E hënë, 20 Shtator, 2021
28.5 C
Tirana

Basha takim virtual me përfaqësues të rrjetit të 4 mijë kompanive gjermane

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka zhvilluar mëngjesin e sot, 6 ditë nga zgjedhjet, një bashkëbisedim me përfaqësues të rrjetit të 4 mijë kompanive gjermane.

Pjesë nga fjala e Bashës:

Lulzim Basha: “Mirëmëngjes! Është kënaqësi e madhe që jemi bashkë sot dhe pres me padurim të diskutojmë për temën e rëndësishme të trajnimit profesional, për Shqipërinë dhe shqiptarët nuk ka gjë më të rëndësishme sesa të frenojmë emigracionin masiv të rinisë. Për këtë arsye, ne po planifikojmë një reformë të thellë në arsimin universitar me qëllim adoptimin e modelit gjerman të trajnimit profesional. Për këtë, ne jemi në bashkëpunim me Aleancën Europiane të Universiteteve dhe me Universitetet e Gjermanisë, të Austrisë dhe të gjithë Europës. Ne po investojmë fuqishëm në krijimin e një klime sa më miqësore dhe atraktive për biznesin dhe për investimet e huaja. Por një fushë me të cilën kemi mbetur mbrapa vendeve të rajonit, që është një fushë shumë e rëndësishme si për investimet vendase dhe për investimet e huaja, është fusha e trajnimit profesional, e profesioneve të ndryshme. Kjo është një pjesë shumë e rëndësishme e programit tonë. Kemi marrë po kështu garancitë nga Bashkimi Europian dhe institucionet e Bashkimit Europian që ata të jenë të gatshëm ta mbështesin Shqipërinë financiarisht dhe me format dhe mënyrat e ndryshme që të përfitojmë nga përvojat më të mira të trajnimit profesional. Kështu që, për mua është një kënaqësi e veçantë që ndodhemi sot bashkë me një nga institucionet më të rëndësishme gjermane për të na ndihmuar me trajnimin profesional të rinisë dhe jo vetëm dhe për të na mbështet në një nga angazhimet tona kryesore që është krijimi i një shtrese të mesme, të fuqishme dhe të qëndrueshme. Përvoja dhe ligjet tuaja me investitorë të rëndësishëm në Gjermani dhe në Europë, janë shumë të rëndësishme për ne, po kështu janë standardet tuaja shumë të larta. Kështu që unë mirëpres çdo mundësi bashkëpunimi me ju, në bashkëpunim edhe me fondet e Bashkimit Europian me qëllim nxitjen e përgatitjes profesionale dhe punësimit të të rinjve që ata të qëndrojnë këtu në Shqipëri dhe ne të kemi një valë investimesh dhe investitorësh gjerman, të cilët të jenë të vetëdijshëm dhe të garantuar që kanë një fuqi punëtore të mirëtrajnuar. Kështu dhe një herë ju falënderoj me mirënjohje për kohën që keni ndarë për bashkëbisedimin sot, zoti Luter, zoti Klarak, zoti Vitberg dhe mikun tonë të çmuar që ka kontribuar mbi dy dekada e gjysmë për shndërrimin e Shqipërisë nga një vend i  izoluar komunist, në një demokraci të hapur.”

