E premte, 26 Shkurt, 2021
10 C
Tirana

A do të ketë masa shtesë anti-covid? Flet Skënder Brataj

Drejtori i Urgjencës Kombëtare në QSUT, Skënder Brataj, tha se gjatë këtij muaji ka pasur një shtim infektimesh.

Sipas tij, kjo lidhet  me festat e dhjetorit dhe grumbullimin e shumë njerëzve gjatë ditëve të fundit të vitit 2020.

Në ”News 24”, Brataj tregoi se të gjithë indikatorët e deritanishëm nuk mund të na dërgojnë drejt nënshtrimit të vendit në masa strikte.

“Është vënë re një rritje e infeksionit për shumë arsye. Në këtë moment thamë jemi pas festave të fundvitit. Me gjithë masat që u morën me kufizimin e orarit,  në ditën e festave njerëzit janë në shtëpi dhe nuk mund të hymë në banesë. Pushimet, mbyllja e shkollave, të gjitha këto mbledhin njerëzit dhe ndikojnë. Lagështira ndikon.

Tani që ka filluar është në favor të virusit. Me këto temperatura mund të kemi një rritje të numrit. Masat u lanë në fuqi deri më 1 shkurt për të bërë analizat. Pra pati një efekt pas festave. Nga 15 deri më tani do të bëhen analizat për të parë evidencën e infeksionit. Deri më tani jemi në monitorim dhe jemi brenda indikatorëve që nuk kemi nevojë për masa shtesë. Kjo do të parashikohen hap pas hapi”, tha Brataj.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Bardhi kallëzon Ballën në SPAK: Vartësit e tij kërcënojnë qytetarët për votën

Drejtuesi politik i PD në Elbasan, Gazment Bardhi, ka kallëzuar penalisht në SPAK rivalin e tij në këtë qark, Taulant Ballën. Gjatë intervistës në emisionin...

UNICEF sjell në Kosovë shiringa për vaksinën kundër Covid-19

Shefi i zyrës së UNICEF-it (Fondi i Kombeve të Bashkuara për Fëmijë) në Kosovë, Murat Sahin përmes një postimi në llogarinë e tij në...

Kush do i fitojë zgjedhjet e 25 prillit? Del sondazhi i IPSOS

Top Channel në bashkëpunim me gjigantin botëror të sondazheve, kompaninë IPSOS, publikon të dhënat e sondazhit për zgjedhjet e 25 Prillit në emisionin “Open”...

Studimi i ri: Ja çfarë ndikimi ka mbajtja e maskës në rrahjet e zemrës

Studiuesit në Spitalet Universitare Rainboë Babies & Children (UH Rainbow), botuan të mërkurën të dhënat e një studimit të ri, që tregon se mbajtja...

Çfarë fshihet pas dorëheqjes së Bamir Topit nga FRD? Bardhi zbardh detaje

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, njëherazi drejtues politik në Qarkun e Elbasanit, Gazment Bardhi, komentoi mbrëmjen e sotme largimin e Bamir Topit nga...