E premte, 15 Janar, 2021
3 C
Tirana

Aida Hajnaj zgjidhet në krye të Byrosë Kombëtare të Hetimit

Aida Hajnaj është emëruar kryetare e Byrosë Kombëtare të Hetimit.

Propozimi i saj për drejtuese në këtë institucion u bë dy ditë më parë nga SPAK ndërsa ka marrë miratimin edhe nga Këshilli i Lartë i Prokurorisë.

Sipas Komisionit të Përzgjedhjes, ajo i plotëson të gjitha kriteret ligjore për të marrë këtë detyrë.

Komisioni s’kualifikoi nga gara 3 kandidatët: Artur Beu, Ervin Hodaj dhe Idajet Faskaj pasi nuk kaluan Vetting-un.

Procesi u zhvillua në prani të dy përfaqësuesve evropianë dhe dy amerikanë. Para se të marrë detyrën, drejtori i Byrosë së Hetimit duhet të kryejë një trajnim prej 6 muajsh në FBI.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

SHBA vijon tërheqjen e trupave nga Afganistani, kanë mbetur vetëm 2.500

Ushtria amerikane ka ulur nivelin e trupave në Afganistan në 2.500. Ky është niveli më i ulët i pranisë amerikane në gati dy dekada,...

Aksidenti me 4 viktima/ Momenti i parakalimit të gabuar të ‘Citroen-it’ (Video)

Publikohet video e aksidentit që i mori jetën 4 shtetasve nga Kosova në Rrugën e Kombit, mbrëmjen e djeshme (14 janar). Në videon e publikuar...

Rigoni dhe samiti i Tiranës

Nga: Frrok Çupi Këtu është në plan një samit dialogu mes shteteve fqinje, por njëkohësisht disa kanë lëshuar fjalë kundër, sikur ‘u bëmë ne shqiptarët...

Vllaznia me njërën dorë te titulli, Teuta zhyt Bylisin në krizë

Përfundojnë dy ndeshjet që hapën siparin e javës së 14 të Kategorisë Superiore. Teuta mundi me rezultatin e pastër 2-0 Bylisin, dhe me këtë fitore...

Nuk mbajti premtimin për ujësjellësin, banorët lidhin te pema kreun e komunës

Kryetari i komunës në qytetin jugor meksikan Chiapas, Oscar Ramirez është lidhur nga banorët e zonës, pasi nuk mbajti premtimin për ndërtimin e një...