E diel, 12 Korrik, 2020
21 C
Tirana

A ka lidhje teknologjia 5G me lindjen dhe përhapjen e Covid-19? Çfarë thonë ekspertët

Më të lexuarat

Hoti paralajmëron rikthimin e gjendjes së jashtëzakonshme

Kryeministri Avdullah Hoti ka paralajmëruar se nëse numri i rasteve vijon të rritet, atëherë në Kosovë mund të shpallet gjendja e jashtëzakonshme. I ftuar në...

Humb jetën nga koronavirusi babai i gazetarit të njohur

Gazetari i njohur, Berat Buzhala njofton se babai i tij ka ndërruar jetë nga koronavirusi. Përmes një postimi në Facebook, gazetari tregon se babai i...

Zbardhet përgjimi/ Ish-kryeministri maqedonas Zoran Zaev ofendon shqiptarët

Një përgjim i ish-kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, ku dëgjohet duke ofenduar shqiptarët po bën xhiron e rrjetit. Në videon e siguruar nga...

U fotografua në rrugë, reagon deputetja e infektuar

Deputetja e PDK në Kuvendin e Kosovës Eliza Hoxha e cila është infektuar nga COVID-19, së fundmi u fotografua në rrugë. Reagimet qenë të shumta,...

Nga marrëveshja me Turqinë tek Konventa e Aarhusit, Meta dekreton 3 ligjet e rëndësishme

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka dekretuar ditën e sotme 3 ligje të parlamentit. Kreu i shtetit ka dekretuar shpalljen e ligjit “Për ratifikimin e...

U kërkoi të mbanin maskë, shoferi i autobusit humb jetën nga të rrahurat e të rinjve

Një 59-vjeçar i cili punonte si shofer autobusi në Francë ka humbur jetën, pasi u rrah nga një grup pasagjerësh që refuzuan të mbanin...

Shpërthejnë protestat në Greqi pas miratimit të ligjit në Kuvend

Në Greqi kanë janë regjistruar protesta të dhunshme, kundër ligjit që kufizon të drejtën për të protestuar që u miratua së fundmi në Parlament. Ky...

“Bleu shtëpi 232 mijë euro”/ Majko: Ndryshova banesë për shkak të kërcënimeve

Ministri për Diasporën, Pandeli Majko, ka pohuar edhe një herë se ai ka marrë kërcënime nga Irani rreth dy vite më parë. Majko ka reaguar...

FOTO/ Nuk do ta njihni, Eduart Ndocaj humb peshë në mënyrë drastike

Ish-deputeti, Eduart Ndocaj është shfaqur i transformuar pas një operacioni që ka zhvilluar së fundmi në Itali. Të gjithë e mbajmë mend imazhin e tij,...

Këngëtarja e infektuar fotografohet jashtë banesës, bëhet lajm se theu izolimin

Këngëtarja e njohur, njëkohësisht edhe deputete PDK-së, Eliza Hoxha, e cila rezultoi me koronavirus pak ditë më parë, ka thyer rregullat e izolimit duke...

Pandemia e koronavirusit, ka frikësuar shumë njerëz. Javët e fundit, kanë lindur shumë teori konspirative, mbi origjinën dhe përhapjen e shpejtë të koronavirusit.

Më popullorja prej tyre, pretendon se Covid-19 është shkaktuar ose ndihmuar të përhapet nga teknologjia 5G e telefonisë celulare. Përhapësi kryesor i saj është konspiracionisti i njohur David Icke. Sipas tij, nuk është rastësi që teknologjia 5G u instalua për herë të parë në Kinë, dhe pikërisht në qytetin e Vuhanit, ku shpërtheu në fillim epidemia.

Më pas ajo u mbështet edhe nga disa mjekë. Arsyetimi i tyre është se teknologjia 5G, dëmton seriozisht sistemin imunitar të njeriut, duke bërë shumë njerëz viktima të koronavirusit.

Të frikësuar, shumë njerëz e kanë mbështetur dhe përhapur masivisht këtë tezë në rrjetet sociale. Për pasojë, ditët e fundit në Britaninë e Madhe, janë sulmuar dhe u është vënë flaka të paktën 20 antenave të rrjetit 5G.

Raste të ngjashme, u raportuan të martën edhe në Spezia të Italisë. Ndërkohë në shumë vende, janë nënshkruar peticione që u kërkojnë qeverive të heqin dorë nga kjo teknologji e përparuar. Po a është vërtet i rrezikshëm rrjeti 5G?

Lexo edhe :   Situatë e rënduar me të infektuarit/Ministria e Shëndetësisë mbyll pishinat në të gjithë vendin

Ekspertët thonë se në dallim në rrjetet 4G dhe 3G, rrjeti 5G përdor frekuenca në intervale shumë të larta, 30-300 Gigahertz. Por ata garantojnë se ato nuk prodhojnë energji të mjaftueshme, për të prishur lidhjet kimike në qelizat apo indet e njeriut.

Prandaj rrezatimi i kësaj teknologjike, quhet rrezatim elektromagnetik “jo-jonizues”. Rrezatimi 5G, nuk mund të depërtojë në lëkurë, apo të lejojë depërtimin e një virusi sikurse pretendohet.

Deri tani, nuk ka asnjë provë bindëse se frekuencat e rrjetit 5G, shkaktojnë ose përkeqësojnë përhapjen e koronavirusit. Nisur nga incidentet e kohëve të fundit, Youtube është angazhuar të fshijë nga platforma e vet shumë nga videot që lidhin teknologjinë 5G me COVID-19.

Lexo edhe :   Infektohet kreu i Gjykatës së Posaçme, zbardhet vendimi për çështjet që gjyqtari kishte në dorë

TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Dielli do të lindë përsëri”/ Hashim Thaçi viziton varrin e Adem Jasharit

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka vizituar varrin e Adem Jasharit, dy ditë para nisjes për në Hagë. “Jam sonte këtu në Prekaz për të...

Listat e hapura kërkojnë ndryshime në kushtetutë, sipas një eksperti ndërkombëtar

Në Shqipëri, kryeministri Edi Rama dhe Partia Demokratike, replikuan sërish sot në distancë pas deklarimit të djeshëm të kreut socialist për të mbështetur propozimin...

Japoni/ Dhjetëra viktima nga përmbytjet dhe rrëshqitjet e tokës

Ka shkuar në 63 numri i personave që kanë humbur jetën nga rrëshqitjet e tokës në rajonin Kyushu në jugperëndim të Japonisë. Sipas agjencisë së...

Armand Duka uron De Biasin për detyrën e re

Kreu i FSHF-së, Armando Duka, ka uruar ish-trajnerin e kombëtares shqiptare, Gianni De Biasi, për detyrën e re. Duka thotë së shpreson që De Biasi...

Kapshticë/ Policia greke nuk lejon asnjë makinë me targa shqiptare të kalojë kufirin

Të gjithë shqiptarët që duan të udhëtojnë drejt Greqisë këtë fundjavë nuk do të lejohen. Sipas Abc News, pala greke në Kapshticë ka njoftuar se...