E shtunë, 23 Janar, 2021
9 C
Tirana

Aida Hajnaj propozohet në krye të Byrosë Kombëtare të Hetimit

SPAK ka rekomanduar Aida Hajnaj për pozicionin e drejtueses së Byrosë Kombëtarë të Hetimit.

Sipas SPAK-ut, Hajnaj ishte e vetmja nga kandidaturat që i plotësonte kriteret e kërkuara. Kjo e fundit ka një eksperiencë të gjatë në polici.

Ajo ka ushtruar detyrën e shefes së sektorit për Hetimin e Pastrimit të Parave në Drejtorinë për Hetimin e Krimit Ekonomik e Financiar dhe Drejtore e Përgjithshme e Shërbimit të Çështjeve të Brendshme dhe Ankesave (SHÇBA) në Ministrinë e Brendshme.

Më pas u emërua nga ministri i atëhershëm Fatmir Xhafaj si drejtuese e Drejtorisë për kufirin dhe Migracionin.

Më 15 shkurt të vitit 2018, Hajnaj u prezantua nga Drejtori i Përgjithshëm i Policisë, Ardi Veliu, si zëvendëse e tij.

Kandidatët e tjerë për këtë post ishin Artur Beu, Ervin Hodaj dhe Idajet Faskaj. Këta të fundit u skualifikuan nga gara pasi sipas verifikimeve të kryera nuk i përmbushën të gjitha kriteret.

KLP do të mblidhet të enjten për të votuar që Hajnaj të marrë drejtimin e një prej institucioneve më të rëndësishme të luftës kundër korrupsionit.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E trishtë/ Ndërron jetë në moshën 35-vjeçare ish-sulmuesi

Ish-sulmuesi xhamajkan, Luton Shelton ka ndërruar jetë në moshën 35-vjeçare, për shkak të një sëmundje. Shelton ishte diagnostikuar në vitin 2018 me sëmundjen “ALS”, e...

Berlini përgatitet për konsultime me administratën Biden

Lehtësimi i jashtëzakonshëm u shpreh në Gjermani që kur Joe Bideni i fitoi zgjedhjet presidenciale. Kurse të mërkurën (20.01.), kancelarja Angela Merkel i shkroi...

Samsung u ngrit si një dyqan që shiste perime, dhe kuriozitete që nuk i dinit

Sistemi ligjor i Japonisë ka një normë dënimi prej 99 për qind. Peshkimi mbetet profesioni i dytë më i rrezikshëm i Shteteve të Bashkuara, pas...

Analisti: Basha do ketë Tiranën, ja kush do jetë drejtuesi i PD në Gjirokastër

Partia Demokratike ka emëruar drejtuesit politik në pjesën më të madhe të qarqeve, ndërkohë që janë ende për t’u zbuluar se cilët do të...

A do jetë sërish kandidat për deputet? Ja si përgjigjet Ervin Salianji

Ervin Salianji është shprehur se ekziston mundësia që ai të jetë kandidat për deputet në listën e Partisë Demokratike. I ftuar në “Zonë e lirë”,...