E premte, 23 Tetor, 2020
22 C
Tirana

A duhet mbajtur maska në ambiente të hapura? Eksperti Dasho: Vetëm në 2-3 rrugë në Tiranë dhe Durrës

Më të lexuarat

Ilona Staller, pornostarja që u zgjodh deputete në Itali (VIDEO)

E lindur në vitin 1951 në Hungari, Ilona u rrit nga nëna e saj dhe njerku i saj, një zyrtar i Ministrisë së Brendshme....

Meta te berberi/ Artan Hoxha i nxjerr foton: Garda e Republikës rrethon zonën

Gazetari investigativ Artan Hoxha, ka publikuar një foto të presidentit Meta i cili ndodhet tek berberi. Fotoja është shkrepur nga larg, dhe kjo për...

Turqia eksporton armë anti-dron në Shqipëri

Një kompani që vepron në qytetin Antalya të Turqisë, armët kundër dronëve të dizajnuar nga inxhinierët turq që i ka prodhuar për Forcat e...

Vdes vullnetari që iu injektua vaksina anti-covid e prodhuar nga AstraZeneca

Autoriteti shëndetësor brazilian Anvisa, tha të mërkurën se një vullnetar i cili mori pjesë në një provë klinike të vaksinës COVID-19 të zhvilluar nga...

Plas sherri në studion e ‘Top Channel’, konkurrentët largohen nga emisioni

Puntata e radhës në ‘Përputhen’ ka përfunduar me sherre dhe me largim nga studio të djemve dhe vajzave që kanë shkuar për të gjetur...

“Hetues amerikanë asistojnë në çështjet e SPAK dhe BKH”, flet Yuri Kim

Ambasadorja Amerikane Yuri Kim ka shprehur edhe një herë mbështetjen e SHBA ndaj institucioneve të dala nga reforma në drejtësi. Ajo u shpreh se...

E akuzuan për vrasjen e Remzi Hoxhës, reagon ashpër Sali Berisha

Ish kryeministri, Sali Berisha i është përgjigjur akuzave të familjarëve të biznesmenit të njohur Remzi Hoxha. Ai ka hedhur poshtë akuzat se ka gisht...

Ja cila grupmoshë po infektohet më shumë me Covid-19

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, dr. Skënder Brataj, pohoi se virusi ka pësuar mutacion gjatë gjithë këtyre muajve, dhe tani shfaqet me simptoma të ndryshme...

“Muajt e ardhshëm do jenë të vështirë”, Mitsotakis: Nga e shtuna me kufizime

Jo vetëm Italia, por edhe Greqia vijon me shifra të frikshme të të infektuarve. Masa të tjera do të hyjnë në fuqi, duke kufizuar...

“Pas 10 ditësh del dhe nuk infekton të tjerët”/Epidemiologu jep lajmin e mirë

Epidemiologu Ilir Alimehmeti, në një lidhje ‘Skype’ në ‘Wake Up’ në Top Channel, sqaroi udhëzimin më të fundit nga ekspertët e shëndetit, i cili...

Eksperti i Shëndetit Publik, Erion Dasho, ka kritikuar vendimin e fundit të qeverisë për mbajtjen e maskave edhe në ambiente të hapura. Duke ia faturuar fajin qeverisë lidhur me një masë e cila është e pabazuar në evidenca shkencore, Dasho rendit pasojat ekonomike që po hasin qytetarët.

I lodhur nga kjo situatë, ai shprehet në komentin e tij se deri më tani qeveria ka hequr dorë nga çdo përgjegjësi, dhe se qytetari është ai që vuan. Shqiptarët po përballen me faturën e testimit, madje me një kosto 100 euro për test, nga më të lartat në botë.

Qytetarët po kështu po përballojnë vetë koston e trajtimit në shtëpi, që përllogaritet nga qindra deri mijëra euro për pacient. Po kështu, qytetari ka blerë deri edhe pajisjet CPAP dhe BiPAP për familjarët e shtruar në spital.

Sipas tij, duhen parë rrugë të tjera të cilat nuk kanë kosto të lartë për shqiptarët. Ai thotë se mbajtja e maskave në mjedise të hapura, mund të ketë rol vetëm në 2 ose 3 rrugë në Tiranë dhe Durrës, madje edhe aty mund të zgjidhet fare mirë me metoda të tjera.

