E hënë, 26 Tetor, 2020
11 C
Tirana

A na mbron maska prej lecke? Eksperti Dasho nxjerr faktet

Më të lexuarat

Ish-kryebashkiaku i Lezhës: Si e refuzova ofertën joshëse për inceneratorët

Ish-kryetari i Bashkisë së Lezhës, Viktor Tushaj shprehet kundër qasjes së qeverisë shqiptare për të zgjidhur problemin e mbetjeve përmes inceneratorëve. Ai solli përvojën e...

Covid në vend: Në 24 orë 288 raste, numër i ulët i të shëruarve

Në 24 orët e fundit, është regjistruar një rënie e lehtë  e rasteve të reja me Covid-19 në vend. Ministria e Shëndetësisë, informon se 288...

Video/ Çmendet futbollisti, godet me lëvizje kung-fu lojtarin kundërshtar

Ndeshja e Ligës së Parë mes Montpelje dhe Reims përfundoi me rezultatin e thellë 0-4 për miqtë. Rezultati mbeti në hije për shkak të asaj...

Manastirliu i përgjigjet akuzave të PD, ja kur do të hapet spitali Covid 3

Ditën e sotme ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka zhvilluar një takim me stafin mjekësor në Spitalin Infektiv. Ministrja është shprehur se situata në të...

Këto janë 4 simptomat e Covid-19, që mund t’ju çojnë në spital

Ndërsa mund të mos ketë nga ato që quhen “simptoma të një Covid-i të mirë”, disa janë padyshim më të këqija se të tjerat....

Përplasja me Macron, Erdogan thirrje turqve: Mos blini mallra franceze

Presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan u ka bërë thirrje turqve që të mos blejnë mallrat franceze. Gjatë një fjalimi në televizion, ai u bëri thirrje...

Hajdari zbulon emrin e partisë me të cilën do garojë në zgjedhje

Deputetja Rudina Hajdari, do të garojë me një parti të re në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit. Në ‘News 24’, Hajdari tha se partia e...

Vdes njeriu më i pasur në Korenë e Jugut, lideri i Samsung

Lideri i kompanisë Samsung, Lee Kun-Hee ka humbur jetën në moshën 78 vjeçare. Ai është personi që ka transformuar biznesin e vogël të themeluar nga...

Video bëhet virale/Kamerat kapin momentin kur Melania i shtyn dorën Presidentit

Tashmë publiku duket se është mësuar me momentet e sikletshme ndërmjet Donald Trump dhe Melania Trump. Të shumta kanë qenë rastet kur Zonja e Parë...

Prangosen dy persona në Rinas, tentuan të korruptonin punonjësin e Rinasit

Dy shqiptarë janë nisur drejt Rinasit dhe kanë tentuar që të korruptojnë punonjësit, por nuk ia ka dalë mbanë. Një prej tyre i ka dhënë...

Mbajtja e maskës, tashmë nuk mund të diskutohet dhe personat të cilët nuk e shohin të udhës ta mbajnë, do përballen me policinë që do i faturojë edhe gjobën përkatëse. Por nga dje kur ligji hyri në fuqi për maskat në rrugë, tema tjetër e debatit u kthye në çfarë maskash duhet të përdorim dhe se kush janë më efektivet.

Në emisione të ndryshme kjo ishte çështja e ditës, e ndërsa qytetarët hasen me një mori informacioni, shpesh kaotike. Eksperti i Shëndetit Publik, Erion Dasho, ka bërë thirrje që të mbahen maskat, si një mënyrë për tu mbrojtur nga koronavirusi.

Gjithashtu ai thekson se nevojiten maska të certifikuara, të tipit kirurgjikal apo FFP të cilat ofrojnë mbrojtje të arsyeshme ndaj COVID-it.

Sa i efektshëm është mbajtja e maskës në rrugë? Ai thotë se përdorimi i maskave në rrugë përgjithësisht është i paefektshëm. Duke shpjeguar komentin e tij, Dasho shton se janë shumë të rralla situatat në Shqipëri që kërkojnë mbajtjen e maskës në publik.

Ndoshta vetëm 2 apo 3 rrugë në Tiranë, mund të justifikojnë një masë të tillë, por edhe në këto raste ka shumë zgjidhje alternative madje më të efektshme se maska prej lecke.

Statusi

MASKA NJËPËRDORIMËSHE APO SHARLATANË SHUMËPËRDORIMËSH?!

