E diel, 17 Janar, 2021
-5 C
Tirana

600 ushtarë nën urdhrat e saj, njihuni me bosen e narkotrafikut

E rritur në një familje problematike, Griselda Blanko e kreu vrasjen e parë kur ishte vetëm 11-vjeçe. Ajo ekzekutoi një fëmijë 10-vjeçar, të cilin e kishte marrë peng për të fituar para nga familja e tij. Më pas nisi të merrej me grabitje të armatosura, bashkë me të dashurin e saj. Ata emigruan në SHBA, ku ngritën nga Nju Jorku në Majami një rrjet të gjerë të trafikut të kokainës.

Konfliktet për pazaret e drogës çuan në konflikte me partnerin dhe vrasjen e këtij të fundit. Për shkak të eliminimit të disa partnerëve, Blanko mori nofkën “Vejusha e Zezë”.

Në kulmin e fuqisë së saj, Blanko fitonte rreth 80 milionë dollarë në muaj. Ajo kishte mbi 600 ushtarë në bandën e saj. Madje në vitin 1975, ajo hyri në një luftë kundër Pablo Eskobarit.

Blanko besohej se ishte përgjegjëse për më shumë se 2000 vrasje. U vra në një atentat në Medelin të Kolumbisë më 3 shtator 2012, në moshën 69-vjeçare. Në atë kohë pasuria e saj vlerësohej në mbi 2 miliardë dollarë.

                                    TIRANA TODAY

 

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Horoskopi 17 janar 2021, parashikimi i yjeve për ju

Dashi Nen ndikimin e madh te Venusit ju do i jepni me shume prioritet se kurrë me pare jetës ne çift. Do ndiheni mire pranë...

Ylli Ndroqi dhe bashkëshortja e tij infektohen me Covid-19

Presidenti i medias "Ora News", Ylli Ndroqi, dhe bashkëshortja e tij Mimoza janë infektuar nga koronavirusi. Ndroqi bën me dije se ai dhe bashkëshortja...

Rrugë që i merr lumi para se të mbarojnë

Nga: Mentor Kikia Foton e parë e kam marrë në rrjet. Autori thotë se është rruga e Arbërit, në Maqellarë të Dibrës. E ndërtuar buzë...

Letra e Ambasadës Franceze për Ramën, shpërthen Basha

Kryedemokrati Basha ka shigjetuar kryeministrin Edi Rama, pas sulmeve që ky i fundit i ka bërë Bashkimit Evropian rreth procesit të vaksinimit. Basha shprehet se...

Kosova po e bën Vettingun, po ne

Nga: Mentor Kikia Para pak javësh shkruajta një për një hipotezë, apo një “skenar konspirativ”, që kishte të bënte me Vettingun politik në Kosovë. Sot...