E enjte, 16 Shtator, 2021
32.5 C
Tirana

Afganët pas largimit të SHBA: Kemi nevojë për bukë dhe ujë

Njerëzit në kryeqytetin Kabul i janë përgjigjur largimit të trupave amerikane nga Afganistani.

“Më duhet të them se ne nuk duam që një vend i huaj të jetë në atdheun tonë. Ne jemi të lumtur që sigurohet siguria, por ne kemi nevojë për bukë dhe ujë”, tha një banor për agjencinë e lajmeve ‘Reuters’.

Të tjerët i bënë jehonë shqetësimit mbi përçarjen e vazhdueshme të bankave dhe vendeve të punës, që kur talebanët pushtuan kryeqytetin dy javë më parë.

“Pritshmëria jonë nga qeveria e Emiratit Islamik është që bankat të jenë të hapura, punonjësit (e qeverisë) të shkojnë në punë, sepse paratë janë të rëndësishme për ne”, citohet të ketë thënë një tjetër banor.

“Unë kam qenë i papunë dhe kam qëndruar në shtëpi për 17 ose 18 ditë, dhe kjo nuk është e lehtë sepse kemi qira, fatura të energjisë elektrike dhe shpenzime të tjera”.

Burimi i lajmit: BBC. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E vetmja mënyrë për të trembur Ramën

Nga: Dritan Hila Tashmë që janë trajtuar të gjitha variablet e seriozitetit apo ambiguitetit të sjelljes së Bashës ndaj Berishës dhe pasojat që do ketë...

Nëndetëset me energji bërthamore, Kina denoncon paktin SHBA-Britani-Australi

Kina ka denoncuar një pakt historik të sigurisë midis SHBA, Britanisë së Madhe dhe Australisë, duke e përshkruar aleancën si "jashtëzakonisht të papërgjegjshme" dhe...

Mësimi nga mençuria e gjyqtarit Learned Hand

Nga: Irena Beqiraj Po jetojmë një periudhë të çmendur “skepticizmi” ndaj Amerikës. Mesazhet e shumë zyrtarëve të saj duken butaforike. Por historia na tregon që...

I zhdukur prej dy ditësh, 39-vjeçari gjendet pa shenja jete

Policia e Tiranës njofton se është gjetur pa shenja jete një 39-vjeçar në zonën e quajtur "Kodrat e Selitës". Policia ka indentifikuar viktimën, shtetasi...

“Shqipëria do monitorohet nga kamerat”, ministri Çuçi zbulon planin

Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi, ka zbuluar sot në Kuvend objektivat e dikasterit që ai drejton në 4 vitet e ardhshme të 'Qeverisë Rama'....