E enjte, 28 Maj, 2020
22 C
Tirana

A do na shpëtojë Perëndimi nga marrëzia e politikanëve shqiptarë?

Më të lexuarat

“Ndjesë për ofendimet”, Rama: Çdo gjë është vendosur në mënyrë zyrtare

Kryeministri Rama u tregua mjaft i drejtëpërdrejtë, ndërsa u ktheu një përgjigje të gjithë atyre qytetarëve të cilët janë ndjerë të ofenduar. Kjo ka...

Klosi jep arsyen pse ndalohet ende plazhi në Shqipëri

Ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi, ka folur mbrëmjen e sotme për masat lehtësuese të qeverisë. Në një intervistë për emisionin “Open” në Top...

Meta vlerëson me dekoratë Heroin e Popullit, Vasil Laçi

Presidenti Ilir Meta ka dekoruar sot Heroin e Popullit, Vasil Laçi (pas vdekjes) me “Dekoratën e Flamurit Kombëtar”. Motivacioni i dekorimit ishte: “Atdhetarit antifashist, që...

“Do ta ndërtojmë me forcat tona”/ Rama premton realizimin e një tjetër projekti

Kryeministri Edi Rama ka premtuar se do të ndërtohet shumë shpejt edhe HEC-i i Skavicës. Sipas kryeministrit, Skavica do jetë një vepër e vështirë, por...

Pagat e luftës/ Rama ultimatum punëdhënësve: Keni kohë deri më 5 qershor

Kryeministri Edi Rama ka reaguar lidhur me shpërndarjen e pagave të luftës, duke paralajmëruar punëdhënësit që të aplikojnë ose përndryshe do të gjobiten. Përmes një...

Rama jep lajmin e shumëpritur: Kjo është java e fundit me masat shtrënguese

Kryeministri Rama zbuloi se kjo do të jetë java e fundit e masave strikte të mbylljes prej pandemisë. Lidhur me shqetësimin e qytetarëve, ai tha...

Koronavirusi/ “Bëni kujdes o njerëz”, Rama thirrje qytetarëve

Kryeministri Edi Rama deklaroi së fundmi se është shumë në merak, lidhur me situatën e krijuar nga koronavirusi në vend. Kreu i Qeverisë iu bëri...

‘Qytetari dixhital’ zbardh skemën e mashtrimit në Korçë/ Berisha: Në lojë 100 milionë

Ish-kryeministri Sali Berisha nuk ndalet me mesazhet denoncuese nga “qytetari dixhital”. Këtë herë bëhet fjalë për një denoncim në Bashkinë e Korçës, që nëse...

Policia i bllokon 400 mijë dollarë biznesmenit në Tiranë, do t’ia kalonte të vëllait në Australi

Policia ka nxjerrë të dhënat lidhur me sekuestrimin e 400 mijë dollarëve në llogarinë e një biznesmeni në Tiranë. Paratë janë bllokuar për shkak...

“Do të vras”, Brataj tregon publikisht kërcënimet me jetë

Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj, është treguar mjaft i hapur, ndërsa ka rrëfyer se gjatë punës ë tij ka pasur plot të papritura....

Tre vitet e fundit, SHBA dhe BE i janë imponuar klasës së korruptuar politike shqiptare, për kryerjen e një reforme rrënjësore në sistemin gjyqësor, si A-ja e ndërtimit të shtetit ligjor. Por muajt e fundit, reforma ka kaluar në plan të dytë, pasi në lojë është vetë stabiliteti politik dhe social i Shqipërisë.

Me kalimin e javëve, PD dhe LSI po bëhen me radikale në sjelljet e tyre gjatë protestave, ndërsa edhe policinë kanë nisur ta lëshojnë nervat. Edi Rama tha dje se nuk ka ndërmend të dorëhiqet, dhe as të shtyjë zgjedhjet lokale. Lulzim Basha u kundërpërgjigj, duke i kujtuar kaosin që po ndodh në Venezuelë, apo fatin e ish-kryeministrit maqedonas, Nikola Gruesvski, që ndodhet sot në arrati, i dënuar në mungesë për korrupsion.

Në këto kushte, ngjarjet e dhunshme të së shtunës, mund të përsëriten sërish sot, dhe në ditët në vijim. Deri më sot Perëndimi, është pozicionuar qartazi kundër djegies së mandateve parlamentare nga opozita. SHBA, BE dhe OSBE, e dënuan edhe dje përdorimin e dhunës. Por nëse ata kufizohen vetëm në deklarata formale, përplasjet polici-protestues mund të prodhojnë viktimat e para.

Po çfarë ka në dorë Perëndimi?

Kancelaritë perëndimore dhe agjensitë e tyre të inteligjencës, kanë informacione të detajuara mbi politikanët shqiptarë. Ata u njohin sekretet më të errëta, mes tyre edhe pasuritë e fshehura në parajsat fiskale. Nëse ata kërcënohen me zbulimin dhe konfiskimin e këtyre të fundit, do të tulaten si pulat. Të njëjtin shantazh, amerikanët u bënë politikanëve grekë gjatë krizës së fundit ekonomike atje.

Ngjarjet tragjike të 1997-ës, na kujtojnë se çfarë ndodh kur ndërkombëtarët ndërhyjnë me vonesë. Ata mund të jenë me të drejtë të lodhur dhe neveritur nga politikanët shqiptarë, por qytetarët nuk e meritojnë të paguajnë sërish kusuret e këtyre të fundit./ Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

OFL vendos sërish në “shënjestër” grupin e rrezikshëm

Operacioni Forca e Ligjit zbarkoi sërish ditën e sotme në Shkodër për të kërkuar vetëdeklarimin e burimit të pasurisë për një tjetër anëtar të...

Rama: Shtyhen sërish me 3 muaj këstet e kredive

Kryeministri Edi Rama ka bërë me dije se pagesa e kësteve të kredive do të shtyhen sërish me 3 muaj. Përmes një postimi në Facebook,...

Policia i bllokon 400 mijë dollarë biznesmenit në Tiranë, do t’ia kalonte të vëllait në Australi

Policia ka nxjerrë të dhënat lidhur me sekuestrimin e 400 mijë dollarëve në llogarinë e një biznesmeni në Tiranë. Paratë janë bllokuar për shkak...

Deputeti shqiptar lyen flokët dhe pret baluket në formë kapelon (FOTO)

Shpesh në Kuvendin e Shqipërisë u është tërhequr vemendja deputetëve, për paraqitjen e tyre. Më konkretisht, kryetari i Kuvendit, z. Gramoz Ruçi është marrë...

“Një prej inkriminimeve të Grupit Kurti”, Thaçi publikon pamjet nga laboratori i drogës

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka publikuar së fundmi në rrjetin social Facebook, pamjet nga një laborator droge në Prishtinë. “Këto pamje dëshmojnë një prej...
WhatsApp KONTAKTO TT