E hënë, 29 Nëntor, 2021
10.5 C
Tirana

Akrepa, gjarpërinj dhe koala/ Ja tregu nga ku shpërtheu virusi misterioz

Virusi vdekjeprurës i cili fillimisht është përhapur në Wuhan, Kinë, ka alarmuar gjithë botën.

Deri më tani autoritetet kanë konfirmuar se 18 persona kanë humbur jetën.

Mendohet se epidemia ka “lindur” në një treg të peshqve, i cili tashmë është mbyllur.

Autoritetet kineze kanë njoftuar se virusi është ngjitës dhe transmetohet nga njëri individ tek tjetri.

Ky virus është prezent tek kafshët dhe në rrethana të caktuara e bartin dhe njerëzit.

Konsumimi i mishit të kafshëve të ndryshme që shiten gjerësisht nëpër tezga, është konstatuar se është burimi i infeksioneve te disa njerëz.

Mediat lokale kanë publikuar listën e kafshëve, mishi i të cilave është prezent në tregun kinez.

Informacionet nuk janë plotësisht të verifikuara, por ato janë duke qarkulluar edhe në rrjetet sociale.

Në listë figurojnë lopët, lepujt, qentë, drerët, breshkat, gjarpërinjtë, akrepat, dhelprat, krokodilët, gomerët, kangurët dhe koalat.

Produktet e përfituara nga mishi i këtyre kafshëve shitet në ambiente të papastra.

E përditshmja britanike “Daily Mail” shkruan se deri më tani për këtë virus vdekjeprurës nuk ekziston ndonjë vaksinë që mund ta luftojë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Foltorja e Kuçovës dhe kuvendi i partisë: numrat, superstruktura e ideologjia

Nga: Genc Pollo 1-NUMRAT E KUÇOVËS E MË GJERË  Javën e kaluar isha i pranishëm në Foltoren e PD-së në Kuçovë; aty kam shërbyer si deputet...

Implementohet teknologjia e re për pozicionin jashtë loje

FIFA vjen me risi, ku do të implementohet teknologjia e re për pozicionin jashtë loje. Kjo teknologji të re, do të implementohet në Kupën...

Çfarë dimë për variantin Omicron, që po “gjunjëzon” botën

Varianti Omicron i COVID-19, paraqet një rrezik global "shumë të lartë", tha të hënën Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH). Varianti, i klasifikuar zyrtarisht si 'B.1.1.529'...

Dha dorëheqjen javën e kaluar, kryeministrja e Suedisë rikthehet në detyrë

Magdalena Andersson, e cila dha dorëheqjen shtatë orë pasi u zgjodh si kryeministrja e parë femër e Suedisë javën e kaluar, është përzgjedhur sërish...

Ishte duke raportuar LIVE, gazetaren e ngacmojnë duke e prekur nga të pasmet

Një incident ka ndodhur me një gazetare sportive, e cila gjatë raportimit LIVE është ngacmuar nga një person. Por edhe ajo nuk ka qëndruar...