E hënë, 30 Nëntor, 2020
8 C
Tirana

Adoleshenti shqiptar më me fat, loja me top në rrugë i ndryshoi jetën

Më të lexuarat

Brataj: Jemi në skenarin 3. Nëse ezaurohen, do shtrohen në hotele e stadiume

Në një video të shpërndarë nga Rama, tregohet puna kolosale e mjekëve në këto ditë të vështira pandemie. Një fluks thirrjesh dhe me mijëra...

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

“E mor Osman ç’na bëre, si është jeta”, i moshuari detyron Ramën të heq këpucët

Një i moshuar në fshatin Gjepalaj në Shijak, ka detyruar kryeministrin Rama që të heqë këpucët përpara se të hyjnë në shtëpinë e re,...

“Kujdesu për engjëllin tim”/ Publikohet audio e fundit e Maradonës në Whatsapp

Disa orë më parë u shfaq audio e fundit në Whatsapp, e dërguar nga Diego Armando Maradona. Disa ditë para se të vdiste, “El...

Infermierja pranon se gënjeu për kontrollin e Maradonës, çfarë thonë hetuesit

Diego Armando Maradona u nda nga jeta për shkak të një arresti kardiak. Shumë është aluduar për ndarjen nga jeta, dhe se sa është...

Vaksinë për gripin edhe për të shëruarit nga virusi? Ç’thotë ekspertja e ISHP

Për shkak të pandemisë, vaksinimi filloi më herët se çdo vit tjetër. Të parët që do të vaksinohen janë personeli shendetësor dhe më pas,...

“Kërkojmë gjyshin”, Berisha shfaqet i përhumbur në Gjirin e Lalzit

Një video e Sali Berishës është publikuar këtë fundjavë në media, teksa ai shfaqet i përhumbur para vilave në Lalz. Berisha është një nga figurat...

Rusi/ Vetëvritet truproja e Putin, kolegu: Punonim në kushte të këqija

Truproja i presidentit rus, Vladimir Putin vrau veten sot në Kremlin. Sipas mediave ruse, Mikhail Zakharov, punonjësi i departamentit të 5-të, kreu vetëvrasjen gjatë...

”Për dy javë zhduket Covid nga planeti”/ Mjeku popullor tregon terapinë

Mjeku popullor, Ruzhdi Metali është shprehur se virusi Covid-19, mund të zhduket për dy javë nga planeti. Në ''Zonë e Lirë'', ai tha se fillimisht...

“Po në tualet do na nxirrni?”, Ardit Gjebrea nuk ia përton fanses

Këtë të dielë, në emisionin e përjavshëm “E  diela shqiptare”, do jetë e ftuar këngëtarja e njëkohësisht moderatorja Jonida Maliqi, e cila bashkë me...

Një adoleshent nga Shqipëria falë dëshirës së tij për futbollin, ka mundur që t’i shpëtojë depërtimit dhe tani ai është duke proceduara për të fituar të drejtën e qëndrimit në Francë.

Ai ka një vit që ka shkuar atje dhe ka mundur që të integrohet falë futbollit. Ai e ka emrin Gerard, i cili është shprehur se nuk i pëlqen të jetojë në vendin e tij, Shqipëri. I riu nuk dëshiron të kthehet pasi familja e tij po i nënshtrohet “presionit dhe kërcënimeve për arsye politike”, shkruan lunion.fr.

Ai hyri në ilegalisht në Francë më 22 janar 2016, dhe ishte vetëm moshën 16 vjeç. Pasi kaloi disa muaj në Milano të  Italisë bashkë me babain e tij, i më pas u shpërngul nga aty dhe erdhi në Metz në Lillr. Më pas djali i ri u shpërngul për në Crouy, në qytetin Soissons, në nëntor  të vitit 2016.

