E martë, 21 Shtator, 2021
18.5 C
Tirana

“Ai meriton të vdesë”, flasin familjarët e autorit të masakrës në Zelandën e Re

Sulmi terrorist në Zelandën e Re ka tronditur mbarë botën, e sidomos vetë familjen e autorit Brenton Tarrant.

Kjo e fundit ka kërkuar publikisht falje, ndërsa nuk kursehet ndaj Brenton, i cili vrau me gjakftohtësi 50 myslimanë të cilët po faleshin në xhami.

Kushërira e personit që vrau besimtarët tha se kushëriri i saj 28-vjeçar “meriton të vdesë”.

“Ai meriton të dënohet me vdekje për atë që ka bërë dhe më dhemb teksa e them këtë, pasi është familjar i imi. Por, për dikë që ka marrë kaq shumë jetë njerëzish, kjo është e vetmja gjë që ai meriton”, tha Donna Cox.

Ajo tha se Brenton Tarrant vjen nga një familje shumë e respektuar. Tashmë e ëma dhe motra e Tarrant ndodhen në një shtëpi ku po mbahen të sigurt dhe po mbrohen nga forcat e policisë.

Terry Fitzgerald, xhaxhai i Tarrant u ka kërkuar falje familjeve të viktimave për sulmin terrorist të kryer nga i nipi:

“Na vjen shumë keq për të gjitha familjet, për viktimat dhe për të plagosurit. Ajo që ka bërë nuk është aspak e drejtë”./ Përshtati Tirana Today  

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kosova ndalon hyrjen e mjeteve me targa serbe, Drecun: Aksioni i planifikuar

Kryetari i Komisionit për Kosovën në Kuvendin e Serbisë, Milovan Drecun, ka deklaruar se aksioni i Njësisë Speciale të Kosovës rreth vendosjes së reciprocitetit...

Ndodh edhe kështu/Nuk siguroi dot biletën, tifozi fshihet në tualetin e femrave

Për të parë skuadrën e zemrës, ia vlen çfarë do lloj sakrifice. Një tifoz skocez i skuadrës së Sëlltikut është përballur me një të...

E mendonin të vdekur në Pukë, si i dështoi plani për inskenimin e vrasjes

Vijojnë hetimet ndaj biznesmenit italian Davide Pecorelli, të cilit i dështoi plani për inskenimin e vrasjes. Shqipëria nis hetimet për "shkatërrim prone" e "dëmtim...

Thellohet tragjedia, shuhet familja Gjoka nga shpërthimi i bombolës së gazit

Pas dy motrave dhe mamasë, ka humbur jetën edhe djali 12-vjeçar i familjes Gjoka. Enriko Gjoka 12 vjeç, fatkeqësisht nuk ia ka dalë t'i...

Vendimi/Çfarë është reciprociteti për targat e Serbisë? Blindohet kufiri

Duke parë situatën e agravuar tashmë mes Kosovës dhe Serbisë, Ministria e Punëve të Brendshme ka kërkuar nga ana e qytetarëve që të shfrytëzojnë...