E martë, 14 Korrik, 2020
18 C
Tirana

393 milionë armë në duart e qytetarëve, ja pse ndodhin shpesh masakrat në SHBA

Më të lexuarat

30 të vrarë dhe dhjetëra të plagosur, ishte bilanci i dy masakrave të fundit në SHBA një muaj më parë.

Çdo vit, aty ndodhin dhjetëra ngjarje të tilla, për shkak ligjit liberal mbi armët. Amendamenti i Dytë i Kushtetutës së SHBA-së, njeh të drejtën e vetëmbrojtjes të cilitdo kur sulmohet në banesën e tij. Por shumica e armëve, përdoren për të vrarë njerëz të pafajshëm.

Çdo vit vriten 17-19 mijë njerëz, ndërsa plagosen dhjetëra mijëra të tjerë. Një studim i vitit 2018, vlerësonte se 85 për qind e mbi 1 miliardë armëve në botë, gjenden në duar e civilëve. 857 milionë, janë në pronësi të qytetarëve, 133 milionë në duart e ushtrisë, dhe 23 milionë të policisë.

SHBA, është vendi i parë në botë, ku qytetarët zotërojnë më shumë armë:mbi 393 milionë. Shoqata Kombëtare e Armëve në këtë vend, konfirmon se 42.3 përqind e pronarëve, kanë të paktën një armë sulmi gjysmë-automatike. Për këtë arsye, çdo njeri që radikalizohet, apo vuan nga probleme mendore, përbën një rrezik potencial për të kryer një masakër. Pas çdo ngjarje të tillë, qeveria amerikane premton të miratojë ndryshime, për kufizimin e përdorimit të armëve.

Por gati në çdo rast dështon. Kjo pasi Shoqata Kombëtare e Armëve, ka milionë anëtarë, dhe për pasojë përbën një trupë të madhe zgjedhësish, që nuk duhen humbur./TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Moti bën kthesën e madhe për nesër, priten reshje shiu

Dita e martë do të ketë mot me alternime kthjellimesh dhe vranësira në zhvillim. Në mesditë, vranësirat do të pasohen nga reshje shiu të karakterit...

“Jam ende e dashuruar”, Dafina Zeqiri shuan heshtjen

Këngëtarja Dafina Zeqiri tregoi mbrëmjen e sotme në “Në Kurthin e Piter Pan” se është ende e dashuruar, por pa treguar se me kë. Ajo...

“Je shërbëtor i paguar, je letyrë”, degjeneron në ofendime debati në studion televizive

Listat e hapura ishte tema e diskutuar mbrëmjen e sotme në emisionin "Open" në Top Channel, ndërsa të pranishmit në studio kanë shpërthyer deri...

“Kosova rrezikon të dëmtohet rëndë”, Haradinaj jep paralajmërimin e fortë

Ish-kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka dhënë vlerësimin e tij në lidhje me intervistimin në Hagë të Hashim Thaçit, pas aktakuzës për krime lufte. Në...

Murrizi paralajmëron zhvillime të reja

Deputeti Myslim Murrizi e cilëson “ulërimë false” deklaratën e përbashkët të opozitës së bashkuar, kundër lëvizjes së kryeministrit Rama, në favor të listave të...