E enjte, 24 Qershor, 2021
19.5 C
Tirana

“Ajo është një grua me arritje të pashembullt”/ E zgjedhura e Trump-it për Gjykatën e Lartë, kundër martesave gay

Presidenti i SHBA, Donald Trump, ka emëruar Amy Coney Barrett, një grua konservatore për të qenë anëtare e re e Gjykatës së Lartë. Trump e përshkroi si një “grua me arritje të pashembullt”.

Nëse emërimi i saj konfirmohet nga Senati, Barrett, një katolike konservatore, do të zërë vendin e ikonës liberale Ruth Bader Ginsburg, e cila ka ndërruar jetë ditët e fundit.

Seanca dëgjimore e Barrett para Komitetit të Drejtësisë të Senatit pritet të jetë më 12 tetor.

“Kushtetuta e Shteteve të Bashkuara u krijua për t’u dhënë votuesve një shans, për të dëgjuar zërin e tyre se kush shërben në Gjykatë. Ai moment është tani dhe zëri i tyre duhet të dëgjohet”, tha Trump.

Nëse gjyqtarja Barrett konfirmohet, gjyqtarët me prirje konservatore do të mbajnë shumicën 6-3 në Gjykatën e Lartë.

Gjyqtarja e nominuar nga Trump është nënë e shtatë fëmijëve. Ajo është shprehur kundër abortit dhe kundër martesave gay.

Gjykata Supreme në SHBA është e një rëndësie të veçantë, për shkak se me vendimet e saj mund të formësojnë politikën publike për gjithçka, nga armët dhe të drejtat e votës, deri tek aborti dhe financimi i fushatës.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

”Grupi i Ferrit”/ Kualifikohen Franca, Gjermania dhe Portugalia

Përfundojnë dy ndeshjet e grupit F. Hungaria ka befasuar Gjermaninënë “Allianz Arena”, teksa i ka mbyllur këto 90 minuta në barazim 2-2. Hungarezët zhbllokuan...

Euro 2020/ Plotësohet rebusi i 1/8-ave, ja përballjet me eleminim direkt

KALENDARI I 1/8-AVE E Shtunë 26 Qershor Uells vs Danimarkë (18:00, Amsterdam) Itali vs Austri (21:00, Londër) E Diel 27 Qershor Holandë vs Rep. çeke (18:00, Budapest) Belgjikë...

Izraeli paralajmëron masa për shkak të variantit Delta

Izraeli njoftoi të mërkurën (23 qershor) se do të shtyjë lehtësimin e hyrjes së turistëve individualë për shkak të shqetësimeve për përhapjen e variantit...

Blinken: SHBA nuk ka partner e mik më të mirë se Gjermaninë

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken falenderoi të mërkurën Kancelaren e Gjermanisë, Angela Merkel për “udhëheqjen e jashtëzakonshme” duke thënë se “SHBA nuk kanë...

Gara ‘formale” për kreun e AMA shton shqetësimet për lirinë e medias

Komisioni Parlamentar për Edukimin dhe Mjetet e Informimit Publik – me deputetë në përfundim të mandatit dhe të ashtuquajturën opozitë parlamentare, vendosi të mërkurën...