E diel, 7 Mars, 2021
15 C
Tirana

Abuzimet me fëmijët, psikologia: Ndikon mungesa e komunikimit me prindërit

Abuzimet seksuale me të mitura dhe rastet e fundit publike kanë rikthyer edhe njëherë vëmendjen te adoleshentët dhe problemet e tyre.

Sipas psikologes Anxhela Peza shumica e abuzimeve ndodhin pasi adoleshentët e kanë të vështirë të tregojnë problemet personale, nga frika e paragjykimit.

 “Ajo që dua unë të theksoj si psikologe është tek gjeneza e përdhunimit që ka të bëjë me edukimin seksual tek fëmijët dhe me edukimin seksual që vjen nga shkollat. Ajo që shoh unë është një mungesë e komunikimit të prindërve me fëmijët. Po të vëmë rastet e fundit nuk është denoncimi i prindit por shikojnë agravimin që ka viktima në këtë histori.”

Rastet e abuzimit seksual janë një këmbanë alarmi për prindërit por dhe institucionet që tu kushtojnë një rëndësi më të vecantë fëmijëve sidomos atyre të mitur.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Revoltat e dhunshme në Mianmar/ OKB: Ndaloni vrasjen e protestuesve

I dërguari i Kombeve të Bashkuara për Mianmar i ka bërë thirrje këshillit të sigurimit të KB të marrë masa kundër protestave të dhunshme,...

SHBA-ja lëshon alarm për sulm të ri kibernetik

Qeveria amerikane është duke bërë paralajmërime për sulme të mëdha kibernetike, të cilat mund të kenë shënjestruar serverët e kompanisë Microsoft, dhe të cilat...

Lum partitë për këtë popull që kanë

Nga: Mentor Kikia Ne nuk jemi vetëm në krizë pandemie, krizë ekonomike apo sociale. Ne jemi edhe në një krizë të thellë mendore si shoqëri...

Koronavirusi në vend/ 777 raste të reja dhe 21 viktima

Kurba e koronavirusit në Shqipëri mbetet e lartë, pasi në 24 orët e fundit janë regjistruar 777 raste të reja. Ndërkohë, 21 persona nuk kanë...

Milani kthen Ibrën në kombëtare, 39-vjeçari debuton në ndeshjen me Kosovën

Viti fantastik te Milani dhe fakti që është lideri i ecurisë së pabesueshme të kuqezinjve, ka bërë që Zlatan Ibrahimoviç të kthehet në Kombëtaren...