E martë, 19 Janar, 2021
-6 C
Tirana

A ka një plan edhe Ambasada Amerikane në Shqipëri

Nga: Mentor Kikia

Situata politike në Kosovë tregoi se dirigjentët me “shkopin” magjik, që qëndrojnë pas perdes, i lëvizën fijet. Për pasojë, qeverisë së krijuar me shumë mundim dhe ndërhyrje “kirurgjikale” pas rrëzimit të Albin Kurtit, i erdhi fundi. Por ligji i dekriminalizimit e përjashton edhe vetë Albinin nga kandidimi i mëtejshëm. Thaçi është në Hagë, ndërsa “gjeneralët“ e tjerë të UÇK-së nuk kanë nge të merren me politikë, pasi janë të zënë me akuzat.

Është kjo koha për një gjëneratë të re politike në Kosovë? Ndoshta! Vjosa Osmani duket “simpatike” për momentin.

Gjatë protestave të fundit në Tiranë, Ambasada Amerikane, lëshoi këtë deklaratë:

“Ata që janë në pushtet kanë përgjegjësinë për të siguruar një hetim të plotë dhe transparent për incidentin…

Ata që kërkojnë të jenë në pushtet duhet të tregojnë aftësinë e tyre për të udhëhequr në mënyrë të përgjegjshme, duke përfshirë refuzimin e dhunës.

Ata që kanë qenë në pushtet në të kaluarën, nuk duhet të kompensojnë gabimet e kaluara duke sugjeruar se dhuna është e pranueshme”.

Çuditërisht, këtu ka tri palë: Ata që janë në pushtet. Ata që kanë qenë në pushtet. Ata që duan të vijnë në pushtet. Në pushtet është PS. Po dy palët e tjera kush janë? Ata që kanë qenë, janë njëkohësisht edhe ata që duan të vijnë, dhe kjo është opozita.

Po, përse Ambasada Amerikane e ndan opozitën në dy pjesë?

A janë Berisha dhe Meta “ata që kanë qenë”?

A janë Basha dhe Kryemadhi “ata që duan të vijnë”?

A është kjo një përpjekje për të ndarë Berishën dhe Metën nga opozita?

A janë dy ish kryeministrat Berisha dhe Meta, objektivi afatshkurtër i “drejtësisë së re”, përfshi edhe shkarkimin e Metës nga Gjykata Kushtetuese, ngritja e të cilës po mbështetet fort nga ambasadorja Kim?

Lexo edhe :   Do udhëtoni drejt SHBA? Ambasada Amerikane në Tiranë del me njoftimin e fundit
Lexo edhe :   Do udhëtoni drejt SHBA? Ambasada Amerikane në Tiranë del me njoftimin e fundit

Edi Rama duket të jetë objektivi afatgjatë dhe për momentin ai duket se ecën mbi tapet, derisa “ata që kanë qenë në pushtet” nuk ndahen nga “ata që duan të vijnë në pushtet”.

Pastrimi i politikës shqiptare është shumë më i ndërlikuar se ai i politkës në Kosovë. Kjo ndoshta edhe për faktin se në Shqipëri nuk ka një gjeneratë të re, që të mund të fitojë admirimin e shqiptarëve dhe ndërkombëtarëve, për të justifikuar operacione më agresive.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mesi e gjuajti me shpullë, sulmuesi i Bilbaos: Ai u nxeh sepse e bllokova

Sulmuesi i Atletik Bilbaos, Asier Vijalibre do të mbahet më shumë mend për faktin se detyroi Lionel Mesin të ndëshkohej me karton të kuq...

Qeverisje me PS? Duma: Zero shanse, ofendim për sakrificat e demokratëve

Ish-deputetja Grida Duma hodhi poshtë mundësinë e një koalicioni të madh mes PS- së dhe PD-së. E pyetur për thashethemet që qarkullojnë së fundmi për...

Mediu: Të biem dakort me PD-në sa më shpejt të jetë e mundur që të mundim Ramën

Kryetari i Partisë Republikane, Fatmir Mediu është shprehur se bisedimet me Partinë Demokratike për arritjen e një marrëveshjeje vijojnë. Në ''Open”, Mediu tha se PR-së...

“Pyetjet i merr nga Basha“/ Gazetarja-Topallit: Merre telefonin shikoje

Gazetarja e ABC, Esiona Konomi dhe kryetarja e Lëvizjes për Ndryshim, Jozefina Topalli, janë përplasur në emisionin ''Log'' në lidhje me bashkëpunimin e tyre...

Akuza për spiunazh, Rusia dëbon dy diplomatë holandezë

Rusia ka dëbuar dy diplomatë holandezë në një veprim reciprok pasi Holanda dëboi dy diplomatë rusë në fund të vitit të kaluar. Ministria e Punëve...