Duke qënë se shumë zhurmues më ndërhyjnë në komunikimin me miqtë e faqes, po sqaroj edhe njëherë dhe nuk merrem më me këto sqarime të kota:

Që në fund të muajit mars, kam rekomanduar mbajtjen e maskës si masë për të parandaluar transmetimin e COVID-it (në atë kohë e propozova si alternativë të karantinës së famshme alla-shqiparçe). Atëherë kur zhurmuesit që sot komentojnë në faqen time duartrokisnin kryeministrin dhe “ekspertët” e komitetit që argumentonin se maskat nuk duhen. E kam dhënë këtë rekomandim një javë para se dy shtetet e para – Izraeli dhe Çekia – ta rekomandonin për qytetarët e tyre. Në dijeninë time, vetëm ish-ministri Vasili ka folur për nevojën e mbajtjes së maskës pak a shumë në të njëjtën periudhë.

Lexo edhe :   Ekspertët: Lajeni maskën tuaj çdo ditë, rrezikoheni nga shumë sëmundje
Lexo edhe :   Greqia nuk hap kufirin me Shqipërinë, ja deri kur shtyhen masat bllokuese

Së dyti, vazhdoj t’i qëndroj mendimit se në transportin publik, në mjedise tregëtimi dhe, përgjithësisht, në çdo mjedis publik të mbyllur, maska duhet mbajtur. Nevojiten maska të çertifikuara, të tipit kirurgjikal apo FFP të cilat ofrojnë mbrojtje të arsyeshme ndaj COVID-it. Qeveria para se të mendojë për të gjobitur qytetarët që nuk mbajnë maska lecke në publik, bën mirë të krijojë një sistem subvencioni dhe shpërndarje të maskave njëpërdorimëshe të paktën për të moshuarit dhe qytetarët që nuk kanë mundësi ekonomike të blejnë maska të tilla.

Së treti, mendimi im personal, i bazuar në ato evidenca që kam mundur të konsultoj, është se përdorimi i maskave në rrugë përgjithësisht është i paefektshëm. Janë shumë të rralla situatat në Shqipëri që kërkojnë mbajtjen e maskës në publik. Ndoshta vetëm 2 apo 3 rrugë në Tiranë mund të justifikojnë një masë të tillë, por edhe në këto raste ka shumë zgjidhje alternative madje më të efektshme se maska prej lecke.

Si përfundim, sot Shqipëria po përballohet me një situatë të vështirë shëndetësore. COVID-19, gripi dhe virozat e stinës mund ta bëjnë këtë dimër një prej dimrave më sfidues për shëndetin dhe jetën e shqiptarëve.

Maskat njëpërdorimëshe të përdorura me korrektesë në mjedise të mbyllura janë shumë më të dobishme se sharlatanët shumëpërdorimësh në qarkullim. Kaq për këtë temë!

Shënim: sharlatanët që kanë 2 javë që japin mend në faqen time, mund të komentojnë lirisht në këtë status.

MASKA NJËPËRDORIMËSHE APO SHARLATANË SHUMËPËRDORIMËSH?!Duke qënë se shumë zhurmues më ndërhyjnë në komunikimin me…

Publiée par Erion Dasho sur Jeudi 15 octobre 2020

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Thaçi i ashpër me Perëndimin: Po i bën padrejtësi Kosovës me vizat

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, thotë se është padrejtësi që Bashkimi Evropian nuk liberalizon vizat me Kosovën. Sipas tij, Perëndimi ka rënë në lajthitje. Teksa foli...

Ndeshje dramatike në “San Siro”, Kumbulla i shënon dhe ndal Milanin

Përfundon supersfida e javës së 6 të Serisë A, mes Milanit dhe Romës. Ndeshja ka prodhuar jo vetëm lojë të bukur, por edhe gola, pasi...

Hajdari ashpërson tonet: PD dhe PS, banda që luftojnë me njëra-tjetrën

Për deputeten Rudina Hajdari, dy partitë më të mëdha në vend PD dhe PS janë kthyer në banda të cilat luftojnë me njëra-tjetrën. Hajdari shprehet...

Krijimi i partive të reja, Patozi: ‘Thërrmimi’ i PD mund të dali për mirë

Kreu i Bindjes Demokratike, Astrit Patozi, thotë se fragmentarizimi i PD mund t’i sjelli dobi Shqipërisë. Sipas tij, edhe nëse PD “thërrmohet fare, ndoshta nuk...

Ministri i LSI-së firmosi për inceneratorët, flet Monika Kryemadhi

Inceneratorët janë kthyer në debatin kryesor mes partive politike në prag të zgjedhjeve të 25 prillit. Kryetarja e LSI Monika Kryemadhi u shpreh se LSI...