E mërkurë, 2 Dhjetor, 2020
13 C
Tirana

A do shkarkohet Donald Trump

Më të lexuarat

Nesër përfundon afati 3-javor për kufizimin e lëvizjes deri në orën 22:00

Ditën e nesërme do të marrë fund edhe kufizimi i lëvizjes deri në orën 22:00, i vendosur nga Komiteti Teknik i Ekspertëve 3 javë...

Brenda burgut ku po mbahen Thaçi dhe ish-komandantët e UÇK-së (FOTO)

Hashim Thaçi dhe ish komandantët e tjerë të UÇK-së ndodhen në Hagë, aty ku po presin që të nisin seancat e tjera të gjykimit....

“Kujdesu për engjëllin tim”/ Publikohet audio e fundit e Maradonës në Whatsapp

Disa orë më parë u shfaq audio e fundit në Whatsapp, e dërguar nga Diego Armando Maradona. Disa ditë para se të vdiste, “El...

Luftë për trashëgiminë/ Zbulohet pasuria marramendëse e Maradonës

Të shumta kanë qenë dyshimet e ngritura së fundmi, për vdekjen e legjendës së futbollit, Diego Armando Maradona, teksa në Argjentinë kanë nisur edhe...

“Maradona ishte përdhunues”, futbollistja: Ai ka dhunuar gratë (FOTO)

Në kohën kur e gjithë bota ka përkujtuar legjendën e futbollit Diego Armando Maradona, ka nga ato personazhe që kanë shprehur haptazi urrejtjen dhe...

Saudët, familja më e pasur në botë me 1.5 trilionë dollarë

Familja mbretërore e Arabisë Saudite, është sot më e madhja dhe më e pasura në botë. Ajo përbëhet rreth 15.000 anëtarë. Por shumica e...

Rusi/ Vetëvritet truproja e Putin, kolegu: Punonim në kushte të këqija

Truproja i presidentit rus, Vladimir Putin vrau veten sot në Kremlin. Sipas mediave ruse, Mikhail Zakharov, punonjësi i departamentit të 5-të, kreu vetëvrasjen gjatë...

Ish-Presidenti Alfred Moisiu mbush 91 vjeç, ja disa fakte nga jeta e tij

Ish-Presidenti i Republikës, Alfred Mosisiu sot feston 91-vjetorin e lindjes. I lindur në Shkodër në vitin 1929, djali i Spiro Moisiut, në moshën 73-vjeçar...

“E mor Osman ç’na bëre, si është jeta”, i moshuari detyron Ramën të heq këpucët

Një i moshuar në fshatin Gjepalaj në Shijak, ka detyruar kryeministrin Rama që të heqë këpucët përpara se të hyjnë në shtëpinë e re,...

Komisioni i Sigurisë i jep goditjen e fortë Metës

Pas debateve të shumta, me shumicë të votave sot në Komisionin e Sigurisë është rrëzuar dekreti i kreut të shtetit, Ilir Meta, për kthim...

Buja i një shkarkimi të mundshëm të Presidentit Donald Trump nga detyra ishte në qendër të diskutimeve në emisionet e debateve televizive të së dielës në Shtetet e Bashkuara, pa asnjë dakortësi politike mbi meritat e çështjes kundër tij.

Dhoma e Përfaqësuesve e kontrolluar nga demokratët do të votojë nga mesi i javës për ta bërë presidentin republikan liderin e tretë amerikan që do të fajësohet në historinë 243-vjeçare të vendit, edhe pse dënimi i tij në një gjykim muajin tjetër në Senatin me shumicë republikane dhe largimi nga detyra mbetet i pamundur.

“Ne do të kemi bërë detyrën në Dhomën e Përfaqësuesve,” tha kongresmeni Jerrold Nadler në emisionin “This Week” të rrjetit ABC, dy ditë pasi Komisioni Juridik i Kongresit që ai drejton, miratoi listën e akuzave kundër presidentit Trump duke i dërguar ato për një votim në Dhomën e Përfaqësuesve ndoshta të mërkurën.

Komisioni me shumicë demokratike, përballë opozitës republikane të unifikuar, akuzoi Presidentin Trump për abuzimin e pushtetit duke i kërkuar Ukrainës për të hetuar një prej sfiduesve të tij kryesorë të demokratëve në zgjedhjet e vitit 2020, ish nënpresidentin Joe Biden, dhe më pas duke penguar rishikimin nga Kongresi të veprimeve të tij duke refuzuar të dorëzonte mijëra faqe dokumentash tek hetuesit e Kongresit dhe bllokimin e dëshmive të ndihmësve kryesorë të Presidentit Trump.

