E enjte, 28 Maj, 2020
11 C
Tirana

A vlen të digjet Shqipëria, që të rikthehet Saliu dhe LSI-ja?

Më të lexuarat

Klosi jep arsyen pse ndalohet ende plazhi në Shqipëri

Ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi, ka folur mbrëmjen e sotme për masat lehtësuese të qeverisë. Në një intervistë për emisionin “Open” në Top...

Meta vlerëson me dekoratë Heroin e Popullit, Vasil Laçi

Presidenti Ilir Meta ka dekoruar sot Heroin e Popullit, Vasil Laçi (pas vdekjes) me “Dekoratën e Flamurit Kombëtar”. Motivacioni i dekorimit ishte: “Atdhetarit antifashist, që...

“Ndjesë për ofendimet”, Rama: Çdo gjë është vendosur në mënyrë zyrtare

Kryeministri Rama u tregua mjaft i drejtëpërdrejtë, ndërsa u ktheu një përgjigje të gjithë atyre qytetarëve të cilët janë ndjerë të ofenduar. Kjo ka...

“Do ta ndërtojmë me forcat tona”/ Rama premton realizimin e një tjetër projekti

Kryeministri Edi Rama ka premtuar se do të ndërtohet shumë shpejt edhe HEC-i i Skavicës. Sipas kryeministrit, Skavica do jetë një vepër e vështirë, por...

Rama jep lajmin e shumëpritur: Kjo është java e fundit me masat shtrënguese

Kryeministri Rama zbuloi se kjo do të jetë java e fundit e masave strikte të mbylljes prej pandemisë. Lidhur me shqetësimin e qytetarëve, ai tha...

Koronavirusi/ “Bëni kujdes o njerëz”, Rama thirrje qytetarëve

Kryeministri Edi Rama deklaroi së fundmi se është shumë në merak, lidhur me situatën e krijuar nga koronavirusi në vend. Kreu i Qeverisë iu bëri...

‘Qytetari dixhital’ zbardh skemën e mashtrimit në Korçë/ Berisha: Në lojë 100 milionë

Ish-kryeministri Sali Berisha nuk ndalet me mesazhet denoncuese nga “qytetari dixhital”. Këtë herë bëhet fjalë për një denoncim në Bashkinë e Korçës, që nëse...

Sërish numër i lartë i rasteve të reja, bilanci për 24 orët e fundit në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se janë konfirmuar 21 raste të reja me koronavirus në vend. Sipas njoftimit, 13 prej rasteve të reja janë...

“Do të vras”, Brataj tregon publikisht kërcënimet me jetë

Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj, është treguar mjaft i hapur, ndërsa ka rrëfyer se gjatë punës ë tij ka pasur plot të papritura....

“Më i madhi në rajon”/ Rama tregon projektin që do të ndërtojë kompania franceze

Kryeministri Edi Rama bën me dije se kompania franceze “Voltalia as” është fituese e ankandit ndërkombëtar për parkun fotovoltaik të Karavastasë. Kreu i qeverisë e...

Nga: Kreshnik Spahiu

Pas 30 vitesh Berisha po e kall sërish Shqipërinë. Ka iluzion se do jetoj 120 vjeç dhe don të jetë edhe 30 vjet tjera në politik!

Padyshim që vetëm një komb si shqiptarët mund ti durojnë dhe shkojnë pas si dele gjysëm shekulli liderve politik! Gjithsesi Berisha ka vendosur ti shpraz fishekët e fundit. Sapo lexova që zyrtarisht kanë aplikuar 375.000 persona për llotarinë amerikane.

Ndërkohë një numër më i madh se ky po tentojnë kontrata punësimi apo punë të zezë në vendet e BE. Kurset private të gjuhës gjermane s’kanë më karrige bosh. Natyrisht ëndrra shqiptare është shuar. Shqipëria është transformuar në një mega Astir. Papunësi, vjedhje, krim, trafik droge, mashtrime dhe kafenetë plot. Bordellot s’kanë nevojë të legalizohen se në ç’do lokal nate apo motel, qindra femra punojnë më mirë ilegale sepse u shmangen tatimeve.

Mini protesta në çdo cep të vendit, me arsye apo pa arsye. Nuk guxojnë 10 veta të shkojnë grup për të pirë birra sepse mbërrin Lulzim Basha me kamera dhe ju merr “kauzën” duke e shitur në media si mosbindje civile. Sigurisht që zhgënjimi masiv erdhi nga qeveria e Elisave që është mbushur me “koketa”, dhe kanë hedhur në kosh premtimet e Rilindjes 2013.

Padyshim që populli është zhgënjyer thellë me pushtetin e batutave të Edi Ramës, i cili jo vetëm nuk arrestoi hajnat e bllokut të LSI apo vrasësit e 21 Janarit, por madje i futi ata në bashkëqeverisjen e 17 Majit. Eksodi i 4-t i shqiptarëve tashmë s’ka të ndalur. Shpresa për ndryshim ka vdekur bashkë me iluzionin e Shqipërisë Evropiane. Rama nuk ra, as nga çadra e lirisë dhe as nga mandatet e pabesisë.
Rama nuk u rrëzua as në 16 shkurt, 16 Mars, 16 Prill dhe s’do bjerë as të shtunën.

Lexo edhe :   “Je bërë virolog, ekonomist e politikan”, Rama tallet me qytetarët
Lexo edhe :   “Mbijetesa po bëhet çdo ditë e më e pamundur”, Basha vijon turin me bizneset

Por këta 1 milion shqiptar që kanë marr vrapin nga Evropa dhe Amerika, nuk kanë merak se kur bie Rama sepse kjo qeveri një ditë do bjerë por çështja është pas shiut, do bjer breshër. Alternativa për të qeverisur Shqipërinë dekadën e ardhshme është Luli dhe Monika. I pari 14 vite në politikë dhe i konsumuar në 11 poste qyl pa lënë gjurmë, dhe e dyta Monika 24 vite deputete dhe 18 poste bashkë me burrin e saj.
Jeta është e shkurtër, dhe askush nuk mund t’ju fal gjysmë shekulli nga jeta e tyre 4 familjeve mafioze që kanë marrë peng Shqipërinë. Sot as militantët e tyre nuk besojnë më që ata të jenë të varfër. I vetmi argument i tyre kur debaton është: “Luli vjedh por nuk është drogaxhi”. Nga ana tjetër, socialistët thonë: “Edi merr lekë, por nuk të vret si Saliu”.

Të katër Luli, Edi, Saliu dhe Iliri janë milioner dhe këtë e di çdo fëmi mbi 4 vjeç e lart. Populli është zhytur në dëshpërim dhe nuk shohin asnjë të tashme apo të ardhme. Sot nuk e gjen 1 shqiptar mes 4 milion, që t’ë besojë se Shqipëria është vendi ku mund të jetoj i lumtur apo të rris fëmijët i sigurtë! Vërtet e dhimbshme kur mendon, se Shqipëria u dogj nga politika, dhe po pritet ta shpëtoj 10 vitet e ardhshme Luli & Monika. E pra s’kanë faj që po rendin të gjithë dhe emigrojnë nga frika, se Shqipërinë po e pushton fenomeni “Mon-Ika”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Murrizi: Në shtator mund të kthehet ’97-ta

Deputeti Myslim Murrizi, paralajmëroi se në shtator dhe në tetor mund të ketë një '97 të dytë. Duke i paraprirë situatës së tensionuar politike,...

Reforma Zgjedhore, Murrizi zbulon çfarë do të ndodhë nesër

Deputeti dhe kreu i grupit parlamentar demokrat, Myslim Murrizi, deklaroi se është marrë vendimi që nesër, 12 deputetë të opozitës do të deklarojnë votën...

Deputeti Alimadhi lëshon deklaratën e fortë: Në spital bëhet politikë

Deputeti Adriatik Alimadhi, tashmë e ka fituar betejën me koronavirusin. Në një lidhje me Skype në “Open”, ai foli për situatën e tij. Alimadhi...

Marrëveshje Rama-Basha-Kryemadhi? Hajdari paralajmëron për ndikimin e ndërkombëtarëve

Sistemi Zgjedhor ka qenë kryefjala gjatë ditës së sotme dhe jo vetëm. Kryemadhi dhe Vasili i shkuan në zyrë Bashës. E ndërsa ky i...

“Ça kujtoni ju mor legena?” Deputeti rrëmben tokën-shtet në bregdet

“Stop” ndalet në Sarandë, pasi qytetari Ardit Cikuli, komshi me deputetin e Ballit Kombëtar, Artur Roshi, denoncon se ky i fundit po tenton të...
WhatsApp KONTAKTO TT