E shtunë, 26 Shtator, 2020
12 C
Tirana

Abuzimi me 15-vjeçaren/ “Viktima është bërë paçavure”, Rama shpërthen ndaj deputetëve

Më të lexuarat

U ekzekutua nga RENEA/ Çfarë u gjet brenda shtëpisë së të moshuarit në Elbasan

RENEA ka ekzekutuar sot Lefter Zhidrun, pas më shumë se 5 orësh rezistencë nga 71-vjeçari në banesën e tij. RENEA u fut nga tarraca e...

RENEA/ Kush e jep urdhrin e ekzekutimit? Eksperti tregon hapat që ndiqen

Një nga efektivët e RENEA ka treguar se si funksionon reparti RENEA në një situatë të ngjashme me ngjarjen e djeshme dhe kush janë...

Debati: Sa duhet të zgjasë karantina për të sëmurët me Covid-19?

Pas një vere relativisht të qetë, të paktën në Evropë, rastet e reja me koronavirus nisën të shtohen nga pak kudo. Për shembull në...

Bilanci/ Bie ndjeshëm numri i rasteve të reja në vend

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar viktima nga koronavirusi në vend. Fatkeqësisht e kanë humbur betejën me...

“Kemi një specialist të ri që ka dalë në qarkullim”, Artan Hoxha zbardh detajet e forta të atentatit ndaj Preng Gjinit

Pak ditë më parë, 51-vjeçari Preng Gjini të cilit iu hodh makina në erë në Tiranë, nuk dha të dhëna të vlefshme për hetimin...

Prej 17 muajsh në kërkim, gjendet trupi i pajetë i 36-vjeçarit shqiptar në Greqi

Pas 17 muajsh kërkimi, është gjetur në Greqi trupi i pajetë i 36-vjeçarit shqiptar, Laert Beqaj. Ky i fundit humbi gjurmët mesnatën e 9...

“I kishte ardhur dita e perëndisë!”, ja çfarë thotë djali i madh i 71-vjeçarit që u ekzekutua në Elbasan (VIDEO)

71-vjeçari që u ekzekutua në përplasjen me forcat RENEA, ishte divorcuar dy herë më parë. Djali i Lefter Zhidrus ka thënë në një prononcim...

Ju atje “lart”, merreni videon e këtij burri që qan dhe shikojeni natë e ditë (VIDEO)

Nga: Mentor Kikia Ky burrë është një fermer në Korçë, i cili në janar i preu mollët që kishte mbjellë, sepse nuk e shiste dot...

Detaje tronditëse nga masakra në Elbasan/ Lefter Zhidru kishte lidhje me bandat në Elbasan, Vlorë dhe Sarandë

Grupi hetimor po kryen veprimet e fundit të këqyrjes së vendit të ngjarjes, pas masakrës në Elbasan. Në banesën e 71-vjeçarit Lefter Xhidru, janë...

“Iku nga Durrësi se mori vesh se do shkonte Basha”, Rama i përgjigjet Berishës

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas deklaratës së Sali Berishës, se kreu i qeverisë hoqi dorë nga kandidimi në Durrës pasi mori vesh se...

Rama ka kritikuar jo vetëm deputetët, por edhe shoqërinë civile që janë marrë këto ditë me rastin e abuzimit të së miturës nga ish-roja e shkollës ku ajo studionte. Duke i mëshuar se krimi mbetet krim dhe se nuk ka të justifikuar, por më e rëndë për të mbetet fakti se si një viktimë e dhunës përdoret në këtë mënyrë.

Me tone të larta, ai tha në fjalën e marrë në Kuvend se të gjithë, me mesazhet ngado e kanë ridhunuar të miturën. Po kështu, ai i është vënë në mbrojtje ministres Besa Shahini, lidhur me sulmet e ardhura në adresë të saj. Kreu i qeverisë, duke qëndruar në të njëjtën linjë, deklaroi se ata që sulmojnë ministren, nuk e kanë hallin tek viktima. (15-vjeçarja)

“U kalua në abuzim, që nuk është në nivelin e abuzimit trupor, por është në nivelin e abuzimit psikologjik për një popull të tërë. Është fatkeqësi që njerëz që kanë një mikrofon, pavarësisht nëse janë deputetë apo shoqëri civile, dhe e marrin viktimën dhe e bëjnë mish për topat e tyre.

