E diel, 29 Nëntor, 2020
5 C
Tirana

A duhet maska? Jetesa në kohë pandemie

Më të lexuarat

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

U ekzekutua me 8 plumba në Belgjikë, zbardhet identiteti i shqiptarit të vrarë

Mbrëmjen e djeshme, Brukseli u tmerrua nga të shtëna armësh, nga të cilat mbeti i vdekur një 38-vjeçar shqiptar. Ditën e sotme, është zbardhur identiteti...

Tronditet Bulqiza/22-vjeçari u qëllua nga shoku i tij, ja çfarë ka ndodhur

Policia e Bulqizës duket se është drejt zbardhjes së ngjarjes së rëndë, ndodhur mbrëmjen e djeshme, ku ka humbur jetën një i ri. 22-vjeçari...

A do të na mbrojë vaksina e Covid-19?

Pretendentët kryesorë në garën e vaksinave COVID-19 kanë patur nivele të ndryshme suksesi pas provave klinike, por çfarë do të thotë kjo për luftën...

”Për dy javë zhduket Covid nga planeti”/ Mjeku popullor tregon terapinë

Mjeku popullor, Ruzhdi Metali është shprehur se virusi Covid-19, mund të zhduket për dy javë nga planeti. Në ''Zonë e Lirë'', ai tha se fillimisht...

Studimi: Ja 2 tiparet, që mund t’i bëjnë njerëzit super-përhapës të Covid-19

Provat të shumta tregojnë se super-përhapësit janë faktorët kryesorë të pandemisë Covid-19. Një numër studimesh, kanë treguar se shumica e njerëzve të prekur nga...

Covid-19 në vend/ Bien infektimet, numri i viktimave mbetet i lartë

Kurba e Covid-19, ka pësuar një rënie të lehtë në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit, 545 persona rezultuan...

28 Nëntori/ Presidenti rus, Vladimir Putin uron shqiptarët

Me rastin e 108-vjetorit të pavarësisë, Presidentit i Rusisë, Vladimir Putin, ka uruar shqiptarët përmes një telegrami urimi dërguar Presidentit të Republikës, Ilir Meta. Në...

I shtruar prej 1 jave në Infektiv, mjeku humb betejën me Covid-19 (Emri)

Covid-19 i ka marrë jetën një tjetër mjeku në vendin tonë. Bëhet fjalë për mjekun okulist Ferdinand Shkrepa, i cili ndërroi jetë në moshën...

”Autorët i zunë pritë”/ Zbardhen detaje të reja nga atentati në Shkodër

Zbardhen detaje të reja në lidhje me ekzekutimin mafioz të ndodhur paraditen e sotme në Shkodër. Mësohet se autorët kanë qenë dy persona, të...

Nga: Lutfi Dervishi

Sot në rrugë të Tiranës malli më i dukshëm në fytyrat e kujtdo, më i kërkuari në treg dhe më i pakontrolluari është maska! Dikush e mban të varur në qafë si qafore, dikush mbulon vetëm gojën, dikush tjetër vetëm hundën, dikush e trajton si kapele që e heq dhe e vë sa herë t’i teket.

Në markete (në bankë po e po) nuk të qasin nëse nuk mban një maskë në fytyrë. Në fillim këshilla nga ekspertët dhe autoritetet që i referoheshin ekspertëve ishte shumë e qartë: maskë nuk ka pse përdor.

Maskat duhen për personalin mjekësor. Ti e mban maskën, por jo për të mbrojtur veten, por mbron tjetrin. Edhe vetë OBSH ende mbështet këtë qëndrim. Por njëri- pas tjetrit vende të ndryshme në kontinente të ndryshme, po sugjerojnë që ndoshta nuk është keq të përdorësh maskë. Edhe në Shqipëri këshilla e ekspertëve ka kaluar në fazën e dytë: nga përdorimi i personelit mjekësor, te këshilla që kur del në publik mirë është të mbash një maskë.

Tani vijmë te maskat! Maskat sot i gjen në markete, në farmaci, dhe sidomos on line. Çmimet variojnë nga 100 lekë deri në 7000 lekë copa. Maska një përdorimshe dhe maska shumë përdorimshe. Shqetësues është fakti se këshillat e përdorimit janë të qarta, (për maskat shumë përdorimshe), por ti thjesht nuk e di kush i ka dhënë këto këshilla.

1. Larje në lavatriçe me 90 gradë
2. Dezinfektim me alkool etilik
3. Hekur i nxehtë.

Maskat befas janë kthyer në mall të kërkuar, por është dhe malli më i pakontrolluar. Padyshim se është biznesi më i mirë për momentin, por ngre pikëpyetje çfarë ndikimi ka ky biznes në shëndetin e përdoruesit?

Lexo edhe :   Emri/ Ish-kryebashkiaku demokrat humb betejën me COVID-19
Lexo edhe :   ZYRTARE/Mësimi i alternuar nis në 1 dhjetor, ja kush përjashtohet nga skema

Kush jep garanci për përdorimin e maskave që shiten? Kush i ka prodhuar? Mbi të gjitha si duhet përdorur maska? Të gjithë u mësuam edhe falë njoftimeve të përsëritura për rëndësinë e larjes së duarve me sapun, për kollitijen/teshtimën, për distancën që duhet të mbajmë, për rëndësinë që ka mos dhënia e dorës apo përqafimi.

Sheh njerëz që e kapin maskën me dorë dhe e heqin kur flasin, të tjerë që e nxjerrin dhe e fusin në xhep si të jetë shami hundësh, dhe të tjerë që kanë shumë merak anën estetike që maska të shkojë me ngjyrën e këmishës apo xhaketës.

Ka ardhur koha që ekspertët që kanë rënë dakord për shumë gjëra me njëri-tjetrin në parandalimin e përhapjes së covid19, të debatojnë hapur për dobinë/dëmin e mbajtjes së maskave.

P.S. Maksat ndoshta është mirë të mbahen (në Tiranë) sapo 200 mijë makinat që janë të parkuara, të ndizen dhe të qarkullojnë në rrugë. Eshtë e vetmja mënyrë për të mbrojtur mushkritë. Sot për sot, ajri i Tiranës është po aq i pastër sa në Pogradec.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Si mund ta padisë Gjermania Asadin për përdorim armësh kimike?

Drejtësia gjermane po shqyrton mundësinë e ngritjes së një padie për sulmet me gaz helmues në Siri. Deutsche Welle dhe "Der Spiegel" biseduan me...

Rita Ora uron ditën e flamurit në gjuhën shqipe dhe me foto provokuese

Rita Ora, këngëtarja me famë botërore asnjëherë nuk harron origjinën e saj. Ajo ka uruar Ditën e Flamurit me disa foto shumë provokuese, ku shihet...

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

Nuk ka llogari bankare, liderja e Hong Kongut i mban paratë në shtëpi

Shefja ekzekutive e Hong Kongut, Carrie Lam, ka thënë në një intervistë televizive se ajo duhet të ruajë “grumbuj parash” në shtëpi, sepse nuk...

Video/ Sulmuesi shqiptar shënon në fund, i jep 1 pikë skuadrës turke

Sulmuesi, Jetmir Topalli ka shënuar gol në minutën e 95’ në sfidën e Superligës turke, të zhvilluar midis Gazientep dhe Jeni Malatjaspor. 22-vjeçari nga Kosova...