E mërkurë, 27 Janar, 2021
2 C
Tirana

Agjencia Europiane e Barnave miraton vaksinën anti-covid të Pfizer për në BE

Agjencia Evropiane e Barnave në Evropë ka miratuar për përdorim emergjent vaksinën anti-Covid të Kompanisë farmaceutike të Pfizer dhe BioNTech.

Lajmin e ka bërë të ditur vetë EMA me anë të një njoftimi në Twitter.

EMA sapo ka rekomanduar dhënien e autorizimit të kushtëzuar për përdorim të vaksinës anti-Covid e zhvilluar nga BioNTech / Pfizer, për të parandaluar # COVID19 tek njerëzit mbi 16 vjeç.

BE i bashkohet Britanisë dhe SHBA apo dhe disa vendeve të tjera si Rusia e Kanadaja që të përdorë një vaksinë ndaj COVID-19.

Ky është një lajm i mirë dhe për Shqipërinë e Ballkanin Perëndimor që do e përfitojnë pikërisht këtë vaksinë nëpërmjet donacioneve të vendeve të BE apo nga marrëveshja me COVAX që ka lidhur qeveria shqiptare.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Video/ Tension dhe përmbysje, Interi eliminon Milanin në minutën e 97-të

Interi triumfoi me rezultatin 2-1 ndaj Milanit, në derbin e vlefshëm për çerekfinalen e Kupës së Italisë, ku nuk mundoi as tensioni. Ibrahimoviç dhe Lukaku...

Skënder Brataj tregon numrin e personelit mjekësor të vaksinuar

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj ka bërë me dije shifrat e personelit mjekësor që është injektuar me vaksinën anti-covid deri më tani në...

Shkel rregullat e rrjetit social, Twitter i mbyll llogarinë Genc Pollos

Platfotma Twitter i ka mbyllur llogarinë ish-deputetit të PD, Genc Pollo, për shkak se ky i fundit ka shkelur rregullat e rrjetit social. Lajmin e...

Haradinaj mesazh Serbisë: Do forcojmë policinë dhe ushtrinë e Kosovës

Kandidati për President në Kosovë, Ramush Haradinaj ka përcjellë një tjetër për fqinjët, Serbinë. Haradinaj u shpreh se Kosova nuk do e mbajë më kokën...

Kur lali Eri gjobit Ndrangheta-n

Nga: Dritan Hila Sapo kapën implikimin e tre personave italianë që bënin kështjella në rërë për biznese në Tiranë dhe ku përmendej edhe mafia kalabreze,...