Nuk ndodh në asnjë vend të botës. Atë viktimë, që gjënë më të rëndësishme dhe kërkesën themelore që ka, gjë që e thonë dhe e rrëfejnë viktimat e dhunës së kësaj natyre, është më ruani anonimitetin.

E marrin dhe e përplasin mur më mur, e portal më portal, siç përplasen oktapodët kur i bën petë-petë.

Ky është kanibalizëm. Pseudo intelektualë, pseudo-politikanë e pseudo-qytetar. Është fatale sesi një viktimë e dhunës përdoret në këtë mënyrë. S’kam dyshim që disa prej atyre që folën, vuajnë me të vërtetë.

Lexo edhe :   Meta i përgjigjet ‘flakë për flakë’ Ramës: E duam Vjosën, korrupsioni dhe marrëzia s’do mundet ta tjetërsojë dot

Por krimi është krim. E kanë kthyer këtë në shkop, për t’ju rënë të tjerëve. Që po, jeni ridhunues të asaj fatkeqeje. E keni ridhunuar. Nuk besoj që ata që sulmojnë ministren, e kanë hallin tek ajo viktimë.

Lexo edhe :   “Do mbani përgjegjësi”, Yuri Kim paralajmëron Ramën dhe Bashën

Nuk mund të mbrosh një viktimë të abuzimit, duke akuzuar dikë tjetër. Nuk funksionon. Kisha Katolike, ka prej vitesh që ka hyrë në një proces të tmerrshëm të përballjes me pedofilinë.

Kardinalë, peshkopë, të të gjitha niveleve të përfshirë në skandale të ngacmimeve ekstreme. Dhe kjo, që e ka goditur në mënyrë shumë të egër kredibilitetin e Kishës, s’ka qenë kurrë as brenda kishës as në shoqëritë që janë përballur me priftërinjtë, të zbuluara para popullit si pedofilë, si arsye për të shkatërruar kishën apo besimin.

Këtu viktima është bërë poster. Është bërë paçavure, dhe askush nuk ka shkuar të qajë hallet me të, pa lënë që të merret vesh. Askush! Nëse është dikush që e ka bërë, është ajo gruaja atje. (Tregon Besa Shahinin). Që lloj lloj çakejsh dhe monstrash e sulmojnë pa turp. Çfarë duan ata, që ministrja të bëjë krim? Të dalë dhe të merret në publik me të? Apo të marrë të gjitha masat siç i ka marrë?”.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Në rrezik nga pandemia”/ Ministri spanjoll paralajmëron masa më të ashpra

Qeveria spanjolle ka paralajmëruar shtim masash në Madrid, duke e cilësuar si tepër të rrezikshme situatën nga pandemia. Të premten, autoritetet në Madrid vendosën të...

Aksident në Berat/ Mjeti me të cilin udhëtonin dy vajza i pret rrugën Volkwagen-it

Një aksident ka ndodhur mbrëmjen e sotme në dalje të qytetit të Beratit, teksa një automjet tip Benz është përplasur me një makinë tip...

Kryeministri i emëruar i Libanit largohet nga posti

Moustapha Adib nuk ishte në gjendje të formojë një qeveri të re për të zëvendësuar qeverinë që dha dorëheqjen pas shpërthimit vdekjeprurës masiv në...

Ajo që ndjen dhe ajo që ëndërron Berisha

Nga Mero Baze Sali Berisha ka një ndjenjë dhe një ëndërr për këto zgjedhje. Ndjenja është se Edi Rama do t’i vjedhë zgjedhjet, kurse ëndrra...

Biznesi me shëndetin: Ja sa fitojnë kompanitë e prodhimit të ilaçeve

Të gjithë mezi po presin daljen e vaksinës së duhur kundër Covid-19. Por pandemia ka nxitur edhe akuza ndaj industrisë farmaceutike, se ajo është...