“Ky president komplotoi, kërkoi ndërhyrje të huaj në zgjedhjet e vitit 2016”, tha kongresmeni Nadler. “Ai po kërkon hapur ndërhyrjen e huaj në zgjedhjet e vitit 2020. Ne nuk mund ta lejojmë këtë të vazhdojë.”

“Ky është një krim kundër Kushtetutës dhe kundër demokracisë amerikane,” tha zoti Nadler.

Në të njëjtin emision, kongresmeni Adam Schiff, kryetar i Komitetit të Inteligjencës së Dhomës së Përfaqësuesve që zhvilloi disa javë dëshmish mbi shkeljet e supozuara të Presidentit Trump, pyeti: “Përse republikanët nuk duan të bëjnë detyrën e tyre” për ta mbajtur Trumpin përgjegjës? Ai tha se nëse paraardhësi Trumpit, Presidenti demokrat Barack Obama, do të kishte bërë të njëjtat propozime ndaj Presidentit të Ukrainës Volodymyr Zelenskiy për një hetim të ngjyrosur politik, “Unë do të votoja për ta fajësuar atë”.

Lexo edhe :   Trump: Nuk luftoj për vete, por për 74 milionë amerikanët që më votuan
Lexo edhe :   Trump: Nuk luftoj për vete, por për 74 milionë amerikanët që më votuan

Senatori republikan Ted Cruz, një përkrahës i vendosur i Presidentit Trump i cili do të jetë një nga 100 juristët që do të gjykojë çështjen kundër presidentit Trump në Senat, bëri debat në të njëjtin emision të ABC se zotërinjtë Nadler dhe Schiff ishin të angazhuar në “sulme partiake” kundër Presidentit Trump dhe tha se nuk ekziston asnjë prove për një krimi të kryer nga Trumpi.

Senatori Cruz argumentoi se “Demokratët e Dhomës së Përfaqësuesve e urrejnë presidentin”. Ai tha se ishte ” brenda detyrave të presidentit” për të kërkuar që Zelenskiy të hetojë rolin e Bidenit dhe djalit të tij Hunter Biden si anëtar i bordit të një kompanie ukrainase të gazit natyror, Burisma, dhe një teori të diskredituar që Ukraina ndërhyri në zgjedhjet e 2016 për të minuar fushatën e Presidentit Trump. Komuniteti i inteligjencës amerikane arriti në përfundimin se Rusia ndërhyri në zgjedhje për të ndihmuar Trumpin të fitonte.

Në CNN, një tjetër përkrahës i Trumpit, senatori Rand Paul, e quajti fajësimin e afërt të presidentit diçka “shumë partiake”, duke thënë se demokratët “kanë vendosur të kriminalizojnë politikën”./VOA

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kurohej në Turqi prej COVID-19, ja çfarë po ndodh me trajnerin Gega

Trajneri i Kukësit Skënder Gega, ia ka dalë të mposhtë koronavirusin dhe sot pritet të kthehet në Shqipëri. Tekniku i nënkampionëve të vendit, ka...

27 vite nga vrasja e Pablo Eskobar, trafikanti nr. 1 i të gjitha kohërave

Karrierën kriminale e nisi në rrugët e qytetit të tij Medelin, kur ishte adoleshent. Vidhte makina, gurrë varresh, cigare, apo rrëmbente njerëz në këmbim...

Gdhendi shtatoren e Adem Jasharit, ‘artisti’: Jam berber, skulpturën e kam hobi

Autori i shtatores së shumëpërfolur të Adem Jasharit në Prizren, ka folur pas zhurmës së madhe mediatike dhe pakënaqësive që kanë shpërthyer në rrjet....

OECD: Kthimi në gjendje normale pas pandemisë do të zgjasë

"Tani, për herë të parë që me fillimin e pandemisë zgjohen shpresat për një të ardhme më të mirë," shkruan kryeekonomistja e OECD, Laurence...

Hetimet për vdekjen e Maradonës, zemra i peshonte dy herë më shumë se normalja

Teksa sot bëhen një javë pas vdekjes së Maradonës, pritet që të bëhen analizat e mostrave të urinës, gjakut dhe zemrës të marra gjatë...