***

Lulzim Basha: “Ju falënderoj shumë! Ajo që sapo thatë, në fakt është esenca e ofertës dhe e programit tonë për të trajnuar dhe kualifikuar rininë shqiptare në mënyrë që të përfitojnë nga investimet europiane, investimet gjermane, investimet perëndimore në tërësi dhe të bëjmë të mundur që ata të kenë mundësi punësimi dhe paga të mira këtu në Shqipëri, në vend që të drejtohen drejt tregut europian apo drejt vendeve të tjera. Fatkeqësisht gjatë këtyre 8 viteve nuk është bërë asnjë hap në këtë drejtim, por ne shohim nga ana tjetër që vende fqinje, si për shembull Maqedonia e Veriut kanë thithur dhjetë herë më shumë investime nga Gjermania sesa Shqipëria. Gjatë takimit tim me ministrin e ekonomisë federale në Berlin, m’u shtrua pyetja si ka mundësi që në Maqedoninë e Veriut ne kemi 3 miliard euro investime gjermane, ndërkohë që në Shqipëri kemi vetëm 300 milion? Ndërkohë që Shqipëria është një vend më i madh, me një vijë bregdetare dhe me potenciale të jashtëzakonshëm me burime dhe resurse të jashtëzakonshme natyrore dhe përgjigjja përbëhet nga dy pjesë: klima e biznesit dhe trajnimi profesional në veçanti rinisë. Ndaj, plani parashikon për të dyja këto probleme kryesore zgjidhje të qarta dhe të zbatueshme. Qeveria jonë do të aplikojë taksën e sheshtë 9% për tatim fitim, do të aplikojë po kështu taksën e sigurimeve shoqërore në nivelin 18%, do të eliminojë një taksë që kjo qeveri ka vendosur mbi karburantet, e cila e bën karburantin në Shqipëri të tretin më të shtrenjtin në botë me Singaporin dhe Suedinë. Me këto 3 masa dhe disa masa të tjera fiskale, do bëjmë të mundur që  Shqipëria nga ana fiskale, nga ana e taksave të jetë vendi me taksat më të ulëta në Ballkan. Ne e dimë që kjo nuk mjafton, ndaj, po përgatisim një paketë stimulimi për çdo investitor perëndimor që është i gatshëm të investojë, të sjellë teknologji, ta bëjë transferim të teknologjisë dhe të sigurojë vende pune në veçanti për rininë  shqiptare dhe kjo na sjell tek pika e dytë apo shtylla e dytë e programit. Nuk mjafton vetëm klima e biznesit, nuk mjaftojnë vetëm taksat e ulëta, padiskutim edhe shteti i së drejtës dhe garancitë për konkurrencë të ndershme, duhet që investitorët të gjejnë në Shqipëri. Edhe krah të kualifikuar pune, ndaj ne jemi të vendosur të investojmë për këtë. Pra, ta mbështesim me fonde publike sikundër kemi dhe zotimin e Bashkimit Europian që do të ndihmojë në këtë proces me fonde të Bashkimit Europian për trajnim profesional të rinisë në nivelin universitar. Kemi vendosur kontakte me Aleancën Europiane të Universiteteve dhe kemi përpunuar së bashku planin për të ofruar fillimisht 5 gjuhë të huaja online falas për qytetarët shqiptarë nën moshën 35 vjeç, duke filluar nga 1 shtatori. Bëhet fjalë për anglishten, gjermanishten, italishten, spanjishten dhe frëngjishten dhe po kështu për trajnime për 20 profesione të ndryshme. Por ne nuk na duhet vetëm trajnimi i lartë profesional, administratorët, ekonomistët, inxhinierët, mjekët, kemi nevojë po kështu për profesionistët e profesioneve të ndryshme të cilët janë më në mungesë se kurrë në ekonominë shqiptare për shkak të emigracionit. Nga punonjës të kualifikuar për industrinë automotive, tek elektriçistët, nga hidraulikët tek marangozët, tek saldatorët, të cilët përbëjnë një pjesë shumë të rëndësishme të krahut të kualifikuar të punës për investimet e huaja në Shqipëri. Paradoksi është që vitet e fundit, një numër i madh i këtyre profesionistëve janë larguar drejt vendeve të Bashkimit Europian për një pagë më të mirë dhe për një jetë më të mirë. Ndërkohë që këta janë njerëzit me profesione që Shqipëria ka më shumë nevojë për të thithur investimet e huaja në Shqipëri. Ndaj dhe ne kemi shumë nevojë për ndihmën tuaj në këtë drejtim. Skema që ju shpjeguat, e bashkëpunimit të qeverisë federale gjermane me fondacionin tuaj dhe që ka sjellë suksesin e njohur dhe të konfirmuar në fondacionin tuaj, më mbush me besim dhe shpresë se do të na ndihmoni për të transferuar këtë përvojë dhe për të ndihmuar në trajnimin profesional të rinisë shqiptare, me qëllim që dhe kjo pjesë e dytë e rëndësishme e procesit të thithjes së investimeve të huaja të plotësohet, ky kusht i dytë i rëndësishëm.”

 

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kosova ndalon hyrjen e mjeteve me targa serbe, Drecun: Aksioni i planifikuar

Kryetari i Komisionit për Kosovën në Kuvendin e Serbisë, Milovan Drecun, ka deklaruar se aksioni i Njësisë Speciale të Kosovës rreth vendosjes së reciprocitetit...

Ndodh edhe kështu/Nuk siguroi dot biletën, tifozi fshihet në tualetin e femrave

Për të parë skuadrën e zemrës, ia vlen çfarë do lloj sakrifice. Një tifoz skocez i skuadrës së Sëlltikut është përballur me një të...

E mendonin të vdekur në Pukë, si i dështoi plani për inskenimin e vrasjes

Vijojnë hetimet ndaj biznesmenit italian Davide Pecorelli, të cilit i dështoi plani për inskenimin e vrasjes. Shqipëria nis hetimet për "shkatërrim prone" e "dëmtim...

Thellohet tragjedia, shuhet familja Gjoka nga shpërthimi i bombolës së gazit

Pas dy motrave dhe mamasë, ka humbur jetën edhe djali 12-vjeçar i familjes Gjoka. Enriko Gjoka 12 vjeç, fatkeqësisht nuk ia ka dalë t'i...

Vendimi/Çfarë është reciprociteti për targat e Serbisë? Blindohet kufiri

Duke parë situatën e agravuar tashmë mes Kosovës dhe Serbisë, Ministria e Punëve të Brendshme ka kërkuar nga ana e qytetarëve që të shfrytëzojnë...