E enjte, 2 Korrik, 2020
31 C
Tirana

Ahmetaj: 9 qershori tregoi mbështetjen e ndërkombëtarëve për Shqipërinë

Më të lexuarat

Avdullah Hoti nesër vizitë zyrtare në Tiranë

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti do të vizitojë ditën e nesërme Shqipërinë. Bëhet me dije se Hoti do të pritet nga kryeministri Rama në orën...

Mjeku humbi betejën me pandeminë, Manastirliu lëshon thirrjen e fortë

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka bërë një thirrje të fortë, pas ndarjes nga jeta të mjekut të njohur Arjan Pushi. Teksa e demostron...

Mbrëmje private tek Ambasada, Yuri Kim bën bashkë Ramën, Metën dhe Bashën

Ambasadorja e SHBA në Tiranë Yuri Kim duket se do bëjë bashkë Ramën, Metën dhe Bashën! Një mbrëmje private thuhet se do të organizohet në...

Semsrott: Janë grabitur zyrat e deputetëve në Parlamentin Evropian

Më shumë se 50 eurodeputetëve në Parlamentin Evropian iu janë vjedhur kompjuterët, tabletët dhe sende të tjera në zyrat e tyre. Ngjarja është regjistruar në...

Projekti i rrugës Milot-Fier/ Teliti: Një udhëtim vajtje–ardhje do na kushtojë 17.4 euro

Partia Demokratike akuzon kryeministrin Rama se është paracaktuar se nga kush do të fitohet projekti i rrugës Milot – Fier që u prezantua sot. Përfaqësuesi...

U rekomandua hapja e kufijve, por u hoqën nga lista/ DW: Tri elementet që penalizuan Shqipërinë

Komisioni Evropian vendosi që të mos hapë kufijtë me katër vende të Ballkanit Perëndimor, ndonëse rekomandimet e mëparshme ishin pozitive. Serbia dhe Mali i Zi...

Dokumenti/ Rama nënshkruan personalisht tërheqjen e padisë ndaj Haradinajt

Kryeministri Edi Rama e ka tërhequr zyrtarisht padinë për shpifje ndaj ish-kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj. Aktvendimi ku konstatohet tërheqja e padisë është publikuar nga...

Deputeti shqiptar: Rama po dëbon grekët nga Himara për të sjellë 30 mijë turq

Deputeti Ligoraq Karamelo, është shprehur se grekët e Epirit të Veriut po përballen me momente të vështira, për shkak të politikave që po ndjek...

Prokuroria e Serbisë ngre akt-akuzë kundër një shqiptari

Prokuroria e Serbisë ka ngritur një aktakuzë për krime lufte ndaj shtetasit kosovar, Nezir Mehmetaj. Lajmin e ka konfirmuar për Radion Evropa e Lirë, vëllai...

Tërmet në Korçë rreth orës 04:30 të mëngjesit

IGJEUM bën me dije se një tërmet është regjistruar në orën 04.23 të mëngjesit të sotëm në Korçë. Sipas të dhënave të bëra publike nga...

Ministri i Rindërtimit, Arben Ahmetaj deklaroi se që nga viti 2010 është rritur besimi i bankave ndaj Shqipërisë.

Në një konferencë për mediat, Ahmetaj tha se 9 qershori tregoi mbështetjen e ndërkombëtarëve për Shqipërinë për të zhdukur pasojat e tërmetit.

“Unë nuk do të fokusohem në planin 20-30 por eurobondin do e lidh me qeverinë shqiptare. 17 shkurti është njësoj me 9 qershorin që tregoi mbështetjen e ndërkombëtarëve për Shqipërinë për të zhdukur pasojat e një tërmeti. 9 qershori ishte një konfirmim.

Një episod ka të bëjë me vitin 2010. Pse atëherë nga trajtuan me 7.5 % dhe jo me 3%. Sepse nuk ishim të besueshëm. Konsideroheshim si një vend me risk. Asaj qeveri BB refuzoi t’i jepte borxh.

Në vitin 2015, në fillim të reformave të kësaj qeverie, u ul risku, duke na konsideruar me risk mesatar. Në 2018 na konsideruan me risk zero. Dje na konsideruan sërish me risk zero për shkak të reformave të qeverisë.

Lexo edhe :   Zyrtarizohet vendimi për hapjen e kufijve/ A ka shpresë për Shqipërinë pas dy javësh?

Dje e filluam me një çmim më të lartë fillestar. Të dyja herët që tentuam zbritjen nuk na u larguan investitorët. Tregu na ka trajtuar më mirë. Opozita thoshte sa më e gjatë të jetë kredia aq më i ulët interesi. Duhet të jemi të përgjegjshëm. Nuk është borxh në traditë të borxhit është test për vendin. Nuk trajtohen të gjithë njëlloj nga tregu.

Qytetarët do na thonin se nuk na e dhanë se nuk jemi të besueshëm. Plani 20-30 do përdoret për operacionet e qeverisë”, tha ai.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Rritet ndjeshëm numri i rasteve me koronavirus në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë regjistruar 82 raste të reja me koronavirus. Vijon...

Nuk bindet Gjuzi: Do e shkel përsëri rregulloren /Ruçi: Je i sëmurë

Deputeti Kujtim Gjuzi ka komentuar vendimin e dhënë nga Byroja e Kuvendit për t’u përjashtuar nga seancat parlamentare. Gjatë fjalës së tij në Kuvend, Gjuzi...

Drafti final për Reformën Zgjedhore/ Murrizi: Nuk do merrni asnjë votë nga opozita

Deputeti Myslim Murrizi e ka cilësuar draftin e reformës zgjedhore të përcjellë në Kuvend si të njëanshëm. Gjatë fjalës së tij në Kuvend, Murrizi tha...

Babai i Boris Johnson ‘kundërshton’ të birin, niset me pushime në Greqi

Babai i kryeministrit britanik, Boris Johnson, ka injoruar rekomandimet e qeverisë dhe është nisur për pushime në Greqi. Qeveria britanike ka rekomanduar qytetarët britanikë që...

Presidencë në kohën e koronavirusit

Gjashtë muaj kohë ka Kancelarja Angela Merkel për të negociuar kompromise në BE. Lufta kundër pasojave të pandemisë COVID-19 ka përparësi. Një gjë është...