Rajoni

Akademia e Shkencave në Bullgari nxit debat: Gjuha maqedonase nuk ekziston


               Publikuar në : 09:13 - 12/12/19 M D

Pas një seance të mbajtur mesditën e djeshme në Sofje, Akademia Bullgare e Shkencave doli në konkluzionin se gjuha maqedonase nuk ekziston dhe se është një “normë e shkruar-rajonale” e gjuhës bullgare.

Akademia bullgare pohon faktin se pozicioni i Maqedonisë së Veriut është i rremë.

Ky institucion pasditen e së mërkurës miratoi një qëndrim duke theksuar se maqedonishtja ishte një dialekt i bullgarishtes dhe dokumentet shoqëruese përmbajnë një seri kualifikimesh dhe fyerjesh për këtë gjuhë, shkruan “INA”.

Akademia bullgare pranon se pozicioni i sotëm është një reagim i drejtpërdrejtë ndaj Kartës së Gjuhës Maqedonase të miratuar nga Akademia Maqedonase e Shkencave dhe Arteve.


Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT