E diel, 12 Korrik, 2020
19 C
Tirana

A u shkaktua artificialisht tërmeti i madh në vitin 2011 në Japoni

Më të lexuarat

Hoti paralajmëron rikthimin e gjendjes së jashtëzakonshme

Kryeministri Avdullah Hoti ka paralajmëruar se nëse numri i rasteve vijon të rritet, atëherë në Kosovë mund të shpallet gjendja e jashtëzakonshme. I ftuar në...

Humb jetën nga koronavirusi babai i gazetarit të njohur

Gazetari i njohur, Berat Buzhala njofton se babai i tij ka ndërruar jetë nga koronavirusi. Përmes një postimi në Facebook, gazetari tregon se babai i...

Zbardhet përgjimi/ Ish-kryeministri maqedonas Zoran Zaev ofendon shqiptarët

Një përgjim i ish-kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, ku dëgjohet duke ofenduar shqiptarët po bën xhiron e rrjetit. Në videon e siguruar nga...

U fotografua në rrugë, reagon deputetja e infektuar

Deputetja e PDK në Kuvendin e Kosovës Eliza Hoxha e cila është infektuar nga COVID-19, së fundmi u fotografua në rrugë. Reagimet qenë të shumta,...

Nga marrëveshja me Turqinë tek Konventa e Aarhusit, Meta dekreton 3 ligjet e rëndësishme

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka dekretuar ditën e sotme 3 ligje të parlamentit. Kreu i shtetit ka dekretuar shpalljen e ligjit “Për ratifikimin e...

U kërkoi të mbanin maskë, shoferi i autobusit humb jetën nga të rrahurat e të rinjve

Një 59-vjeçar i cili punonte si shofer autobusi në Francë ka humbur jetën, pasi u rrah nga një grup pasagjerësh që refuzuan të mbanin...

Shpërthejnë protestat në Greqi pas miratimit të ligjit në Kuvend

Në Greqi kanë janë regjistruar protesta të dhunshme, kundër ligjit që kufizon të drejtën për të protestuar që u miratua së fundmi në Parlament. Ky...

“Bleu shtëpi 232 mijë euro”/ Majko: Ndryshova banesë për shkak të kërcënimeve

Ministri për Diasporën, Pandeli Majko, ka pohuar edhe një herë se ai ka marrë kërcënime nga Irani rreth dy vite më parë. Majko ka reaguar...

FOTO/ Nuk do ta njihni, Eduart Ndocaj humb peshë në mënyrë drastike

Ish-deputeti, Eduart Ndocaj është shfaqur i transformuar pas një operacioni që ka zhvilluar së fundmi në Itali. Të gjithë e mbajmë mend imazhin e tij,...

Këngëtarja e infektuar fotografohet jashtë banesës, bëhet lajm se theu izolimin

Këngëtarja e njohur, njëkohësisht edhe deputete PDK-së, Eliza Hoxha, e cila rezultoi me koronavirus pak ditë më parë, ka thyer rregullat e izolimit duke...

Më 11 mars 2011, Japonia u godit nga tërmeti më i fortë i regjistruar ndonjëherë. Tërmeti me magnitudë 9.1 të shkallës Rihter, e kishte epiqendrën 70 kilometra në lindje të Gadishullit Oshika dhe 29 km nën det. Ai shkaktoi brenda pak minutash dallgë të fuqishme cunami, që arritën në disa vende lartësinë 40.5 metra.

Cunami goditi më tepër zonën e Sendait, duke depërtuar deri në 10 km në brendësi të tokës. Edhe pse banorët patën 8-10 minuta kohë të largoheshin drejt një vendi më të sigurt, më shumë se 19.000 prej tyre vdiqën. Tërmeti e zhvendosi ishullin Honsju me 2.4 metra më në lindje, dhe e zhvendosi aksin e Tokës me 10 cm-25 cm.

Sipas një vlerësimi të mëvonshëm, tërmeti shkatërroi tërësisht mbi 120 mijë ndërtesa, ndërsa dëmtoi gati 1 milionë të tjera. Cunami përmbyti centralin bërthamor të Fukushimas, duke shkaktuar një avari të rëndë, që shkaktoi daljen jashtë të lëndëve radioaktive. Autoritet e trajtuan si një fatkeqësi natyrore. Por teoricienët e konspiracionit, akuzuan sërish projektin amerikan HAARP, se e shkaktoi qëllimisht tërmetin.

Lexo edhe :   Japoni/ Dhjetëra viktima nga përmbytjet dhe rrëshqitjet e tokës

Vetëm disa ditë para tërmetit, të dhënat e NASA-s, treguan disa anomali të çuditshme atmosferike mbi Japoni. Sipas disa ekspertëve, ngrohja e shpejtë “në dukje e pashpjegueshme” e jonosferës mbi epiqendrën e tërmetit, tregoi se HAARP mund të ketë qenë përgjegjës për tërmetin e rëndë.

Uebsajti “Natural News”, citoi deklaratën e sekretarit amerikan të Mbrojtjes, Uilliam Kohen në vitin 1997, se “disa shkencëtarë po përfshihen në një terrorizëm ekologjik, me anë të së cilit ata mund të ndryshojnë klimën, të shkaktojnë tërmete, dhe të shpërthejnë vullkane nga distanca, përmes përdorimit të valëve elektromagnetike”./TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Dielli do të lindë përsëri”/ Hashim Thaçi viziton varrin e Adem Jasharit

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka vizituar varrin e Adem Jasharit, dy ditë para nisjes për në Hagë. “Jam sonte këtu në Prekaz për të...

Listat e hapura kërkojnë ndryshime në kushtetutë, sipas një eksperti ndërkombëtar

Në Shqipëri, kryeministri Edi Rama dhe Partia Demokratike, replikuan sërish sot në distancë pas deklarimit të djeshëm të kreut socialist për të mbështetur propozimin...

Japoni/ Dhjetëra viktima nga përmbytjet dhe rrëshqitjet e tokës

Ka shkuar në 63 numri i personave që kanë humbur jetën nga rrëshqitjet e tokës në rajonin Kyushu në jugperëndim të Japonisë. Sipas agjencisë së...

Armand Duka uron De Biasin për detyrën e re

Kreu i FSHF-së, Armando Duka, ka uruar ish-trajnerin e kombëtares shqiptare, Gianni De Biasi, për detyrën e re. Duka thotë së shpreson që De Biasi...

Kapshticë/ Policia greke nuk lejon asnjë makinë me targa shqiptare të kalojë kufirin

Të gjithë shqiptarët që duan të udhëtojnë drejt Greqisë këtë fundjavë nuk do të lejohen. Sipas Abc News, pala greke në Kapshticë ka njoftuar se...