Në fund ai e mbyll me një këshillë ndaj shtetit. ‘Para se të vendosen gjoba për mosmbajtjen e maskës në rrugë, ka dhjetëra masa me efektivitet të provuar tashmë në vendet ku epidemia kontrollohet me veprime dhe jo me propagandë’.

Statusi

PËRÇARTJET E VJESHTËS

Ligji për mbajtjen e maskave në rrugë nuk solli asgjë të re në përafrimin e çoroditur shqiptar ndaj kontrollit të COVID-19.

Është po e njëjta tendencë ku qeveria i lë barrën qytetarit dhe vetë heq dorë nga çdo përgjegjësi.

  1. Qytetari është ai që përballon faturën e testimit madje me një kosto 100 euro për test, nga më të lartat në botë.
  2. Qytetari përballon koston e trajtimit në shtëpi që përllogaritet nga qindra deri mijëra euro për pacient.
  3. Qytetari ka blerë deri edhe pajisjet CPAP dhe BiPAP për familjarët e shtruar në spital.
  4. Qytetari ka përballuar vetë kostot ekonomike nga humbja e të ardhurave dhe vendeve të punës.
  5. Qytetari (prindi) po paguan jo vetëm për detergjentët dhe maskat, por deri edhe për testimin e mësuesve në shkolla e kopshte.
Lexo edhe :   “22 pacientë në terapi intensive”/ Manastirliu flet për kapacitetet në spitale
Lexo edhe :   Shtimi i të infektuarve, Ministria e Shëndetësisë bën gati spitalet rajonale

Sot, qytetarit i vendoset në shpinë një barrë e kotë, e pabazuar në evidenca shkencore dhe, me aq sa dimë deri sot, pa asnjë rol në kufizimin e përhapjes së virusit.

Mbajtja e maskave në mjedise të hapura mund të ketë rol vetëm në 2 ose 3 rrugë në Tiranë dhe Durrës, madje edhe aty mund të zgjidhet fare mirë me metoda të tjera.

A duhet mbajtur maska kur del për shëtitje në park, në breg të detit apo në mal?!

A duhet mbajtur maska nga fermerët që jetojnë në fshatra gjysmë të braktisur ku banorët i merr malli të shohin dikë të kalojë në rrugë?!

A duhet mbajtur maska në një qytet ku nuk ka transmetim aktiv të COVID?!

Këto janë analizat që duhet të bëjë komiteti dhe jo të vulosë përçartjet e vjeshtës së një administrate që deri tani ka bërë vetëm gafa!

Para se të vendosen gjoba për mosmbajtjen e maskës në rrugë, ka dhjetëra masa me efektivitet të provuar tashmë në vendet ku epidemia kontrollohet me veprime dhe jo me propagandë.

Stina e virozave ka nisur!

Nuk ka asnjë ditë kohë për t’u humbur!

PËRÇARTJET E VJESHTËSLigji për mbajtjen e maskave në rrugë nuk solli asgjë të re në përafrimin e çoroditur shqiptar…

Publiée par Erion Dasho sur Lundi 12 octobre 2020

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Nuk kaloi vetingun, KPA rikthen në detyrë kreun e Gjykatës së Apelit në Shkodër

Fuat Vjerdha bëhet i pari në sistemin e drejtësisë, i cili rikthehet në detyrë si kryetar i Gjykatës së Apelit në Shkodër. Komisioni i...

Ku ndryshojnë Trump dhe Bajden mbi politikën e jashtme amerikane

Nga David Tafuri “The Hill” Menaxheri i fushatës së Trump e ka nxitur Komisionin për Debatet Presidenciale të “ri-mendojë dhe ri-publikojë një sërë temash…me theksin...

U shoqërua në polici, lirohet ish-deputeti Eduart Ndocaj

Ish-deputeti, Eudart Ndocaj është lënë i lirë nga policia. Ndocaj u arrestua paraditen e sotme përpara shtëpisë së At Gjergj Fishtës në Lezhë, teksa pritej...

Rama nga shtëpia e Gjergj Fishtës: Dallimi mes asaj që kishim dhe që duam

Kryeministri Edi Rama ka publikuar në rrjetin social, Facebook fotot e shtëpisë së rikonstruktuar të shkrimtarit të madh, Gjergj Fishta. Rama thekson se ashtu si...

Shqipëria, rekord në Europë për koncesionet e partneritetit publik privat (PPP)

Shqipëria shënon një rekord në Europë sa u përket angazhimeve jashtë bilancit të qeverisë, që ka marrë për koncesionet e formës së Partneritetit Publik-Privat...