E mërkurë, 23 Shtator, 2020
22 C
Tirana

A po gënjen qeveria me shifrat e pandemisë

Më të lexuarat

I riu rrahu dhe goditi disa herë me thikë të moshuarin/ Gazetari: Kreu i Policisë në Kavajë të japë dorëheqjen

Gazetari i njohur, Mentor Kikia, ka reaguar ashpër pas publikimit të rastit në Kavajë, ku një i ri rreh një të moshuar në lokal...

Aleksandër Solonik, kush ishte killeri më famëkeq i mafies ruse

Aleksandër Solonik lindi në Rusi, por ishte me origjinë nga Greqia e Veriut. Për këtë arsye njihej edhe si ‘Sasha Maqedonasi’. Që fëmijë tregoi...

Konflikt në Durrës/ Humb jetën 33-vjeçari, sherri nisi për një parakalim

Një 34-vjeçar ka humbur jetën ditën e sotme në Durrës. Idajet Dulla, 33 vjeç, ka mbërritur në Urgjencën e Spitalit Durrës me plagë thike. Dyshohet...

Izolimi nuk dha rezultat, Izraeli po përballet me një situatë të papritur

Pavarësisht masave shtrënguese dhe rikthimit të izolimit, Izraeli vijon të shënojë një numër shumë të madh rastesh të reja me koronavirus. Rezultatet kanë qenë të...

Rriten tensionet, Turqia bën lëvizjen e papritur 24 orë para samitit të BE

Turqia ka bërë një lëvizje të papritur vetëm 24 orë para Samitit të Bashkimit Evropian, për të shqyrtuar çështjen e përplasjes me Greqinë në...

“Ju tregoj kapterin e kampit të Tepelenës, që ndiqte vajzat e nuset e reja dhe i fuste tek magazina”/Dëshmia e të arratisurit në ’66-ën

Nga: Dashnor Kaloçi Memorie. al publikon disa nga historitë e panjohura të ndodhura në Kampin e Tepelenës, ku pas vitit 1947, regjimi komunist i Enver...

Arrestoi Nehat Kullën dhe Tan Kateshin, policia shoqëron kolonel Edmond Kosenin

Policia e Peqinit ka ndaluar ish-drejtorin e Policisë së Elbasanit, kolonel Edmond Kosenin. Pasi është shoqëruar në ambientet e komisariatit ai është lënë i lirë. Kush...

Ndahet nga jeta Faik Perkoxha, personi që tërhoqi qenin zvarrë pak ditë më parë

Është ndarë nga jeta ditën e sotme për shkak të infarktit në zemër 50-vjeçari, i cili pak ditë më parë u arrestua për keqtrajtimin...

Londër/ Arrestohen tre shqiptarë, kishin disa shtëpi hashashi

Policia britanike ka arrestuar tre shqiptarë. Ata merreshin me kultivimin e hashashit dhe janë kapur duke kultivuar bimën narkotike në disa shtëpi. Personat e...

Kush ishte gjyshi i Ava Max, aktori shqiptar që u nda nga jeta sot

Këngëtarja e njohur me origjinë shqiptare, Ava Max, ndau sot me ndjekësit e saj lajmin e trishtë për ndarjen nga jeta të gjyshit të...

Nga: Klodian Tomorri

Raportimet ditore të Ministrisë së Shendetësisë për ecurinë e pandemisë jane të paplota, të paqarta dhe ndonjëherë edhe te dyshimta.

E para mungon informacioni mbi përdorimin e kapaciteteve spitalore.
1- Sa shtretër ka aktualisht Shqipëria te disponueshëm për trajtimin e pacienteve me Covid? Ç’pjese e tyre janë të përdorur aktualisht dhe sa janë të lirë?

2-Sa shtretër të disponueshëm ka për pacientët që kanë nevojë për terapi intensive? Sa prej tyre janë të lirë aktualisht?

3-Sa shtretër të disponueshëm janë për pacientët në gjendje kritike? Sa janë në përdorim dhe sa të lirë?

4-Sa personal mjekësor është i disponueshëm për luftën në vijen e parë. Cili eshte raporti personel mjekesor/ paciente?

Ditet e fundit mediat po publikojnë lajme qe flasin se sistemi spitalor po shkon drejt kolapsit. Mjeke dhe qytetare po denoncojnë publikisht se autoritetet kane filluar te refuzojne trajtimin e pacienteve dhe kane shtrënguar filtrat për dhënien e shërbimit. Doktor Erion Dasho kishte sot nje denoncim publik se si pacientet refuzohen, fillimisht për testim e me pas per trajtim.

Për këtë arsye, publikimi dhe bërja transparente e informacioneve për kapacitetet e sistemit shendetësor është kritik për të kuptuar se si qeveria po e menaxhon situatën. Shumica e vendeve në Europë këtë informacion e kanë publik. Suedia, Italia, Gjermania janë disa nga shembujt.

Lexo edhe :   Publikohet bilanci/ Si paraqitet situata nga pandemia në 24 orët e fundit

Së dyti, përtej territ informativ te kapaciteteve edhe të dhënat mbi ecurinë e pandemise jane te mangeta. Ne raportimet ditore te ISHP-se, paraqiten shifrat e të infektuarve ditor, pacientet ne terapi intensive dhe ata qe humbasin jeten nga virusi. Por paralelisht thuhet se ka dhe disa paciente te dyshuar qe po marrin trajtim prane spitaleve.

Lexo edhe :   "Do i marrim prapë nëse na duhen", Shqipëria merr borxh 30 respiratorë nga Danimarka

Ç’a domethënë pacientë të dyshuar që marrin trajtim? Sa janë këta?

Shkurt, dyshimet jane se dikush nuk po e tregon gjithë të vërtetën, nderkohe qe vendi po perjeton transmetim komunitar te pakontrolluar te virusit. Në këtë pike, fshehja e informacioneve eshte veper penale. E rende madje. Dhe ka raste për këtë.

Në Itali u denua gjysma e zyrës se statistikave me burg para ca vitesh, per publikim te inormacioneve zyrtare të rreme. Këtu është në lojë shëndeti publik. Eshtë mashtrim me zarar.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Alarm për bombë në kullën Eiffel (VIDEO)

Një telefonatë anonime ku jepte sinjalin për vendosjen e një bombe në kullën Eiffel, ka alarmuar policinë dhe jo vetëm. Policia mori informacione për një...

“Ben Çami” i arrestuar për lëndë narkotike/ OFL godet mikun e Emiljano Shullazit

OFL i ka dërguar letër për deklarimin e pasurisë një tjetër personi të skeduar. Bëhet fjalë për shtetasin Lutfi Enver Shabani me banim në...

“Do i marrim prapë nëse na duhen”, Shqipëria merr borxh 30 respiratorë nga Danimarka

Shqipëria po përballet me një situatë të vështirë, si pasojë e COVID-19. Të infektuarit janë në shifra të larta. Për fat të keq, e...

“Erë paqeje”, Greqia dhe Turqia gati për bisedime

Pas tensioneve që kanë muaj që po zgjasin mes Greqisë dhe Turqisë për kërkimet nën ujore, në atë që konsiderohet prej dy vendeve si...

Izolimi nuk dha rezultat, Izraeli po përballet me një situatë të papritur

Pavarësisht masave shtrënguese dhe rikthimit të izolimit, Izraeli vijon të shënojë një numër shumë të madh rastesh të reja me koronavirus. Rezultatet kanë qenë të...