E enjte, 26 Nëntor, 2020
2 C
Tirana

“Abuzuesit para drejtësisë”/Rama për tërmetin: Opozita u tregua e papërgjegjshme

Më të lexuarat

E kaluat koronavirusin në shtëpi? Ja si të përfitoni rimbursimin e barnave

Paketa e medikamenteve për kurimin e COVID-19, do të rimbursohet nga shteti. Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka publikuar një video orientuese për qytetarët...

Ulet ndjeshëm numri i rasteve të reja dhe viktimave nga Covid-19 në vend

Pas ditësh të tëra me shifra rekord, Shqipëria ka regjistruar një ulje të ndjeshme të rasteve të reja dhe viktimave nga Covid-19 në 24...

”Mund të ruhet në temperatura -2 gradë”/ AstraZeneca: Ja sa kushton vaksina

Shumë shtete janë në garë për zbulimin e vaksinës efektive që do të luftojë koronavirusin, në një kohë që numri i të infektuarve po...

Shkollat drejt mbylljes? Rama zbulon vendimin e marrë

Në një konferencë me gazetarët për situatën e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit, Rama tha se shkollat nuk konsiderohen një vatër e nxehtë, dhe...

Nuk mbarojnë telashet për Strakoshën, portieri shqiptar i dyshuar me Covid

Pak ditë më parë, portieri i Lacios, Tomas Strakosha rezultoi negativ me koronavirus dhe ishte gati të bashkohej me skuadrën kryeqytetase, për ndeshjen sotme...

Kryemadhi nxjerr sekretin: Halla e Briseida Shehajt është vjehrra e Braçes

Ish-drejtorja e Tatimeve dhe socialistja e njohur Briseida Shehaj, është bërë pjesë e LSI-së prej pak kohësh. Gjatë muajit tetor, kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi,...

Ndërron jetë legjenda argjentinase e futbollit, Diego Maradona

Një lajm i trishtë për botën e futbollit. Legjenda e Argjentinës, Diego Maradona ka ndërruar jetë në moshën 60-vjeçare. Pak ditë më parë, ai i'u...

Çifti i parë i “Për’puthen” i japin fund lidhjes, zbulohet arsyeja (FOTO)

Ina dhe Geri, çifti i parë i “Për’puthen” në Top Channel, i kanë dhënë fund lidhjes së tyre. Shumë është përfolur gjatë ditëve të...

Studimi/ Ja cila është simptoma më e zakonshme e njerëzve të prekur nga Covid

Njohja e simptomave kryesore të koronavirusit, ka qenë thelbësore për të gjetur një trajtim mjekësor për pandeminë. Në fillim të shpërthimit të pandemisë, ekspertët paralajmëruan...

Uzuni i shënon Juventusit, shqiptari feston si Ronaldo (Video)

Myrto Uzuni ka befasuar Juventusin duke i dhënë avantazhin skuadrës së tij, Ferencvaros.  Sulmuesi shqiptar ka realizuar në minutën e 19-të të takimit që...

Kryeministri Edi Rama ka shpërndarë një videomesazh mbrëmjen e sotme për shqiptarët, në lidhje me situatën pas tërmetit.

Në videon e shpërndarë në Facebook, Rama se qeveria ka bërë më të mirën e saj sa i përket strehimit të banorëve në hotele, shtëpi e apartamente dhe të tjerë nëpër fshatra me çadra.

Më tej, ai kritikon opozitën e cila sipas tij ka qenë inekzistente në përballimin e kësaj situate, teksa vë theksin te refuzimi i  tryezës së dialogut nga ana e tyre.

“Miqtë e mi besoj kemi bërë më të mirën deri në këtë moment edhe pse e mira nuk ka fund dhe me siguri ka pasur edhe plot të meta dhe gabime ndoshta në këtë rrugë për të kapërcyer një mal me halle imediate që duheshin adresuar me shpejtësi. Kemi sistemuar me mijëra njerëz në hotele me 5 yje dhe shtëpi e apartamente me qira. Kemi sistemuar mijëra të tjerë me çadra dimërore pranë banesave të tyre në zonën e fshatit nga ku nuk duan të lëvizin. Kemi nisur punën me rindërtimin në bashkëpunim me organizatat solidare me njerëzit në nevojë me Elvisin, me Arbrin me Marinin për shtëpitë në fshat dhe markitektë të huaj e vendas për planet e rindërtimit.

