E enjte, 2 Korrik, 2020
31 C
Tirana

A na mbrojnë maskat e fytyrës nga koronavirusi? Ja si përgjigjen ekspertët

Më të lexuarat

Avdullah Hoti nesër vizitë zyrtare në Tiranë

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti do të vizitojë ditën e nesërme Shqipërinë. Bëhet me dije se Hoti do të pritet nga kryeministri Rama në orën...

Mjeku humbi betejën me pandeminë, Manastirliu lëshon thirrjen e fortë

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka bërë një thirrje të fortë, pas ndarjes nga jeta të mjekut të njohur Arjan Pushi. Teksa e demostron...

Mbrëmje private tek Ambasada, Yuri Kim bën bashkë Ramën, Metën dhe Bashën

Ambasadorja e SHBA në Tiranë Yuri Kim duket se do bëjë bashkë Ramën, Metën dhe Bashën! Një mbrëmje private thuhet se do të organizohet në...

Semsrott: Janë grabitur zyrat e deputetëve në Parlamentin Evropian

Më shumë se 50 eurodeputetëve në Parlamentin Evropian iu janë vjedhur kompjuterët, tabletët dhe sende të tjera në zyrat e tyre. Ngjarja është regjistruar në...

Projekti i rrugës Milot-Fier/ Teliti: Një udhëtim vajtje–ardhje do na kushtojë 17.4 euro

Partia Demokratike akuzon kryeministrin Rama se është paracaktuar se nga kush do të fitohet projekti i rrugës Milot – Fier që u prezantua sot. Përfaqësuesi...

U rekomandua hapja e kufijve, por u hoqën nga lista/ DW: Tri elementet që penalizuan Shqipërinë

Komisioni Evropian vendosi që të mos hapë kufijtë me katër vende të Ballkanit Perëndimor, ndonëse rekomandimet e mëparshme ishin pozitive. Serbia dhe Mali i Zi...

Dokumenti/ Rama nënshkruan personalisht tërheqjen e padisë ndaj Haradinajt

Kryeministri Edi Rama e ka tërhequr zyrtarisht padinë për shpifje ndaj ish-kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj. Aktvendimi ku konstatohet tërheqja e padisë është publikuar nga...

Deputeti shqiptar: Rama po dëbon grekët nga Himara për të sjellë 30 mijë turq

Deputeti Ligoraq Karamelo, është shprehur se grekët e Epirit të Veriut po përballen me momente të vështira, për shkak të politikave që po ndjek...

Prokuroria e Serbisë ngre akt-akuzë kundër një shqiptari

Prokuroria e Serbisë ka ngritur një aktakuzë për krime lufte ndaj shtetasit kosovar, Nezir Mehmetaj. Lajmin e ka konfirmuar për Radion Evropa e Lirë, vëllai...

Tërmet në Korçë rreth orës 04:30 të mëngjesit

IGJEUM bën me dije se një tërmet është regjistruar në orën 04.23 të mëngjesit të sotëm në Korçë. Sipas të dhënave të bëra publike nga...

Maskat e fytyrës janë një mjet mbrojtës jetik për punonjësit e mjekësisë, të cilët janë duke u kujdesur për pacientët më të sëmurë me COVID-19.

Ky virus hyn në trupin e njeriut përmes pikave të vogla nëpër sy, hundë dhe gojë. Prandaj, vendosja e një pengese mbi fytyrë, mund të ndihmojë në ndalimin e infeksionit. Po për pjesën tjetër të njerëzve jashtë spitaleve, për ata që duhet të shkojnë në punë?

Deri disa kohë më parë, Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve në SHBA, sugjeronin se vetëm personeli shëndetësor dhe njerëzit e konfirmuar me COVID-19, duhet të mbajnë maska.

Madje disa ekspertë, thanë se përdorimi masiv i maskave nga popullata në përgjithësi, jo vetëm që nuk do t’i ndihmonte, por mund t’i dëmtonte njerëzit. Kjo për shkak se mund t’ju japë një sens të rremë sigurie.

Por qëndrimi po ndryshon kohët e fundit. Të dhënat e reja tregojnë se shumë njerëz të sëmurë por pa simptoma, mund ta përhapin shumë virusin.

Nëse ata do të mbanin maska, transmetimi i sëmundjes mund të zvogëlohej. Ndërkohë Organizata Botërore e Shëndetit, ka rekomanduar së fundmi përdorimin e detyrueshëm të maskave nga të gjithë.

Lexo edhe :   “Situata është jashtë kontrollit”, Berisha: Qeveria po manipulon shifrat

Dhe kjo pasi një studim i ri, zbuloi se virusi mund të transmetohej përmes spërkalave të pështymës edhe 6-8 metra larg. Ekspertët renditin maska N95 si më të mirat kundër COVID-19.

Më pas vijnë maskat kirurgjikale. Por në mungesë të tyre, në shumë vende të botës, njerëzit po i qepin në shtëpi maskat që përdorin çdo ditë.

Ekspertët nuk janë të sigurt, se sa mund të mbrojnë ato në krahasim me maskat kirurgjikale. Gjithsesi, ato ofrojnë më shumë siguri, sesa nëse del jashtë pa asnjë lloj mjeti mbrojtës për fytyrën.

Lexo edhe :   Muka flet pas humbjes së mjekut: Të hetohet drejtori i QSUT dhe shefi i hematologjisë

TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Betimi i Fatmir Haklajt për të ekzekutuar Azem Hajdarin, reagon Zylfie Haklaj

Zylfie Haklaj ka reaguar pas lajmeve që qarkulluan në media për zbulimin e një dokumenti të SHIK. Sipas këtij dokumenti, vëllai i saj Fatmir...

A votoi për shkarkimin e Vjosa Osmanit? Ja si përgjigjet ministrja e Kosovës

Ministrja e Financave, Hykmete Bajrami, deklaroi se ka abstenuar në votimin për shkarkimin e Vjosa Osmanit, nga pozitat në LDK. Në një intervistë për emisionin...

Eksodi i shqiptarëve/ Meta nxjerr foton e 30 viteve më parë brenda Ambasadës gjermane

Presidenti Ilir Meta ka kujtuar 30-vjetorin e eksodit të shqiptarëve, duke postuar një foto ku shihen qytetarë shqiptarë brenda ambasadës gjermane në Tiranë. Përmes një...

Vidhte në banesat e dëmtuara nga tërmeti, bie në pranga 35-vjeçari nga Durrësi

Policia e Durrësit ka arrestuar një 35-vjeçar pasi akuzohet për vjedhje të shumëfishta. Shtetasi Xh.K., 35 vjeç, banues në Durrës, i dënuar më parë për...

VIDEO/ Rama publikon pamjet e eksodit të shqiptarëve 30 vite më parë

Kryeministri Edi Rama ka publikuar në Facebook një video, me anë të së cilës ka kujtuar eksodin e shqiptarëve 30 vite më parë. Kreu i...