E diel, 17 Tetor, 2021
12.5 C
Tirana

Afganistan/50 të vdekur nga një sulm vetëvrasës me bombë

Një sulm vetëvrasës me bombë në një xhami në qytetin afgan të Kunduz, ka vrarë të paktën 50 njerëz, thonë zyrtarët, në sulmin më vdekjeprurës që kur forcat amerikane u larguan. Trupat u panë të shpërndarë brenda xhamisë Said Abad, të përdorur nga komuniteti pakicë mysliman shiit.

Më shumë se 100 njerëz u plagosën nga shpërthimi në qytetin verior. Grupi i Shtetit Islamik tha se ishte pas sulmit. Ekstremistët sunitë myslimanë kanë vënë në shënjestër shiitët të cilët ata i shohin si heretikë. IS-K, filiali rajonal afgan i grupit IS që kundërshton dhunshëm talebanët qeverisës, ka kryer disa bombardime kohët e fundit, kryesisht në lindje të vendit.

Një sulmues vetëvrasës i IS thuhet se shpërtheu një jelek shpërthyes, ndërsa adhuruesit u mblodhën brenda xhamisë për lutjet e së premtes. Zalmai Alokzai, një biznesmen vendas i cili nxitoi në spital për të kontrolluar nëse mjekët kishin nevojë për dhurime gjaku, përshkroi se kishte parë skena kaotike pas sulmit.

“Ambulancat po ktheheshin në vendin e ngjarjes, për të transportuar të vdekurit”, i tha ai agjencisë së lajmeve AFP. Zyrtarët lokalë të sigurisë u cituan nga ‘Tolo News’ të thonin se më shumë se 300 njerëz po ndiqnin lutjet kur ndodhi sulmi.

Ekziston frika se numri i të vdekurve do të rritet më tej

Kombet e Bashkuara thanë se shpërthimi i së premtes ishte një “sulm i tretë vdekjeprurës këtë javë, me sa duket duke synuar një institucion fetar”.

OKB iu referua shpërthimit të së dielës, pranë një xhamie në kryeqytetin Kabul që la të vdekur disa persona, dhe një sulmi në një medrese (institucion arsimor) në qytetin lindor të Khost të mërkurën.

Ndërkohë, SHBA tha se diplomatët do të zhvillojnë të shtunën bisedimet e para personale me udhëheqësit talebanë, që nga tërheqja e SHBA nga Afganistani.

Gjatë dy ditëve të takimeve, SHBA do t’i shtyjë talebanët të respektojnë të drejtat e grave, të formojnë një qeveri gjithëpërfshirëse dhe të lejojnë agjencitë humanitare të veprojnë, tha një zëdhënës i departamentit të shtetit.

IS shënjestroi një shërbim lutjeje funerali, i ndjekur nga një numër udhëheqësish të lartë talebanë në Kabul të dielën, dhe ka pasur një mori sulmesh më të vogla në provincat lindore të Nangarhar dhe Kunar, ku IS kishte më parë bastionin e saj.

Sulmi i së premtes, nëse është kryer nga IS siç pretendojnë ata, do të shënonte një zgjerim të aktiviteteve të tyre në veri të vendit. Talebanët thonë se kanë arrestuar dhjetëra anëtarë të IS dhe besohet se kanë vrarë të tjerë të dyshuar për lidhje me grupin, por publikisht ata gjithashtu kanë minimizuar kërcënimin që paraqet IS.

Burimi i lajmit: BBC. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria




Të fundit

Mbështetësve të Lulzim Bashës tani po u del “droga”

Nga: Alfred Peza Lehtësia e papërballueshme me të cilën Lulzim Basha u artikuloi vendimin për largimin e Sali Berishës nga Grupi Parlamentar i PD, pas...

Itali/Vodhi brioshët, të nesërmen i paguan. Pronari i lokalit i ofron një punë

Ai vjedh brioshët në lokal, pastaj të nesërmen kërkon falje dhe paguan. Një histori dëshpërimi, por edhe mbi të gjitha dinjiteti dhe solidariteti që...

Kolumbia sterilizon hipopotamët e “Mbretit të kokainës”

Një grup hipopotamësh - një trashëgimi e padëshiruar pas vdekjes së mbretit famëkeq të drogës kolumbiane Pablo Escobar - po sterilizohen. Escobar, i cili u...

Rusia në gjendje emergjence nga infektimet, një mijë të vdekur në një ditë

Rusia të shtunën regjistroi 1.000 vdekje në një ditë të vetme për herë të parë, që kur filloi pandemia. 222.000 vdekjeve nga Covid është...

Misioni Lucy i NASA-s do të kërkojë ‘fosilet’ e Sistemit Diellor

Një anije kozmike është nisur nga Kepi Canaveral me një mision për të zbuluar "fosilet" e Sistemit Diellor. Sonda Lucy do të shkojë në...