Për ndërhyrjen tërësore në Thumanë ku do përqendrohemi për një model shembullor rilindje apo në Kavajë dhe në Lezhë. Kemi mobilizuar komunitetin ndërkombëtar me shumë shpejtësi duke krijuar bindjen e komunitetit europian për domosdoshmërinë e një konference donatorësh. Konferencë me donatorët do ta mbajmë në fund të janarit apo fillim të shkurtit, në varësi të raportit final për dëmet që po përgatitet me ekspertë të BE. Nuk do të jetë e lehtë t’i bëjmë gjërat mirë e shumë shpejt në mënyrë që brenda vitit 2020 askush të mos të mbetet pa perspektivën e qartë dhe konkrete. Qëllimi im është që brenda vitit 2020 të gjithë banorët e fshatit që e kanë humbur shtëpinë ta gëzojnë Vitin e Ri në shtëpi të re shumë më të bukur e të re dhe me kushte më të mira se ajo që kishin. Ndërsa brenda qershorit të vitit 2021 të gjithë banorët që kanë humbur shtëpinë në qytete të jenë në apartamente të reja”, tha ai.

Lexo edhe :   “Kërkoi tepsi e timon”, Maliqi: Rama është çmendur nga braktisja e socialistëve
Lexo edhe :   Viktimat nga Covid, Meta: Prokuroria të hetojë, të shkundë institucionet

Kreu i qeverisë shtoi se të gjithë përgjegjësitnë lidhje me këtë situatë do të dalin para drejtësisë, teksa shton se hetimet e policisë po vijojnë.

“Sot janë kryer arrestimet e para. Hetimet vazhdojnë pa pushim. Mos dëgjoni ata që gam-gamosin përnatë nëpër tendat mediatike duke u çjerrë me çehren e vrarë pse nuk ka arrestime. Ata nuk dinë si bëhet një punë përveç llafeve ku mblidhen si burrat e vjershave të Çajupit. Një merak dua ta ndaj me ju, arsye pse po ju shqetësoj me këtë mesazh. Opozita ka qenë thuajse inekzistente në detyrën e saj, përjashto daljet rutinë të Lulzim Bashës të cilin e përshëndes edhe njëherë dashamirësisht për një vetëpërmbajtje në momente të vështira për njerëzit ku u përpoq mos të bëhej i tepërt me fjalorin e rëndë të politikës së tij të përditshme. Por ama nuk mund të mos e kritikoj me keqardhje për refuzimin e përsëritur dhe absurd që të japë së bashku me opozitën një dorë në këtë situatë duke u ulur në tryezën e bashkëpunimit me njerëzit dhe për njerëzit. Nuk e di pse refuzon por di që refuzimi në një situatë të tillë është mungesë e plotë përgjegjësie për të mos thënë ndonjë fjalë më shumë.

Meraku im është se opozita, njerëzit rrotull Bashës si fillim ka nisur të japë shenjat e para të një lufte të egër balte ku me sa duket do të përpiqet dita-ditës të përdorë gjuhën e baltës për t’iu helmuar e për t’ju mërzitur si zakonisht me gënjeshtra, sajesa, shpifje, akuza apo me gjysmë të vërteta që janë dhe gënjeshtrat më të mëdha. Kjo është puna e tyre dhe e Lulzim Bashës që me siguri do e marrë shpejt flamurin e asaj lufte”, deklaroi ai.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Reali “trullos” Interin, fitojnë Bayern dhe Atalanta

Përfundojnë ndeshjet e katërta në grupe të Champions League. Reali ka mundur Interin në “San Siro” me rezultatin e pastër 0-2. Ndeshja u zhbllokua...

Maradona ndërroi jetë, 5 fëmijët e tij “në luftë” për milionat

Vdekja e Diego Maradonës mund të shkaktojë një grindje familjare mbi pasurinë e tij ndërsa ai lë pas pesë fëmijë që i njohu si...

Zgjedhjet/ Duka: Po s’ka dakordësi me Bashën, do ketë me Patozin e Topallin

Kryetari i Partisë Agrare Ambientaliste (PAA), Agron Duka, i ka dhënë mesazhe të qarta kryetarit të Partisë Demokratike Lulzim Basha. Teksa ka qenë i ftuar...

Gjermania zgjedh më 26 shtator 2021, pasuesin e Angela Merkel

Qeveria gjermane vendoi të mërkurën që më 26 shtator 2021 të zhvillojë zgjedhjet e përgjithshme për të zgjedhur kreun e ri të ekzekutivit që...

OKB: Dhuna e burrave ndaj grave është gjithashtu një pandemi

Në të gjithë botën të mërkurën u shënua Dita Ndërkombëtare për Eliminimin e Dhunës ndaj Grave. Në shumë vende gratë thanë se bllokimet për shkak...