku nënë e bijë u vetëflijuan, mësohet se Prokuroia ka nisur hetimet ndaj të gjithë sekteve fetare në...

“Një kombinim sa i frikshëm, aq dhe i rrezikshëm”, ja çfarë ndodhi mbrëmë në këto akse rrugore

Duket se drejtuesit e mjeteve, po ‘rikuperojnë’ periudhën e izolimit. Shumë prej tyre janë bërë shkak të aksidenteve rrugore, pasi lëvizin me shpejtësi tej...

Analisti Milaim Zeka është shprehur se krerët politikë në Kosovë janë këshilluar që disa vite më parë, që të heqin dorë nga pushteti.

I ftuar në emisionin “Top Talk”, Zeka tha se disa vite më parë ish-zëdhënësi i SHBA-ve, James Rubin dhe ish-kryeadministratori danez Petersen i kanë këshilluar krerët politikë që të dalin në pension.

“Krerët politik në Kosovë nuk dëgjuan këshillat e James Rubin, ish-zëdhënësit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, i cili tha shkoni në shtëpi dhe pensionohuni. Të njëjtën gjë ka thënë dhe Petersen, ish-kryeadministratori danez i cili tha mjaft më, lëshojeni politikën, shkoni në shtëpitë tuaja, ndërtoni ndonjë fermë atje. Besoj që këtu do të bien dhe viktima të pafajshëm. Paraprakisht ka penalizime, tani Thaçi vetëm është gjykuar. Unë besoj fuqishëm tek gjykatësit evropian, sepse një norvegjez, një suedez një gjerman, nuk të dënon ty se përse prokurori thotë se ti ke vrarë 100 njerëz”, tha ai.

Sipas analistit, aktakuza ndaj Kadri Veselit dhe presidentit Thaçi do të konfirmohet dhe se Presidenti i Kosovës do detyrohet të japë dorëheqjen.

“Tani krejt kjo varet nga një gjykatës që do të konfirmojë aktakuzën ose do ta hedhë poshtë. Prognoza ime është 99% që gjykatësi ndërkombëtar do të konfirmojë aktakuzën ndaj Hashim Thaçit dhe Kadri Veselit. Në momentin që konfirmohet aktakuza Presidenti i Kosovës do të japë dorëheqje. A do e dinë vetëm presidenti, por që duhet duhet”, shtoi ai.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Avdullah Hoti: Ja çfarë kërkojmë nga dialogu me Serbinë

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti në një intervistë për “DW” theksoi se nga dialogu me Serbinë kërkohet vetëm njohja reciproke. DW: Kryeministër Hoti, morët detyrën...

John Bolton bën deklaratën e fortë për Kosovën dhe Serbinë

Ish-sekretari për Sigurinë Kombëtare në administratën e Trump, John Bolton së fundmi ka bërë një deklaratë mjaft të fortë. Ai u shpreh se ideja e...

Meta vlerëson me titullin “Kalorës i Urdhrit të Flamurit” atasheun ushtarak italian

Presidenti Ilir Meta vlerësoi atasheun ushtarak italian, Kolonelin Fabio Cornacchia me Titullin “Kalorës i Urdhrit të Flamurit”. Titulli në fjalë ishte me motivacionin: “Në vlerësim...

Cilat janë fatkeqësitë natyrore që godasin më shpesh vendin tonë

Parashikimet klimatike afatgjata projektojnë për Shqipërinë një rritje të temperaturës mesatare vjetore me 5°C dhe pakësim të reshjeve me 15% deri në fund të...

Pas rritjes së numrit të viktimave dhe të infektuarve, reagon Rama

Javët e fundit ka pasur një rritje të ndjeshme të numrit të viktimave dhe rasteve të reja me koronavirus në Shqipëri. Së fundmi, ka reaguar...