E premte, 3 Prill, 2020
3 C
Tirana

A transmetohet virusi përmes objekteve? Kreu i Institutit italian flet me fakte

Lexo edhe ...

COVID-19 e gjeti Evropën të përgjumur

Më pak se një muaj para se Evropa të fillonte të përpëlitej për maska, ventilatorë dhe teste për koronavirusin, qeveritë e vendeve të Bashkimit...

Koronavirusi/ Përse Shqipëria nuk bën më shumë teste? Përgjigjet Rama

Kreu i Qeverisë Edi Rama në një lidhje direkte me emisionin “Opinion”, ndër të tjera iu përgjigj pyetjes: “Përse Shqipëria nuk bën më shumë...

Shqiptarët e mbetur jashtë/ Rama: Motra dhe vëllezër mos tentoni të vini

Kryeministri Edi Rama në një lidhje direkte me emisionin “Opinion” foli për shqiptarët të cilët nuk arritën të riatdhesohen. Kreu i Qeverisë tha se sapo...

Akti Normativ mbi pagesat e qirave/ Rama shpjegon si do paguhen Prilli dhe Maji

Kryeministri Edi Rama përgjatë një lidhje direkte në emisionin “Opinion” shpjegoi Aktin Normativ të nxjerrë nga qeveria për të rregulluar raportin e qirave në...

Larja e duarve në mënyrë të shpeshtë, e po kështu përdorimi i disifektantëve, janë mënyra më e mirë për të mos rënë në kontakt me virusin vdekjeprurës. Shumë pyetje janë parashtruar gjatë ditëve të fundit nga qytetarët, nëse virusi transmetohet nëpërmjet objekteve.

Kreu i Institutit të Shëndetit Publik në Itali, Silvio Brusaferro, në konferencën e shtypit të Mbrotjes Civile tha se nuk përjashtohet plotësisht fakti që koronavirusi të transmetohet përmes objekteve.

Përdorimi i dezinfektantëve të thjeshtë, janë në gjendje që të vrasë virusin, duke anuluar aftësinë e tij për të infektuar personat.

“Mundësia që koronavirusi të transmetohet përmes objekteve, përfshirë ushqimet e paketuara, nuk përjashtohet plotësisht, edhe pse mund të thuhet se është shumë e pamundur”.

Sipas tij, qytetarët duhet që ti kushtojnë rëndësi higjienës personale, pasi nga këtu nis marrja e infeksionit.

Për sa kohë mund të mbijetojë virusi?

Silvio Brusaferro ka thënë se virusi mund të mbijetojë nga disa orë deri në disa ditë, aty ku sipërfaqet nuk pastrohen përmes dezinfektimit.

Të dhënat, ka shpjeguar ai, “tregojnë se si virusi mund të mbijetojë nga disa orë deri në disa ditë aty ku sipërfaqet mbeten plotësisht të mbrojtura ose nuk pastrohen përmes dezinfektimit, ose ndaj fenomeneve natyrore si shiu apo dielli.

Por dimë edhe se është shumë i ndjeshëm ndaj dezinfektantëve me bazë klori dhe alkooli dhe që transmetohet përmes stërklave ose përmes kontaktit me dorë”.

Domethënë, ka përmbyllur ai, “mënyra më e mirë është që të lahen duart në mënyrë të vazhdueshme dhe korrekte.

Përkrah higjienës personale është e rëndësishme edhe higjiena e ambientit: në disa vende private mund të bëjmë në mënyrë sistematike e në disa vende të tjera publike diçka më pak, dhe atëhere mënyra më e mirë e parandalimit është larja e duarve në mënyrë korrekte”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoriaTë fundit

COVID-19 e gjeti Evropën të përgjumur

Më pak se një muaj para se Evropa të fillonte të përpëlitej për maska, ventilatorë dhe teste për koronavirusin, qeveritë e vendeve të Bashkimit...

Koronavirusi/ Përse Shqipëria nuk bën më shumë teste? Përgjigjet Rama

Kreu i Qeverisë Edi Rama në një lidhje direkte me emisionin “Opinion”, ndër të tjera iu përgjigj pyetjes: “Përse Shqipëria nuk bën më shumë...

Shqiptarët e mbetur jashtë/ Rama: Motra dhe vëllezër mos tentoni të vini

Kryeministri Edi Rama në një lidhje direkte me emisionin “Opinion” foli për shqiptarët të cilët nuk arritën të riatdhesohen. Kreu i Qeverisë tha se sapo...

Akti Normativ mbi pagesat e qirave/ Rama shpjegon si do paguhen Prilli dhe Maji

Kryeministri Edi Rama përgjatë një lidhje direkte në emisionin “Opinion” shpjegoi Aktin Normativ të nxjerrë nga qeveria për të rregulluar raportin e qirave në...

Lukaku shpërthen në akuza: U desh një juventin i infektuar që të ndalej futbolli

Përhapja e koronavirusit ka sjellë ndalesën e futbollit, por edhe ka tensionuar mardhëniet mes klubeve në Itali. Disa prej tyre mendonin se duhej vepruar...
Kthehu
WhatsApp KONTAKTO TT