E premte, 28 Janar, 2022
9.5 C
Tirana

Afrika ka mungesë të madhe fondesh për të luftuar pandeminë, FMN jep alarmin

Shteteve afrikane u duhen 1,2 trilionë dollarë fonde deri në vitin 2023, për të kapërcyer krizën e shkaktuar nga pandemia e COVID-19. Kështu është shprehur sot kreu menaxhues i FMN-së, Kristalina Georgieva.

“Angazhimet nga huadhënësit dypalësh, zyrtarë dhe institucione ndërkombëtare, mbulojnë më pak se një të katërtën e nevojave të parashikuara, ndërsa kapitali privat është ende i kufizuar”, theksoi ajo gjatë një fjalim në eventin virtual “Mobilizimi në favor të Afrikës”.

“Është e domosdoshme që të gjitha vendet dhe institucionet të mobilizohen më shumë për të ndihmuar Afrikën të përballojë krizën”, shtoi Georgieva.

Sipas saj, pandemia nuk do të mund të ndalet nëse nuk kontrollohet në rajone si Afrika.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Fakte të panjohura mbi shkencëtarët më të famshëm të të gjitha kohërave

Ju ndoshta mund t’i njihni emrat e këtyre figurave historike të shkencës, si dhe zbulimet e tyre më të famshme. Por ndoshta mund të...

Pas acarit, rikthehen reshjet e shiut. Si do të jetë moti për këtë fundjavë

Reshjet e shiut pritet të jenë prezente që në orët e para të 24-orëshit të ditës së shtunë, në pjesën më të madhe të...

Shp*rthimi në banesën e Dukës, 34-vjeçari i arrestuar me shenja dj*gie në dorë

34-vjeçari i arrestuar për vendosjen e tritolit në banesën e kreut të Federatës Shqiptare të Futbollit, Armand Duka, rezulton me shenja djegie në dorë....

Pa të dashurën me shokun e tij, detaje nga sherri me th*ka në Berat

Detaje të reja janë hedhur në dritë sa i takon sherrit me thika në Berat, ku dy persona përfunduan me plagë të shumta në...

Faza e fundit e konfliktit dhe fati i “Foltores”

Nga: Ergys Mërtiri Pas muajsh tensione që degjeneruan deri në konfrontim fizik, përplasja Basha-Berisha po fillon të zbehet, ndërsa revolucioni i organizuar nga foltorja shkon...