E premte, 22 Janar, 2021
13 C
Tirana

79% efektive, Kina prodhon vaksinën e parë anti-covid

Kina prodhon vaksinën e parë kundër Covid-19. Autoritetet rregullatore kanë aprovuar përdorimin e vaksinë pasi sipas tyre ajo është 79.34% efektive, shkruan Reuters.

Vaksina kineze është prodhuar nga gjigandi farmaceutik shtetëror Sinopharm.

Instituti i Produkteve Biologjike të Pekinit Co., një degë e Sinopharm, tha në një deklaratë të botuar të Mërkurën se rezultatet e përkohshme tregojnë se vaksina Sinopharm është e sigurt dhe njerëzit që morën dy doza prodhuan antitrupa të nivelit të lartë.

Por, deklarata nuk dha detaje mbi të dhënat, të tilla si numri i të testuarve, numri i infeksioneve në provë dhe efektet anësore.

Ekspertët e shëndetit paralajmërojnë se të dhënat pa detaje të mjaftueshme mund të minojnë besimin te vaksina.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shkrihet Dega e LSI-së, të 140 anëtarët i bashkohen Partisë Socialiste

Dega e Lëvizjes Socialiste për Integrim në fshatin Gjeroven në rrethin e Beratit, është mbyllur. Mesditën e sotme, kryetari i degës së LSI-së në...

Gati ose jo, Bajden do të përballet me një test të shpejtë përballë Putinit

Mundësia e parë e presidentit të ri amerikan Xho Bajden për të shmangur qasjen shpesh komode të Donald Trump ndaj Rusisë, erdhi vetëm disa...

Rritet numri i viktimave dhe të infekuarve nga koronavirusi në vend

Covid-19 u ka marrë jetën edhe 7 personave në vendin tonë në 24 orët e fundit. Ministria e Shëndetësisë informon se rastet e vdekjes janë...

Sikleti me mësuesin e gjimnazit, ministren për Europën e ca të tjerë

Nga: Genc Pollo “Fremdschämen” është një fjalë gjermanisht e cila, me sa kam parë, nuk ka ekuivalent njëfjalësh në gjuhët europiane përfshi edhe shqipen. Kur...

Koronavirusi, Kapshtica mbetet e mbyllur deri më 8 shkurt

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme bën me dije se Pika e Kalimit Kufitar Kapshticë, do të qëndrojë e mbyllur deri më datë...