Por, për të kaluar kohën e lirë ai luante me top në rrugë më një mik të tij po nga Shqipëria, Emiljan. Ata të dy loznin pranë stadiumit Antante Crouy Cuffies (ECC). Arnaud Demouron, udhëheqës i ECC, e kishte vënë re dhe e pyeti nëse dëshironte të luante në ndonjë klub. Por, në dhjetor 2016 i tha një trajneri sporti se: “Gerard është një lojtar mjaft i shkathët, mund të jetë një mbrojtës i mirë, por edhe rolin e një mesfushori e zotëron. Ai mund të luaj si në krahun e djathtë ashtu dhe në krahun e majtë. Ai është bujar,  dhe jep gjithçka nga vetja e tij”.

Sot, Gerard jeton ende në Soissons, në një shtëpi ku strehohen shumë të rinj. Përveç futbollit, ai ëndërron të bëhet një inxhinier mekanik. Pra, ai po studion në shkollën e mesme në Léonard-de-Vinçi, në Soissons. “Unë dua të të marr një diplomë bachelor në Mirëmbajtjen Industriale. Por, kjo është detyra ime edhe pse nuk di të flas mirë frëngjisht”, shprehet ai në gjuhën frënge.  Ai nuk ka bërë shumë miq në shkollën e mesme “për shkak se janë më të rinj se unë” dhe ndoshta pak të papjekur për shijen e tij, por në nivelin e futbollit, integrimi ka qenë më i lehtë.

Lexo edhe :   U ekzekutua me 8 plumba në Belgjikë, zbardhet identiteti i shqiptarit të vrarë
Lexo edhe :   U ekzekutua me 8 plumba në Belgjikë, zbardhet identiteti i shqiptarit të vrarë

Ndërkohë, Gerard përpiqet të rregullojë situatën e tij. Ai bëri kërkesë për të marrë një leje qëndrimi dhe  një punonjës social po e ndihmon atë rregullisht në përpjekjet e tij. Mbi të gjitha, ai kurrë nuk del jashtë natën: “Shkoj në shkollë, stërvitje dhe lojëra. Unë nuk shkoj në disko. Unë nuk pij, nuk pij duhan dhe më e rëndësishmja, unë nuk dua të bëj ndonjë gjë që është e rëndë.”

Përkundër qeshjes së tij, djali ndonjëherë duket më serioz. Atij i mungon nga familja: “Dikush që nuk mendon për familjen e tij nuk është  njeri. Çdo natë, ai kalon minuta të gjata në telefon me prindërit e tij: “Babai im më këshillon të qëndroj këtu dhe që të ndjehem mirë në Francë”. Ai do të donte ta ndante këtë lumturi të vogël me të dashurit e tij”.TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Hajdari: Nisma Thurje, iniciativa e duhur për të rrëzuar establishmentin

Deputetja e opozitës parlamentare, Rudina Hajdari ka folur për arsyet pse u bashkua me Nismën Thurje që tashmë është një parti që do marrë...

Studimi/ Ja si Covid-19 prek trurin, duke kaluar përmes hundës

Koronavirusi mund të arrijë të prekë edhe trurin e njeriut, pasi merret nga një person përmes hundës dhe më pas të ‘kapet fort’ në...

”Tërmeti dhe pandemia goditën ekonominë shqiptare”/ FMN: Tkurrje 7.5% në 2020

Bordi Ekzekutiv i Fondit Monetar Ndërkombëtar përfundoi rishikimin e Parë të Monitorimit të Pas-Programit me Shqipërinë në 23 nëntor. Sipas saj, Shqipëria ka përfituar...

Rritja e numrit të të infektuarve, hapet spitali Covid 4 (Video)

Shifrat e larta të të infektuarve nga Covid-19 në vendin tonë, sidomos përgjatë muajit nëntor, ka bërë që qeveria të hapë spitalin Covid 4. Ministrja...

Presidenti maqedonas: Pak shanse për negociatat, Bullgaria po na pengon

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski nuk është optimist, se këtë vit do të çelen negociatat e anëtarësimit me BE, për shkak të...