E mërkurë, 21 Tetor, 2020
6 C
Tirana

A po vazhdon pakti i 17 Majit Rama-Basha?

Më të lexuarat

Një izolim i dytë nga koronavirusi? Rrakacolli tregon skenarët

Rritja alarmante  e rasteve të reja me Covid-19 ditët e fundit në vend, ka shtuar frikën te qytetarët se mund të ketë një izolim...

Italia e gjunjëzuar nga koronavirusi, regjistron shifra alarmante. Masat e reja

Italia është e gjunjëzuar nga koronavirusi. Pas rritjes së numrit të rasteve të reja, Italia do t’i ashpërsojë masat kundër covid-19. Të dielën mbrëma,...

Abuzim me tendera, SPAK arreston ish-drejtorin e Prokurimeve të OSHEE

Policia e Tiranës ka kryer ekzekutimin e urdhërarresteve për disa zyrtarë të OSHEE-së, me urdhër të SPAK-ut. Në pranga ka rënë, ish-Drejtori i Prokurorimeve të...

Rekord i ri të infektuarish, konfirmohen 4 humbje jete në 24 orët e fundit

Ende nuk ka asnjë shenjë përmirësimi nga situata me pandeminë në vend. Gjatë 24 orëve të fundit kanë ndërruar jetë 4 persona. Burime zyrtare nga...

Kina, 3 Hëna artificiale në orbitë për të kursyer energjinë elektrike

Ambicia e hapur e Kinës për të qenë superfuqia kryesore e botës, po shtrihet edhe në dominimin e hapësirës, ku rivalja kryesore është sërish...

Keni aplikuar për Lotarinë Amerikane? Ambasada del me njoftimin e rëndësishëm

Gjatë ditëve të fundit, Ambasada Amerikane në Tiranë ka këshilluar qytetarët shqiptarë mbi mënyrën e aplikimit për Lotarinë Amerikane. Të gjithë ata persona të cilët...

Sherr me Luanën gjatë emisionit? Zbulohet e vërteta e largimit të Veleshnjës

Pak ditë më parë u aludua se aktori i humorit Rezart Veleshnja, kishte pasur një zënkë me moderatoren Luana Vjollca, dhe për këtë arsye...

Ish-drejtoresha e Tatimeve tregon kujt i përket rafineria e Ballshit

Ish-drejtoresha e Tatimeve, Briseida Shehaj, ka lëshuar një deklaratë të fortë në lidhje me çështjen e rafinerisë së Ballshit. E ftuar në Syri.net, Shehaj...

Rekord infektimesh në Itali/ Rajonet fillojnë të mbyllen nga kjo fundjavë

Sikundër u njoftua më herët, Italia do të nis me masat e reja kufizuese, në tentativë për të ulur numrin e të infektuarve. Vala...

“Kam kaluar koronavirusin”, Alketa Vejsiu rrëfen përjetimet

Moderatorja Alketa Vejsiu ka zbuluar se e ka kaluar koronavirusin. Edhe ajo nuk i ka shpëtuar infektimit me COVID-19, por fatmirësisht simptomat duket se...

Çdo kompromis që ka arritur politika në Shqipëri 3 dekadat e fundit, është justifikuar me reformat dhe ndërtimin e shtetit. Por kompromiset kanë rezultuar shpesh pazare të errëta, nga të cilat kanë përfituar vetëm një grusht politikanësh. Më 17 Maj 2017, Edi Rama dhe Lulzim Basha biseduan vetëm për vetëm për mbi 5 orë, dhe në fund shpallën në publik arritjen e një marrëveshje.

U formua një qeveri e përkohshme PD-PS, deri në përfundimin e zgjedhjeve, dhe formimin e qeverisë së re. Ajo arriti të garantojë zgjedhje të pakontestuara nga komisionerët dhe OSBE, ndonëse PD doli e pakënaqur, për shkak se humbi thellë. Aso kohe flitej për një pakt për një bashkëqeverisje Rama-Basha edhe pas zgjedhjeve. Por PS fitoi e vetme, duke mos pasur nevojë për aleanca.

Rama ka pretenduar se 17 Maji, ishte edhe një pakt për reformat e mëdha. Ditët e fundit, pas protestës së dhunshme të 11 majit në Tiranë, që të dy kanë thirrur në ndihmë ndërkombëtarët, për t’i ulur sërish në tryezën e bisedimeve. Rama përdor shprehjen e koduar “Kur do flasim”, për të nënkuptuar ri-aktivizimin e marrëveshjes së vjetër.

Lexo edhe :   Rama ftesë të huajve: Ejani në Shqipëri, vendi më i sigurtë në Europë

Basha është në një pozitë dukshëm më të sikletshme. Demokratët, duke nisur nga Berisha, mendojnë se Rama e keqpërdori, dhe ia hodhi paq 2 vite më parë. Ndaj, këtë herë kryedemokrati nuk mund të pranojë asnjë më pak, se sa një formulë që i garanton me siguri një copë pushteti. Këtu Rama ka rastin të bëjë diversion me LSI-në e Kryemadhit, edhe ajo e dëshpëruar për t’u ringjitur në pushtet. Mbetet të shihet ç’do të ndodhë në ditët në vijim.

E sigurt është se kriza do zgjidhet sërish me një kompromis jashtë syrit të publikut. Ai do të shitet prapë si një pakt për të mirën e Shqipërisë dhe shqiptarëve, kur më e mira për ta do të ishte largimi i kësaj kaste të kompromentuar politikanësh./ Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Diplomati zbulon detajet: Ministri grek është me origjinë shqiptare

Ish-drejtori i Drejtorisë së Çështjeve Juridike e Konsullore, Ksenofon Kristafi ka folur lidhur me ministrin e Jashtëm grek, Nikos Dendias. Në një prononcim për “Open”,...

Arjan Çani: Dendias me origjinë nga Vunoi i Shqipërisë, kushëri me Ramën

Moderatori Arjan Çani ka hedhur disa hipoteza lidhur me kryeministrin Edi Rama dhe kryediplomatin Nikos Dendias, duke pohuar se të dy janë të afërm...

‘Deti’, Hajdari: S’ka zgjidhje tjetër përveç Hagës

Për kufirin detar mes Shqipërisë dhe Greqisë do të vendosë Gjykata e Hagës. Vendimi në fjalë u mor sot në takimin që zhvilloi ministri...

A mbetet Partia Socialiste caku i fundit i Metës?!

Nga: Ben Andoni Do jetë e vështirë për presidentin Ilir Meta të bëjë diçka, të lartësisë së egos së vet, me mbarimin e mandatit si...

Pezullon punësimet e portalit, lë nxënësit me aftësi të kufizuar pa mësim

Në kundërshtim me ligjin, pezullon punësimin për mësuesit ndihmës edhe pse këta të fundit i vendos portali “Mësues për Shqipërinë”. Jonida Jonuzi e cila ankohet...